ממשיכים בתכנית ההתחברות

איתמר ליברמן , כ"ב בשבט תשע"ד

איתמר ליברמן
איתמר ליברמן
עצמי

השבוע צוין יום גוש קטיף במערכות החינוך. שמונה שנים עברו ויש מקומות שבהם צמד המילים "גוש קטיף" לא מעורר געגוע ועצב.

ייתכן שאף יהיו כאלה שיתקשו להשיב על השאלה היכן מיקומו על המפה ועל האירועים שהתרחשו סביבו.

אנו לעומת זאת נשענים על כל חלקיק של זיכרון מהמקום שהיה בית גידול של דור ציוני, אידאליסטי וערכי. לחבל ארץ שקסם בנופים שבו ובחומר האנושי שצמח מתוך החולות הזהובים.

היוזמות להנחלת הידע והמורשת יש בהן תרומה והן ראויות להערכה, אולם אם לא תיבנה מעל גביהן קומה שתנסה לתת שינוי גם בצד המעשי, לא יחול שינוי משמעותי במציאות בחלוף השנים.

לצד הכרת המושגים וההיסטוריה צריך אפוא לשים דגש גם על שינוי חברתי, בניסיונות לייצר דיאלוג בין חלקי העם.

המטרה אינה אמורה להיות בהכרח ההוא החילוני בגוש דן אלא גם זה עם השטריימל מבני ברק. איננו יכולים לבוא כנושאי הלפיד וממרימי הדגל הבלעדיים. אם רוצים משפחה מאוחדת צריך להשאיר את "אנחנו צודקים" מאחור ולהשתחרר מהאמונה שרק לנו יש מה לתת ולהציע, ולהתחיל להקשיב ולייצר שיח.

גם אם החלק הספקני שבנו ינקר ויצווח על ההתעלמות, ההתרפסות לכאורה, או האשליה שברעיון זה, אם נאמץ את המציאות של "כל אחד והאמת שלו", לא נצליח למשוך את החרדים למאבק על צדקתנו אילו חלילה תתרגש עלינו עוד גזירה, ולא זה מתל אביב שלא יגלה פתאום התעניינות בנעשה ב"שטחים". התחברות היא לא טראומה פוסט התנתקות, אלא טיפול שורש. היא לא סיסמא נבובה, אלא חובה, צו החיים של העם הזה.

העקירה תמיד תיזכר ככתם שחור מעל דפי ההיסטוריה שלנו, ורמיסת חייהם של אלפים שבקושי רב מצליחים להרים את חייהם מעל הבוץ, אבל מזיכרון, אומללות, בכי ונהי, לא נייצר פה פתאום עודף באדמת קודש, ולא יפרחו לפתע מחדש חורבות גוש קטיף.

ייתכן שגם הבחורצ'יק ממאה שערים צמא לדעת ולהכיר, או שמא ישנם רבים כאלה דווקא בגוש דן וסביבותיו, אבל בהחלט צריך ליצור כאן הבנה משותפת, בסיס משותף שאפשר ללכת אתו קדימה, על מנת שאולי נגלה בעתיד שהדאגה לשלומה של שלימות הארץ לא תיוותר רק אצלנו.

כשברקע מזמזמת לה עוד נגינה של הסכם שלום קרב ובא, ואל מול הדאגה שמפעמת בלב מעוד דמות מנהיגותית שתיזום מהלך שכזה מבלי להסתכל לצדדים, בייחוד בימים של אחרי מנהיגות כזאת, עלינו לעשות פעולות שיביאו לחיבור בין חלקי העם. במקום להתעמק בשאלה למה אותה דמות ידועה הובילה ויזמה מהלך זה, ננסה להבטיח שבעתיד לא נמצא עצמו באותו מצב, אלא נוכל יחד להדוף איומים כאלה.