להמשיך עם הגל

עודד איתם , י' באדר ב תשע"ד

יוני שטבון קלט את הגל הנכון. אתם יודעים איך זה כשנכנסים לים ומנסים לתפוס גלים? אתה נכנס למים מנסה לזהות איפה הגלים מתחילים להישבר. אתה חותר לשם, ומשם אתה מנסה לתפוס איזה גל ולרוץ איתו קדימה.

הציבור הדתי לאומי, עומד מול גל החקיקה הנוכחי ושותק, כינוס רבנים ועוד כינוס רבנים. במחאה על החקיקה. תגובות לתקשורת, ומכתבי מחאה. אבל מי שחיפש לתפוס את הגל. את מקום שבירת הגלים, היה נראה שהגל הגבוה ממשיך לעלות ולא נשבר. גלי השנאה המחלוקת שלובו על ידי החרדים. גלי ההזדהות עם 'יש עתיד'. שמובילים ומהווים דוגמא ל 'חינוך המשותף' חילוני ודתי. כל הגלים הללו עלו ועלו.

אפילו אתמול בבית שמש הגל הגדול של השנאה והמלחמה על ה 'בית'?! ואפילו המלחמה על זהותה של מדינת ישראל, כמו שקבעו נציגי ה 'בית היהודי' במייל שנשלח לתפוצה בקריאה לעזור במלחמה על 'בית שמש'. במלחמה מול מי? מול החרדים, זו המלחמה שלנו?! נכון אנחנו לא נלחמים בחילונים. אבל אין סיבה להלחם בחרדים.

אבל יוני תפס שיש זרם תת קרקעי שממש נמאס לו מכל הסיפור ומבין שהגיע הזמן לשנות כיוון. ושהאמירה האמיתית של הציבור הדתי לאומי היא אמירה שחייבת לבוא ממקום אמיתי שרואה את החיבור של התורה למדינה ומתנגד לכל התהליכים של הפרדת דת ומדינה.

כן, כי זה התפקיד שלנו, זו המשימה המיוחדת של הציבור הדתי לאומי שאותה לא יכולים לסחוב (עדיין) לא הציבור החרדי ולא הציבור החילוני. החרדים עדיין לא בשלים לאמירה של מדינה יהודית. החילוניים התרחקו מזמן מחלק מהמשמעויות של המושג מדינה יהודית יש ציבור אחד שהחזיק את הדגל הזה במשך שנים. ומשום מה בשנה האחרונה הוא קצת נחלש. אז, כן, יוני שטבון - תמשיך עם הגל. להרים מחדש את הדגל של הציבור הדתי - לאומי.