לחזור לדרך הישר

מלאכי לוינגר , י"ב באדר ב תשע"ד

הרב לוינגר ובנו מלאכי
הרב לוינגר ובנו מלאכי
צילום: ינון פוקס

ברגעים אלו מתארגנות משפחות בית השלום לקראת כניסתן לבית השלום. דבר המסמל את זכותנו לרכוש ולהתיישב בכל חלקי ארץ ישראל.

מאז ימי אברהם אבינו, דרך ראשי הציונות ועד עמך ישראל קנו יהודים את אדמת הארץ. השבוע זכו רוכשי בית השלום להצטרף לשרשרת היסטורית זו. הסיפור והעובדות: נתחיל בסוף. השבוע לאחר 10 שנים ארוכות, פסק בית המשפט העליון לטובת הרוכשים היהודים של בית השלום.

השמחה הגדולה הגיעה לאחר שנים קשות של מאבקים. תזכורת קצרה: בדצמבר 2008, תשס"ח, מאות שוטרים וחיילי מג"ב פורצים לבית השלום בחברון ותוך שימוש באלימות קשה מפנים את המשפחות שהתגוררו בבניין. את הסיבה לגירוש איננו יודעים עד היום, מה שאנו כן יודעים הן העובדות הבאות: בחורף תשס"ג מחבלים מנסים לחדור לקריית ארבע חברון.

בדרכם הם נתקלים בחיילים ובלוחמי צוות הכוננות של קריית ארבע חברון. במהלך הקרב בסמטה נהרגים 12 ישראלים בהם המח"ט, אל"מ יהודה דרור וינברג הי"ד, וקב"ט קריית ארבע חברון, יצחק בואניש הי"ד. הידיעה על הפיגוע הקשה מגיעה לחו"ל עוד לפני שבת. אחד השומעים הוא מוריס אברהם.

אברהם, יהוד מיוצאי קהילת חאלב בניו יורק, שמשפחתו עלתה לארץ ישראל, התיישבה בחברון וגורשה מהעיר במאורעות תרפ"ט. אברהם מבקש לקיים בפועל את הפסוק בדמייך חיי, ומבקש מחברו תושב קריית ארבע חברון שיעזור לו לרכוש בית במקום שבו ארע קרב הגבורה. מו"מ עם הערבים הגרים במקום החל ולאחר שעוברים אלפי דולרים ממוריס לערבי תושב הבית, הרשות הפלסטינית עולה על המכירה ומזהירה את הערבי שאם יממש את המכירה זהו סופו.

הערבי חוזר בו מהמכירה, אך את הכסף הוא אינו מחזיר. ערבי אחר ששמע כי ישנם קונים פוטנציאלים מציע את ביתו למכירה. "ביתו"- שלד גדול בן ארבע קומות ללא חיבור למים, חשמל, ריצוף או חלונות. הבית צופה על ציר המתפללים בין קריית ארבע למערת המכפלה, ויוצר רצף התיישבותי במקום.

במהלך מו"מ שמקיימים אתו במשך למעלה משנתיים מקבל הערבי למעלה מחצי מיליון דולר עבור הבית. המכירה נעשית לפי כל דין כאשר הערבי מתועד בכל התהליך, החל מקבלת הכסף וכלה בחתימות על המסמכים השונים המאשרים את העברת הבעלות לרוכשיו היהודים. עד כאן העובדות- עם כניסת הרוכשים היהודים לבית פונה המוכר למשטרה וטוען כי הוא לא מכר את הבית. בבדיקת המשטרה ולאחר שמוצגות בפניו קבלות בחתימת ידו, טען המוכר כי החתימות זויפו.

לאחר שמוצגות בפניו קלטות וידאו שבהן רואים אותו מקבל את הכסף וחותם על המסמכים, שוב הוא משנה גרסתו ואומר כי אכן הוא מכר, אך חזר בו והחזיר את הכסף. למרות שינויי הגרסאות התכופים, מחליט שר הביטחון לגרש את היהודים תושבי הבית ואת סוף הסיפור אציין בקצרה- הרוכשים היהודים פונים לבית משפט ולאחר מהלך משפטי ארוך וקשה שנמשך למעלה מחמש שנים קיבל בימ"ש מחוזי את טענת הרוכשים ואישר כי הבית נקנה כחוק. השבוע שב ואישר בג"צ את טענת הרוכשים היהודים והורה על אכלוס הבית. הגיע הזמן לשאת בגאון את דגל גאולת ארץ ישראל.

אני קורא לשר הביטחון בוגי יעלון, לאפשר את כניסתם המידית של המשפחות לבית. בימים של אובדן דרך לאומי והיסוס בצדקת הדרך ונאמנותנו על ארץ ישראל, אני דורש מממשלת ישראל לחזור אל דרך הישר, ולהחזיר את גאולת ארץ ישראל ויהודה ושומרון והעיר חברון בפרט, לראש סדר העדיפויות הלאומי, ולהפסיק לאלתר את העוול המתמשך בסוגיית בית המכפלה הדומה בהוויתה לסוגיית בית השלום ולאשר את כניסת המשפחות לבית זה.

ממקום הקניין הראשון אני קורא לעם ישראל להמשיך בדרכו של אברהם אבינו בגאולת הארץ ולקחת חלק בגאולת העיר קריית ארבע חברון על כל מרחביה. הגיע זמן הגאולה. וכדבריו של מנחם אוסישקין, מראשי הציונות, מגדולי גואלי עמק יזרעאל: האדמה אכן יקרה אך בארץ ישראל הזמן יקר עוד יותר. אם תשאלו אם לקנות את אדמות הארץ היום בזול או מחר ביוקר, אחליט היום, ואולי תגידו שאוסישקין ורופין הם סוחרים גרועים, אך לא היינו קונים הייתם רואים בנו פושעים...