חרדים עליך ישראל

ההתייחסות השלילית למגזר החרדי, מטפטפת, מן הסתם, גם לבתי האב בהם רואים את נבחרי הציבור הישראלי משתלחים בזה אחר זה בציבור שלם.

תגיות: חרדים
עומר דוסטרי , ב' בטבת תשע"ד

"בעוד כמה שנים, גם בשכונה שאתם גרים יהיה רוב של יהודים. זה קורה כבר בתוך שכונות שלמות בפולין, בגרמניה, בהונגריה וברומניה".

את המשפט הזה - המלווה בכותרת בומבסטית בצבעים דרמטיים ונגטיביים של אדום ושחור הזועקת: "הפלישה היהודית" - לא שמעו אירופאים מעונבים באולמות הקולנוע של מדינות היבשת בשנות השלושים של המאה העשרים, אלא דווקא ישראלים-יהודים בחסות הטלויזיה הישראלית, בשנת 2013.

אם במקום המילה "יהודים", תציבו את המילה "חרדים", תוכלו לקבל את הפרומו המדויק של התכנית החדשה שצפויה לעלות בערוץ 2, ששמה "המערכת", בהובלת מיקי חיימוביץ'.

בתוכנית הפתיחה של "המערכת", המתוכננת לעלות בשבוע הבא, צפויה חיימוביץ' לפרסם תחקיר על מה שהיא מכנה, "הפלישה החרדית" בערים החילוניות, שעוסקת בנושא הדיור של הציבור החרדי. אך מעבר לפן הגזעני, ראוי להתייחס גם לצביעות המצטרפת לפרסומת. נסו לדמיין שאותו הפרומו של התכנית המושקעת והנוצצת בערוץ הכי מרכזי בטלויזיה, עולה עם המילה "ערבים", במקום "חרדים".

ספק רב מאוד אם מקרה זה היה קורה וגם אם כן, סביר שאבירי החופש והדמוקרטיה, בעיקר מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, לבטח היו מזדעקים ומזדעזעים, כך שהפרסומת הייתה מוסרת חיש-מהר.

משום מה, במקרה דנן לא שמענו ולו מילה אחת של גינוי או בקשה להסרה. המילה המכלילה "חרדים" מופיעה בפרומו בפשטנות מביכה, משל המגזר החרדי היה סקטור הומוגני וקוהרנטי. אלא שלא כך.

ייתכן כי החינוך החילוני אינו מייחס חשיבות רבה להכרת המגזרים השונים במדינת ישראל, בין אם מדובר בחברה הערבית ובין אם מדובר במגזר החרדי. בכך מתקבלת ומושרשת חשיבה קונפורמית ומקובעת שאת תוצאותיה אנו רואים כיום – בורות, דמוניזציה ודה-לגיטימציה. הטרמינולוגיה המזעזעת של הפרומו המדובר, המשווה לחרדים תדמית של טפילים שיש להדבירם, או כעכברים שיש לחסום בפניהם את הכניסה והמתייחסת אליהם כגוף זר, חיצוני וממאיר המנסה לפלוש בכח ובגסות לתוך מרקם טהור, נקי ובריא, אינה משאירה יותר מדי מקום לספק, כי היא נגועה באותה האוטו-אנטישמיות המחליאה וחשוכת המרפא, המקוננת במיעוט זניח וסהרורי בקרב אזרחי המדינה היהודים.

ההתייחסות השלילית למגזר החרדי, מטפטפת, מן הסתם, גם לבתי האב, ששם מוקרנים פרומואים מעין אלו ותשדירי חדשות בהם רואים את נבחרי הציבור הישראלי (מפלגת "יש עתיד") משתלחים בזה אחר זה בציבור שלם.

וכך, את "פירות" הדמוניזציה והדה-לגיטימציה שהמגזר החרדי עובר בתקשורת הישראלית-החילונית, קטפנו אך לא מזמן, כאשר סא"ל בצה"ל התבטאה באופן חסר תקדים ונטוף שנאה תהומית כנגד המגזר החרדי, באומרה - מבלי משים כי הוקלטה – ש"יש לי פריחה מחרדים, אני שונאת חרדים ורוצה שהם ימותו".

על שר התקשורת, גלעד ארדן, לפעול לאלתר להסיר מהמרקע את הפרומו הגזעני, החשוך והמסוכן, הנזכר לעיל. טקסטים תקשורתיים מעין אלו רק מעודדים שיח שטחי ורדוד, יוצרים מחנאות ומוסיפים מחיצות, תוך ליבוי השנאה בין המחנות השונים, וזאת במקום לעודד סובלנות, סבלנות ולעשות הכל בכדי ליצור רב-שיח הוגן, מהימן ואינטלקטואלי.