מדוע פולארד מסרב להשתחרר תמורת מחבלים והקפאה?

פולארד ביקש מאיתנו לסייע בשחרורו, אולם הוא התנה איתנו שלא נפעל לשחרורו תמורת מחבלים. הוא לא היה מוכן לצאת מהכלא על חשבון דם של יהודים שיישפך בגללו.

הרב שמואל אליהו , כ"ג בניסן תשע"ד

לפני שנתיים פגשנו את יהונתן פולארד בכלא. מצאנו אדם שמח ומלא אמונה, אדם שלומד ולא יושב בטל לרגע. אדם שמכין את עצמו יום יום ושעה שעה לתרום בשארית שנותיו תרומה ענקית למדינה בשטחי האנרגיה החילופית.

פולארד מאמין כי עצמאות בתחום האנרגיה החילופית תשנה את פני העולם שלא יזדקק לנפט הערבי. לא מדובר בפיתוח המצאות כלכליות, מדובר בפיתוח המצאות שיסייעו למדינת ישראל ולעולם להיות עצמאי באמת.

אני מספר את זה כי שמענו שבימים האחרונים יהונתן פולארד הוזמן לוועדה שתדון בשחרורו האפשרי. הוא סירב להגיע, כי לא רצה לשתף פעולה עם העסקה המתגבשת לשחרורו תמורת שחרור מחבלים והקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. הוא מבין כי זו עסקה רעה לישראל, ועל מנת להכשיר אותה הם משתמשים בו, ולכן הוא מתנגד.

אני לא מנחש את שיקוליו, שמעתי אותם מפיו באותו ביקור. בפגישה ההיא הוא ביקש מאיתנו לסייע בשחרורו, אולם הוא התנה איתנו שלא נפעל לשחרורו תמורת מחבלים. הוא לא היה מוכן לצאת מהכלא על חשבון דם של יהודים שיישפך בגללו.

פולארד הוא בחינת "חכם עדיף מנביא" שרואה את הנולד. לא לחינם העסיקו אותו בסוכנות הביון האמריקנית. כבר לפני שנתיים הוא צפה שממשלת ארצות הברית תשתמש באהדה הציבורית שצבר על מנת לקדם אינטרסים של אחרים, והנה זה קורה.

פולארד הוא גם איש ערכי, ערכי מאוד. כשהוא יגיע לארץ הוא יישר את סרגל הערכים של מדינת ישראל שהתעקם קלות בעקבות עסקת שליט. שם שחררה ישראל יותר מאלף מחבלים שידיהם אדומות מדם יהודים. על פי דו"ח השב"כ מסוף 2013, חצי מהמשוחררים כבר הספיקו לחזור לטרור. על פי אותו דו"ח, מאז השחרור עלה ביותר מכפול מספר הפיגועים. בשנת 2012 התרחשו 578 פיגועים, ובשנת 2013 התרחשו 1,271 פיגועים. על פי אותו דו"ח, הכפלת מספר הפיגועים נזקפת לשחרור המחבלים בעסקת שליט.

פולארד לא רצה שיהודים ייהרגו בגללו. זה לא רק חוכמה ולא רק ערכים, זה שילוב ביניהם. השילוב הזה הביא את פולארד להחליט בכאב גדול שהוא לא מוכן להשתחרר תמורת מחבלים. קל לדבר, אבל האיש הזה כבר עבר כמעט שלושים שנה בכלא ועדיין דבק בערכיו. זה מביא אותי ואת כולנו להעריך אם לא להעריץ אותו.

באופן פרדוקסלי, דווקא ההתנגדות שלו לשחרור מביאה אותי לחשוב כי חשוב שאנו נשתדל למען שחרורו, לא בשבילו אלא בשבילנו. הגעתו לארץ תביא משב רוח בריא של ציונות בריאה, משב רוח של ערכים. משב רוח בריא שכל כך נדרש אחרי כל פרשיות אולמרט ושרון. אנחנו צריכים כאן אנשים שהצלחת מדינת ישראל היא בראש מעייניהם. אנשים שיודעים להקריב את חייהם יום אחר יום ושנה אחרי שנה במשך 28 שנה. אנשים כמוהו צריכים לעמוד כסמל למערכת החינוך של מדינת ישראל.