טיפשים, היזהרו בדבריכם

הנה עלינו על סטראט-אפ מבריק: רוצים ללמוד רפואה ואין לכם פסיכומטרי מתאים? שנו את הדעה הפוליטית שלכם לשמאל

עדי גרסיאל , י"ב באדר תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

יהודי וגוי נוסעים ברכבת. אחרי זמן מה פונה הגוי ליהודי ושואל: תגיד, איך זה שאתם היהודים חכמים כל כך? פשוט מאוד, משיב היהודי, אנחנו אוכלים דג מלוח. וזה מה שהופך אתכם לחכמים? מתפלא הגוי.

כן, משיב היהודי. הגוי מהרהר בדבר ואחרי כמה דקות פונה שוב לשכנו: יש לך במקרה דג מלוח? כן, משיב היהודי. תוכל לתת לי חתיכה? מבקש הגוי. מצטער, עונה היהודי, תכננתי לאכול אותו לצהריים. אשלם לך, מבטיח הגוי.

אחרי התמקחות מסכמים השניים על אלף רובל לחתיכת דג מלוח. הגוי בולע את הדג, אך לא חש בשום שינוי ונפנה לשכנו בכעס: אני לא מאמין ששילמתי הון בשביל חתיכת דג. אתה רואה, משיב לו היהודי, זה כבר מתחיל להשפיע.

נזכרתי בבדיחה הזו, שיש לה כבר כמה שערות לבנות בזקן, כשקראתי את הסטטוס שפירסם העיתונאי אילן לוקאץ'. לוקאץ', כתב התרבות (!) של ערוץ 2 הודה שיש יותר שמאלנים בתקשורת, אך נימק זאת בכך שקיים "מתאם בין איי-קיו לבין נטייה שמאלה". אפשר להניח שהוא לא התכוון רק לומר שאנשי שמאל מצליחים יותר במבחני איי-קיו, אלא שהם פשוט חכמים יותר (ראו התייחסות לנושא גם בטורו של אבי סגל ב'אתנחתא'). ואם כך, עלינו על סטראט-אפ מבריק: רוצים ללמוד רפואה ואין לכם פסיכומטרי מתאים, או שסתם בא לכם להיות חכמים יותר? שנו את הדעה הפוליטית שלכם לשמאל, והאינטליגנציה שלכם תזנק בהתאמה. זה פשוט כמעט כמו לאכול דג מלוח.

תאמרו: חוכמולוג, אין הכוונה שמי ששובר שמאלה הופך באחת לחכם. לוקאץ' רק טוען שאנשים חכמים אוחזים, בגלל שכלם החד, בדעות שמאלניות. אם כך, מה תגידו על אנשי שמאל שגיבשו את דעתם הפוליטית בגלל האינטליגנציה הגבוהה שלהם אך יום אחד ערקו לימין? האם למשל ד"ר יובל שטייניץ, איש שלום עכשיו בעברו, איבד חלק מהתאים האפורים במוחו כשעבר לליכוד?

מסתבר, אם כן, שמטופש לנסות לקשור בין נטיות פוליטיות לאינטליגנציה. טוב עשינו, אפוא, שהפרכנו את האמירה של לוקאץ'. אחרת אנשים עוד היו עלולים לחשוב שבגלל שהוא אומר דברים טיפשיים, לוקאץ' בעצמו הוא איש ימין, ר"ל.