הבומרנג של המסתננים

ארגוני הזכויות, שלהוטים כל כך לסייע לפליטים לממש את כל זכויותיהם, ממשיכים לעשות את זה גם כשהתוצאה פוגעת בהם ובלקוחותיהם

עדי גרסיאל , י"א בשבט תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

אויש, הלב ממש נכמר לנוכח מחאת המסתננים, ששובתים ומפגינים כבר כמה ימים למען קבלת זכויותיהם.

אבל מי, לכל הרוחות, נתן להם את העצה הטיפשית הזאת? הרי עד עכשיו הם יכלו לנסות למכור לציבור את היותם מסכנים ונדכאים ולנסות לעורר רחמים, או לפחות קצת סימפתיה. אבל אחרי הפגנת הכוח המחוצפת הזאת, בלב תל אביב, תוך הזמנת לחצים בינלאומיים – על ידי הפגנות מול השגרירויות הזרות – דעת הקהל, שמלכתחילה לא סימפתה אותם במיוחד, רק מתקשחת יותר. מספיק היה לקרוא אתמול (ד') את הכותרת בשער 'ידיעות', "בדיקת ידיעות אחרונות: היחס בישראל למסתננים הוא מהטובים בעולם". ואם עיתון שמתיימר להיות של המדינה מתהפך עליהם, קורא להם מסתננים וקובע שהם מקבלים פה יחס טוב במיוחד, ברור שמצבם התדמיתי של המסתננים רק הורע. וזה עוד לפני שדיברנו על הטוקבקיסטים.

איך זה קרה? נראה שמדובר במקרה מעוות של משל העקרב והצפרדע שחוצים את הנהר. ארגוני הזכויות, שלהוטים כל כך לסייע לפליטים לממש את כל, אבל ממש כל, זכויותיהם, ממשיכים לעשות את מה שהם יודעים לעשות גם כשהתוצאה פוגעת בהם ובלקוחותיהם. כמו אצל העקרב מהמשל, זה פשוט חזק מהם.

אין זו הפעם הראשונה שבה תביעת זכויות גוררת תגובות קשות. 'הארץ' דיווח לפני כמה שבועות על טרנד תל אביבי חדש: מסתננים שתובעים את המסעדות שבהן עבדו. אחת מהן אף עלולה להיסגר בשל כך. "יום בהיר אחד, שבועיים אחרי ש(העובד) עזב, אני מקבל ממנו תביעה בסך 77 אלף שקל... עוד מעט יהיה מצב שאיש לא יוכל להעסיק את העובדים הללו", כתב בעל המסעדה בפייסבוק שלו.

ואולי כל זה הוא חלק מתופעה רחבה יותר: ארגוני הזכויות, על כל סוגיהם, הקצינו כל כך את פעילותם, עד שיותר ויותר אנשים מבינים שמטרתם אינה באמת לסייע לאוכלוסיות היעד, אלא בעיקר להכפיש את ישראל. וההכרה הזו, לפחות, היא דווקא בשורה טובה.

לאטמה כבר לא מייצרת מהדורות חדשות ועתידה בערוץ 1 לוט בערפל. אבל הכישרון לא הלך לאיבוד. יוצאי האתר חתומים על כמה סרטונים סאטיריים מוצלחים שעלו לאחרונה ברשת. 'ג'ון קרי פתרונות בע"מ' מציג את שר החוץ האמריקני כיזם פורה במיוחד של פתרונות נוצצים אך מופרכים לחלוטין, ואילו סדרת הסרטונים שהפיקה 'התנועה לשחרור ישראל' מתמודדת היטב עם אתגר סאטירי לא קל - להציג את הגיחוך שבנושא טעון כמו מחוות שחרור המחבלים, וגם לועגת למחאת המסתננים. פרגנו להם ביו-טיוב, שתהיה להם מוטיבציה להמשיך.