שינוי מגמות

שוויון אזרחי אמיתי, שליטה בנגב וסיום ההתערבות הזרה במדינה – כמה משאלות לקראת השנה האזרחית הנכנסת

דודו אלהרר , כ"ו בטבת תשע"ד

השנה האזרחית 2013 עומדת להינתק מעלינו ואמצעי התקשורת הכתובים, המשודרים והצפויים עסוקים במלאכת הקודש השנתית: סיכומי השנה שחלפה לבלי שוב. אני מבקש אפוא להוסיף תרומה צנועה אל בליל הסיכומים בהעלאת מספר תהיות-תמוהות-הזויות לקראת השנה החדשה:

האם תנסה מדינת ישראל לכפות שוויון אזרחי גמור על תושבי היישובים הערביים כפי שהיא מחייבת את אותו השוויון ביישובי ישראל האחרים? הרי הדבר יחייב ציות ערבי מלא לחוקי המדינה ולתקנות הרשויות. זה מעשי? ועיקר העיקרים - האם יש בכוחה של המדינה לאכוף שוויון כזה של חובות וזכויות על כל אזרחיה, בלא קשר להבדלי הלאום המוצהר, שאינו מפורש במגילת העצמאות?

השליטה של הבדואים ברחבי הנגב מעמידה בספק את ריבונות מדינת ישראל על שטחים אלה. שוד וגזל וחמס היו לחיזיון נפרץ, שומר נפשו נרתע ונמנע ואפילו נגזל אינו מוחה. האם בעקבות נדידת מחנות צה"ל נזכה לראות שליטה ישראלית במרחבי המדבר הקסום הזה? האם יקומו יישובים של יהודים בעקבות צה"ל ויתחזקו היישובים הקיימים? במי זה תלוי? באמריקה? באירופה? במדינות ערב? במדינה היהודית? בבדואים? אולי מדרום תיפתח לנו רעה חדשה? ואולי – לא!

מדינת ישראל, באמצעות ארגונים, עמותות, אגודות וקרנות, קוראת לאפריקנים לבוא אליה. המוניטין שיצאו לישראל כמדינת חסידים חומלת וקולטת פשטו במרחבי אפריקה והם קוראים, תחילה באריתריאה וסודן, להציף בהמונים את גן העדן הישראלי. אין פלא אפוא שאנשים ונשים מארץ נחשלת, וביניהם עריקים של הצבא האריתראי, משליכים חייהם מנגד, מחרפים נפשם ואף משלשלים שלמוני עתק לידי עבריינים מתווכי גבולות, בשביל להגיע לישראל. מביני דבר אומרים שישראל קלטה כבר עשרות אלפי מסתננים, ומתעקשי אותו הדבר טוענים שקלטנו מעבר לעשרות רבבות. האם נציע להם סל קליטה והטבות של עולים חדשים בדיור ותעסוקה?

על פי המגמה המסתמנת בממשלה, בכנסת, בתקשורת ובמערכת המשפט – גירוש יהודים וחורבן חבלי יהודה והשומרון מנוי וגמור כעובדה בלתי הפיכה! יש עוד ספיחי ויכוחים שוליים בדבר אמצעי ביטחון וסדר כלשהו, אבל ככלל, מדינה ערבית נוספת עלולה לקום על חורבות אדמות יו"ש. זה אומר כמאה אלף פליטים יהודים. היש למדינת ישראל תירוץ לבוקה מבוקה ומבולקה שישררו כאן? איש אינו מפרט לעינינו תוכנית, משום שככל הנראה אין תוכנית. זאת ועוד, האם החמאס ישלוט במדינה הפלשתינית הריבונית בגיבוי איראני? האם יהגרו אליה אלפי ואולי מיליוני פליטים מלבנון, ירדן, סוריה, מצרים, תימן ועיראק? ומה יהא על עזה?

מדינות זרות פועלות בתוך מדינת ישראל תחת חותם מערבי דמוקרטי נאור ומתקדם. הן נוברות ומפשפשות בקרבנו כבתוך שלהן ולנגד עינינו ממש הופכות ומשנות את המציאות הסבוכה שלנו, באמצעות ארגונים ישראליים מתוכנו. ארגונים אלה לא ינוחו ולא ישקטו עד אשר ידביקו את הכאוס המוחלט. מי שמחפש אותות לא ימצא, הסימנים כבר נמהלו ונמזגו בעבר שחלף. העתיד לוּט בערפל, הורה דאגות ויולד חרדות.