לעצור את הפארסה

לב סולודקין , כ"ח בכסלו תשע"ד

לב סולודקין
לב סולודקין
עצמי
לעצור את ההחלטה האומללה, לפני שיהיה מאוחר מדי - מכתב פתוח ליו"ר התאחדות הסטודנטים, מר אורי רשטיק:

בימים האחרונים דווח בתקשורת שהתאחדות הסטודנטים מתכוננת לקראת ביקור היסטורי שייערך אצל יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בראמאללה. המפגש, לדברי המארגנים, נועד ל"קידום השיח בין הצדדים". ברצוני להביע את מחאתי החריפה בנוגע למהלך הזה - מחאה לה שותפים סטודנטים רבים מכל רחבי הארץ.

ראשית כל, התאחדות הסטודנטים מייצגת את כלל הסטודנטים בארץ, ביניהם גם אחוז נכבד ביותר של סטודנטים ימנים. איני מבין כיצד ניתן היה לקבל החלטה שכזו בלי להתחשב ברצונותיהם. חלק גדול מאותם סטודנטים מתנגדים לכל שיח עם אבו-מאזן, על אף תדמית יונת השלום שלו, משלל סיבות.

תתפלא, אך יש רבים שלא מאמינים בפתרון שתי מדינות לשני עמים, ויש את אלו שזוכרים לו את ההשתתפות בטבח בבית הספר במעלות ב- 1974, בו נרצחו 22 ילדים. ויש את אלו שסתם מציק להם הרפרטואר האקדמי של הבחור, שכולל דוקטורט בהכחשת שואה.

סתם, עניין קטן שכזה. ואתה יודע מה? יש פשוט אנשים שלא מאמינים לתדמית הנחמדה שלו, וסבורים שמאחורי הפרצוף של הסבא הזועף נמצא אדם ששואף להביא לחיסולה ההדרגתי של מדינת ישראל, אם כי לא בדרכים אלימות כמו קודמיו, אלא בצורה דיפלומטית. עד כאן פוליטיקה - הפוסט שלי מכוון גם לימנים וגם לשמאלנים שבינינו, אז תמשיכו לקרוא גם אם אתם לא ימנים.

כעת, לעצם המפגש - בהודעה שהוציאה ההתאחדות, דאגתם לציין כי במפגש ינכחו נציגי כל הקשת הפוליטית, ולכן אין כל סיבה לחשוש מפוליטיזציה של האירוע. אמנם אינני סטודנט בחוג למדעי המדינה, אבל נדמה לי שעצם קיומו של מפגש עם גורם פוליטי, על אחת כמה וכמה כשמדובר בראש ישות זרה (ולדעת רבים - עוינת), הוא חתיכת הבעת עמדה פוליטית! כן, אתם רוצים לקדם הידברות ושיח, לטעמכם אין בכך כל פסול - אבל מי הסמיך אתכם להחליט בשם כלל הסטודנטים אם זהו רצוננו? מה השלב הבא? לקדם הידברות ושיח עם אסמאעיל הניה? או עם יגאל עמיר? אני תוהה היכן עובר הגבול בין הלגיטימי ללא לגיטימי אצלכם. רמז - מדובר בעמדה הפוליטית שלכם. והבעיה שהיא שונה מהדעה שלי או מהדעה של מי מחבריי.

כיצד עליי שלא לחשוד בהטייה פוליטית של ההתאחדות, כששבוע לפני כן ההתאחדות הצהירה בעמוד הפייסבוק שלה על שותפות עם עמותת "קול אחד", כשבמקרה גם היא עמותת שמאל שפועלת לסיום הסכסוך בדרך של שתי מדינות לשני עמים? צירוף מקרים מפתיע? גם ההשתייכות המפלגתית שלך ל"עבודה", אורי, לא מקלה על תחושתי - דאגת לא פעם להביע את תמיכתך הפומבית ביו"ר מפלגת העבודה לשעבר, שלי יחימוביץ. אם מחברים את כל הנקודות, יוצאת תמונה מטרידה ביותר. 

האם בכלל הקדשתם מחשבה בהתאחדות להשלכות של מפגש עם אבו מאזן? האם אתם מודעים לכך שעצם קיום המפגש נותן רוח גבית לאבו מאזן ויכול לפגוע במאמציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו? האם הקדשתם מחשבה לכך שתמונת הסטודנטים המחויכים תשמש ככלי נשק הסברתי של הרשות נגד ישראל? אגלה לך סוד, לא הצבעתי לביבי בבחירות האחרונות, אך עדיין - הוא ראש הממשלה שלי, ולא אתה, מר אורי רשטיק. הנח לו לבצע את עבודתו נאמנה, אל תתקעו לו מקלות בגלגלים ואל תתנו לו סיוע שמעולם לא ביקש מכם. זהו לא תפקידכם. אל תתערבו בענייני החוץ הכי רגישים של מדינת ישראל! 

התאחדות הסטודנטים, ללא שום ציניות, הינה גוף שעושה דברים רבים וטובים למען הסטודנטים - בין אם זה בסיוע כלכלי, חברתי או אקדמי. יש מספיק נושאים חשובים שאינם שנויים במחלוקת - אני קורא להתאחדות להקפיד לעסוק אך ורק בהם, ולא להיגרר להרפתקאות מטופשות כמו זו הנוכחית - שגרמה לנזק חסר תקדים בעיניי לתדמית ההתאחדות. 

אורי, עוד לא מאוחר לעצור את הפארסה הזו. כולנו טועים - החוכמה האמיתית היא להודות בטעות ולתקן, לפני שיהיה מאוחר מדי - ולפני שייגרם להתאחדות הסטודנטים נזק בלתי הפיך.