גרפיטי ופשעים אחרים

עכשיו ילדים, נחזור בקול: יהודים שמרססים כתובות גרפיטי זה פשע שנאה

עדי גרסיאל , י"ג באייר תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

שלום ילדים וילדות, מי מכם או מכן יוכל או תוכל להגיד לי מה זה פשע שנאה? מה אתה אומר, יותם הבן, שזה כמו השואה?

נכון, אפשר בעצם לומר שהשואה הייתה פשע שנאה, אבל אני מתכוונת למשהו שקורה עכשיו. שששש... בגן האנתרופלספני של עלמה לא מפריעים. שמעתם? מוריה הבת אמרה פה דבר מעניין: שהערבים שרצחו יהודים בסכינים או ביריות זה פשע שנאה. מוריה, מאיפה בא לך הרעיון המוזר הזה, מהשכנים בגרעין התורני או מההורים המתנחלים של אמא? בכל מקרה, אני רוצה לדבר איתה בשבוע הבא.

אז אף אחד או אחת לא יודע או יודעת? מי מצביע שם – אברהם הבת? יפה. עכשיו בואי נחזור בקול על מה שאמרת: יהודים שמרססים כתובות גרפיטי זה פשע שנאה. תגידי לאמא, בעצם לשתיהן, שאני מאוד מרוצה מהן.

עכשיו מוריה, אני אתן לך דוגמה כדי שתביני כמה פשעי השנאה של החברים של המשפחה שלך מסוכנים. נפתח רגע את העיתון... אהה, הנה זה: "קברו של התנא רבי חלפתא בגליל חולל אתמול". אתם מבינים ומבינות? מדובר בפשע חמור ובשנאה יוקדת. ככה לפגוע בקבר שמקודש כבר אלפי שנים לכל הדתות?!

"על הקבר רוססו צלבי קרס עם הכיתוב 'תג מחיר ישלם את המחיר'". אופס, יש כאן כנראה טעות. אולי זו לא דוגמה טובה כל כך לפשע שנאה. בטח סתם מעשה קונדס של כמה צעירים. שקט בבקשה. ילדים, מי מכם או מכן יודע או יודעת מה זה קונדס?

***

ואם לגננת עלמה נותר מעט זמן, היא יכולה במסגרת השיעורים בתקשורת שהיא מעבירה לילדים ולילדות גם לצטט כותרת מ‑ynet על הלווייתו של אסי דיין.

דיין היה איש קולנוע ואמן מוכשר במיוחד. אבל הוא גם היה מכור לסמים, אושפז במשך שלוש וחצי שנים בבית חולים פסיכיאטרי, ניסה להתאבד שלוש פעמים, התחתן ארבע פעמים ואף הורשע בתקיפת בת זוגו.

אפשר יהיה לומר לילדים (ולילדות) שאמנם אחרי מותו של אדם נהוג להגיד עליו רק דברים טובים, אבל להגזמות, אפילו ברגעים כאלה, יש גבול, וש"נפרדים מאסי דיין: 'הישראלי היפה'" בהחלט עברה אותו.