על יוסק'ה שפירא

הראל כהן , כ"ו בטבת תשע"ד

ידיד משפחתנו השר לשעבר ה' יוסק'ה שפירא הלך אמש לעולמו.

בשנת ה'תשנ"ד, ממש לפני 20 שנה, הוצאנו לאור יחדיו את הספר "ארץ חפץ" (בתמונה) שליקט אביו האדמו"ר החלוץ מתוך כתבי היד של רבו הראי"ה קוק עוד בחייו.

יוסק'ה שפירא כראש "בני עקיבא" העולמי הוא מי ששלח את הוריי לשליחות בני-עקיבא בהיותי בן 6 לטורונטו שבקנדה הרחוקה. זה היה לפני 37 שנים. זכורני גם שביקר אותנו שם על-מנת להתרשם באופן בלתי-אמצעי מפעילות שליחי בני עקיבא בגולה ולעמוד מקרוב על עבודת הקודש שלהם.

יוסק'ה שפירא הוא מי שהכיר למשפחתנו באותם ימים את כצל'ה. כך זה היה נשמע באפרכסת בטורונטו משיחה מיוסק'ה מהארץ: "בחור צעיר ומאד כריזמטי, המתלהב מאד ליישב את הארץ, בעיקר בירושלים, בגולן וביו"ש יצר עמי קשר".

"הבחור נפצע קשה לפני 4 שנים במלחמת יום הכיפורים ובניסי ניסים החלים, רוצה לבוא אליכם לטורונטו על-מנת שתכירו לו את הנדיבים היהודים שם. שמו כצל'ה. הוא כבר יצור איתכם קשר". זה היה אחד הביקורים הראשונים של כצל'ה בגולה אם לא ממש הראשון שבהם, כמתרים לטובת ההתיישבות בחבלי הארץ ששוחררו במלחמת ששת הימים. מאז הכול הסטוריה.

לאחר שהוצאנו לאור יחדיו את "ארץ חפץ", יוסקה רצה שנדפיס את המהדורה פעם נוספת בגודל "שנכנס בפאוץ'" של חיילי צה"ל. כך נולדה מהדורת הכיס של "ארץ חפץ". יוסק'ה שאף שהספר "ארץ חפץ" אשר חיבר מרן הראי"ה קוק ושאביו האדמו"ר החלוץ הכניס את פרקיו בסדר מיוחד, יהיה בסיס נחלתו ומשנתו של הקצין והחייל התורני.

משהסתיים בהצלחה הפרויקט הזה, ביקשני יוס'קה שנוציא לאור יחדיו סידור ישראלי חדש, סידור עם פסקי הלכה מעשיים מנוסחים באופן קצר וקולע, הנוגעים ישירות למתפלל. יוזמה זו לא יצאה אל הפועל.

יוסק'ה, מן הגידולים היפים ביותר שהצמיחה הארץ הזו, איש שתוכו הוא טוב ויופי, היה אדם עדין נפש. קדוש כמו כאביו האדמו"ר ועדין כמו חסיד אברך משי. ליטוף שלו על פניך היה רך כמו צליל דיבורו הנעים.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.טוען....