כולנו משפחה שכולה

יחד עם משפחת השכול עומדים אתנו אלפים הנקראים על שם האב, הדוד או הגיבור הנעלם אותו לעולם לא יזכו לפגוש.

דני דנון , ה' באייר תשע"ד

דני דנון
דני דנון
צילום: ערוץ 7

כמידי שנה ביום הזכרון נתייחד כלל עם ישראל, נעמוד זקופי קומה ובגרון חנוק נזכור את יקירנו חללי מערכות ישראל. שירי יום הזיכרון שנהפכו לנכס צאן ברזל של מורשתנו יושמעו בטקסים ומעל גלי האתר. מילות השיר "לכל איש יש שם" של המשוררת "זלדה" יזכירו לכל אחת ואחד מאתנו את בן המשפחה, החבר או המכר שהלך ולא ישוב.

ביום הזיכרון כלל עם ישראל מרגיש את הכאב, את המחנק בגרון שאותו חשות המשפחות השכולות במשך כל ימות השנה.

יחד עם משפחת השכול עומדים אתנו אלפים הנקראים על שם האב, הדוד או הגיבור הנעלם אותו לעולם לא יזכו לפגוש. ביום היוולדי זכיתי להיקרא על שם אחד מני אלפי הגיבורים ובכך להצטרף לאותם אלפים המהלכים בקרבנו כאנדרטה חייה לגיבור שנפל.

דני ורדון ז"ל על שמו נקראתי היה מפקדו של אבי בסיירת של חטיבת הנגב. בילדותי ניסיתי ללקט כמה שיותר מידע על הדמות והאגדה. דני ורדון בן קיבוץ גבעת ברנר אהב והכיר את הארץ שלנו. במהלך שירותו זכה פעמיים בצל"ש ובעיטור הגבורה על ניסיון ההצלה של לוחם מהסיירת שנפצע מאש צלפים ונלכד בסמטה באל עריש בשלהי מלחמת ששת הימים. פעולה הירואית זו הייתה מבצע ההצלה האחרון של דני ורדון. למרות הסכנה ניסה להציל את חיילו הפצוע וצלף מצרי סיים באבחה חדה את חייו של דני. מותו הפתאומי בדמי ימיו השאיר לוחמים המומים אלמנה ושני יתומים. ברגע זה באותה סמטה באל עריש נדר אבי לקרוא לילדו על שם מפקדו הנערץ.

מספר שנים לאחר מכן "בארץ המרדפים" בבקעת הירדן, בגבעות בהן נפלו גדי מנלה ואריק רגב בהיתקלות עם חוליית מחבלים, במהלך פעילות מבצעית של לוחמי הסיירת נפצע אבי יוסף דנון ז"ל פגיעה אנושה בראשו, פציעה שלאחר מאבק ממושך הובילה למותו. ביום היוולדו של בני בכורי בחרנו רעייתי ואני לקרוא לבננו הראשון אביעד – יוסף על שם סבו הגיבור אותו לא יפגוש לעולם.

ברור היה לנו שיהיה על בננו להתמודד עם אותן שאלות ואתגרים שאתן אני התמודדתי. גם אותו מלווה הרצון לדבר עם מי שהכיר את הדמות שעל שמה הוא נקרא, לראות כל תמונה מצהיבה של הגיבור הנפקד וללקט פרטים על מהלך הקרב האחרון.

ביום הזיכרון עומדים כולנו כאיש אחד כגל-עד זקוף לזכר החללים, נושאים את שמותיהם בפינו ונחושים מתמיד להמשיך ולהגן על המולדת היקרה שלמענה הם הקריבו את חייהם. היום, כולנו נקראים על שם חללי מערכות ישראל. היום כולנו משפחה שכולה אחת גדולה.

"לכל איש יש שם

שנתן לו אלוהים

ונתנו לו אביו ואימו"

הכותב הוא סגן שר הביטחון ויתום צה"ל