אונסק"ו שמונסקו

בחמש השנים האחרונות קיבלה אונסק"ו 46 החלטות נגד ישראל, החלטה אחת נגד סוריה ואפס החלטות נגד איראן, צפון קוריאה וסודן

עדי גרסיאל , כ"ה בשבט תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

אונסק"ו (UNESCO) היא סוכנות האו"ם העוסקת בחינוך, מדע ותרבות. אבל מכיוון שמדובר בזרוע של האומות המאוחדות כמעט מתבקש שהיא תעסוק גם בפוליטיקה, מכיוון מאוד מסוים, כמובן. כך למשל, מי שגלש לאחרונה באתר הסוכנות נתקל בכותרת: "אונסק"ו תומכת בהגברת ההשקעות בחינוך לצעירים סורים", ולצדה תמונה מכופתרת של ועידה שנערכה בכווית. רק עיון מדוקדק בטקסט הדיפלומטי המתפתל שנלווה לתמונה מעלה שמדובר בעצם בסיוע בחינוך לפליטים הסוריים שנמלטו ממלחמת האזרחים הנוראה במדינתם.

אבל הדיפלומטים של אונסק"ו הופכים פחות נחמדים ומתחשבים כשמדובר בענייני ישראל או יהודי העולם. לפני כמה ימים הם הודיעו כי דחו את פתיחת התערוכה של מרכז שמעון ויזנטל שאורגנה בשיתוף עם אונסק"ו תחת הכותרת "אדם, ספר, אדמה – 3,500 שנים של יחסים בין העם היהודי וארץ הקודש". התערוכה, שהייתה אמורה להיפתח השבוע בבניין הארגון בפריז, נדחתה בעקבות מכתב של 22 חברות הקבוצה הערבית באונסק"ו. המכתב, לטענת מנכ"לית הארגון, "חשף חששות לפיהם התערוכה עלולה להיות בעלת השלכות על תהליך השלום ועל המשא ומתן הנוכחי במזרח התיכון... אני, כמנכ"לית, הייתי תמיד מחויבת לנקוט מאמצים על מנת להגיע לקונצנזוס בכל הנושאים הנמצאים תחת מנדט אונסק"ו".

אכן, קונצנזוס הוא שאיפה נאצלה, אך כנראה שבאונסק"ו הוא מתמקד בעיקר בגינוי ישראל. בשנת 2013, למשל, קיבל הארגון שש החלטות נגד ישראל, החלטות שגינו בין השאר את החפירות הארכיאולוגיות בירושלים, את הכרזת קבר רחל ומערת המכפלה כאתרי מורשת לאומי ועוד. החפירות הפראיות שמבצע הוואקף במתחם הר הבית כנראה עולות בקנה אחד עם מדיניות הארגון, ולכן הוא לא טרח להזכירן. אונסק"ו אף אישרה בשנה שעברה לסוריה להיות שופטת בוועדה לזכויות האדם שלה.

למעשה, על פי בדיקת UN Watch, ארגון שעוקב אחרי סוכנויות האו"ם השונות, קיבלה אונסק"ו בחמש השנים האחרונות 46 החלטות נגד ישראל, החלטה אחת נגד סוריה ואפס החלטות נגד איראן, צפון קוריאה וסודן.  

בנוסף לכך, אונסק"ו הוא גוף האו"ם הראשון שהכיר עוד לפני כשנתיים בפלשתין כמדינה, בניגוד לחוקת האו"ם. ישראל, קנדה וארה"ב החליטו בתגובה להקפיא את התשלומים לארגון (המהווים כרבע מתקציבו), ולפני שבועות אחדים השעה הארגון את זכות ההצבעה שלהן עקב כך.

בהתחשב ביחסי הכוחות המובנים לטובת הגוש הערבי, אובדן זכות ההצבעה הוא כמעט חסר משמעות, אז מדובר בצעד בכיוון הנכון - שלפחות יכאב להם בכיס.