קם ולא נשלם

"אני מתחרטת על הכול", הכריזה קם בראיון שנמרח על פני כמעט חמישה עמודים וכלל רק משפט פרווה אחד שבו תואר פשעה

עדי גרסיאל , כ"ד באדר תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

לפני כשלוש שנים התייחסנו במדור ביקורת התקשורת 'מיקרוסקופ' לריאיון שנערך עם ענת קם ב'ידיעות אחרונות' כמה שבועות לפני מתן גזר דינה.

תחת הכותרת "לבד בחושך" ניתחנו את הכתבה האמפתית בת החמישה עמודים ב'ידיעות' שבה צולמה קם בדירתה "יושבת לבד בחושך", וניסתה לנער מעצמה את התדמית האולטרה-שמאלנית.

"יש ביני ובין השמאל התל אביבי הקלאסי פערים אידיאולוגיים רציניים", הצהירה קם בפני כתבת העיתון עינת פישביין, ואף התוודתה שבמהלך שירותה הצבאי גילתה ש"מבפנים המציאות נורא מורכבת". לא בטוח שהשופטים קראו את הריאיון, אבל קשה לומר שעונשה של קם, שהסתכם בפועל בשנתיים וחודשיים בבית הסוהר, היה חמור במיוחד.

ביום שישי שעבר, עם שחרורה מהכלא, העניקה קם ריאיון "ראשון" ו"מיוחד" ל'ידיעות'. גם הפעם נקראה פישביין לדגל, למרות שכבר אינה עובדת בעיתון, כנראה מכיוון שהמרואיינת הייתה מרוצה מהכתבה ההיא. וגם הפעם לא הקשתה פישביין עם המשוחררת הטרייה, וזו מצדה סיפקה לה את הסחורה.

"אני מתחרטת על הכול", הכריזה קם בריאיון שנמרח כמו אז על פני כמעט חמישה עמודים ושכלל רק משפט פרווה אחד שבו תואר פשעה. "הורג אותי שאנשים שואלים אם אשאר בארץ... זה הבית שלי, למה אני צריכה ללכת?" ואחרי מפגן הפטריוטיות הזה אנחנו זוכים לתיאור מפורט של הכניסה לכלא, כולל ארוחת הערב האחרונה עם הוריה, "סעודת לוויה כזאת", החששות, "פחדתי ממכות, מאלימות, אני לא הפרופיל הקלאסי של אסירה", וכמובן של השהות עצמה בבית הסוהר, בין היתר עם רוצחות שנשפטו למאסר עולם.

צריך לצלוח את ארבעת העמודים הראשונים של הריאיון האמפתי כדי להבין מה האינטרסים שעומדים מאחוריו. הראשון הוא הקרב המשפטי הבא. קם שתובעת מעיתון הארץ 2.6 מיליוני שקלים "בשל חשיפתה כמקור והפרת זכותה להגנה" (מותר לאחל בהצלחה לשני הצדדים?), והיא כועסת מאוד על כתב העיתון אורי בלאו, "הייתי רוצה שישללו לו את רשיון העיתונאי, אם היה דבר כזה". ואף עוקצת אותו, "מסכן, תקוע שם בהרווארד". ואם בפעם הקודמת הריאיון ערב המשפט לפחות לא הזיק, כנראה שאין סיבה לא לחזור על התרגיל.

והמוטיבציה השנייה לחשיפה התקשורתית: "הכי דחוף לי למצוא עבודה ולחזור לשגרה. אני מחפשת בתקשורת..." מה יש, אם פליטי ריאליטי יכולים להגיש תוכניות בטלוויזיה, למה שעיתונאית ואסירה לשעבר לא תוכל?

בסוף הריאיון מתוודה המשוחררת הטרייה כי היא עוד צריכה להתרגל "לישון לבד, ולישון בחושך". הוא אשר אמרנו, לבד בחושך.