מה פסח ישראלי בעיניך

האם התקשורת מתמקדת במימד אחד "גשמי" למדי מתוך חג החירות?

עדי גרסיאל , ט"ו בניסן תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

אם תשאלו ילד בגן מה הוא יודע על פסח, הוא יספר לכם על יציאת מצרים, על העבדות והחירות, על ליל הסדר, על הקושיות, על מצות ומרור. אבל אם תפנו את אותה השאלה לכלי התקשורת העבריים, תקבלו תשובות הרבה פחות מלבבות, כאלה שפונות למכנה המשותף הנמוך ביותר ומזכירות את הבדיחה הישנה שכורכת יחד את רוב חגי ישראל תחת משפט הסיכום: "הם ניסו להשמידנו, הצלחנו לשרוד, עכשיו בואו נאכל".

וכדי שלא יאשימו אותנו בהתייפייפות מתנשאת, ננסה לבדוק זאת בצורה כמותית. נבחן את רשימת הכתבות והידיעות של אתרים פופלריים שתויגו בקטגוריה 'פסח'. כלומר, נתבונן בנושאים שעל פי הגדרת העורכים עצמם שייכים לחג. באתר ynet, לדוגמה, מצאנו יותר מ‑30 ידיעות, כתבות ודעות שפורסמו בשבועיים האחרונים ותויגו תחת הנושא 'פסח'. כצפוי, שבע מהן עסקו במאכלים ובדיאטות, עוד שבע בקניות למיניהן (בגדים, מתנות, תלושים לחג), חמש בניקיונות, שתיים בפסח בחו"ל, שתיים בטיולים ובאירועים שיתקיימו בחג, אחת בעיצוב השולחן ועוד ארבע עסקו בנושאים שונים, שמידת הקשר שלהם לחג רופפת למדי (שיפוצים, העוני, התנדבות ועוד). כמה אייטמים קטנים בכל זאת עסקו גם בצד הרוחני של החג: מכירת חמץ אינטרנטית, מדור השו"ת, קליפ אינטראקטיבי על יציאת מצרים וגם "בוחן פתע: מה אתם יודעים על פסח?" – כולם, כמעט מיותר לציין, נדחקו למדור היהדות של האתר.

ואילו באתר 'הארץ דה-מרקר' מצאנו רק שש כתבות מהשבועיים האחרונים שהנושא שלהן תויג בידי העורכים כ'פסח'. שתיים מהן הציעו מתכונים לחג, אחת עסקה בהשוואת מחירים במרכולים, אחרת גילתה שיצרנית הגפילטע פיש האמריקנית מנישביץ נקנתה על ידי קרן השקעות (לידיעת 'הארץ': יש אנשים – בלי לשפוט אותם - שאוכלים גפילטע גם בשאר ימות השנה). הייתה גם ידיעה שעסקה בשי לחג וכתבה שפירטה את שלל אירועי הפסח ברחבי הארץ. למעשה, כדי למצוא התייחסות רוחנית לחג באתר נאלצנו להגיע עד טורו של בני ציפר, שפורסם לפני פסח שעבר: "כמה אסונות ייחסכו אם במקום לחפש ריגושים בטבע בימי חג ומועד יתעמקו הישראלים בספרים".

שלא תבינו אותנו לא נכון: אפשרויות בילוי בחול המועד, מתכונים ועצות לניקיון ולחיסכון מופיעים גם בעיתון זה. אבל כשהם הופכים לעיקרו של החג, מה שנשאר מבדיחה שהזכרנו הוא בעיקר הסיפא, "בואו נאכל".