שופך דם האדם באדם

הרב מרדכי צבי , י"ב באייר תשע"ד

הרב מרדכי צבי
הרב מרדכי צבי
ערוץ 7

לא מזמן כתבתי מאמר דומה. אבל עם הדיונים על חוק השחרור –ליבי שוב הומה. לאור המצב והערכות. הן בארץ או בכל הארצות. בצל ההצבעה על החוק. במדינה מסודרת עם חוקה וחוק. ארץ ארץ אל תכסי דמייך.

רגבי אדמתך רווים בדם בנייך. למתים אין קול שיזעק עבורם. מי יתבע את דמם. מי יבכה את מר גורלם. כי עלה המות בחלונינו. וחושבים לשחרר עוד מחבלים מבתי כלאינו. רוצחי אדם שפלים. אנשי רעים ומקוללים. משדי אמם ינקו את השנאה. ולמישהו יש עוד תקוה שזה ישתנה. כל מערכת החינוך שלהם היא רצח והרס . בעוד ילדיהם מגיל ארבע רוקדים "רובינו על ראשינו" - אצלנו לומדים לרקוד "סלינו על כתפינו" . ואם זה לא היה אמיתי היינו מגחכים למשמע הבדיחה. אבל, לא יאומן, מגיל ארבע מלמדים אצלם את תורת הרציחה.

קול הזעקה האלם מנסר בחלל הרקיע. יקום אותו מנהיג ובפה מלא יודיע. למה רק הצעת חוק התלויה במי מצביע. ממש פשוט - יש אפשרות שלגבי המחבלים יחולו חוקי ה"שריעה". ושאלתנו נשאלת ועדיין נשארת. הלנצח תאכל חרב. שאלה זאת נשאלה על ידי מצביא יהודי מהולל. והיום אני שואל את זה את אותם מחבלים מנובלים. שמנהיגיהם אותם משבחים ומהללים.

כותבים וזועקים וקצר המצע מהשתרע והיריעה מהכיל . מה אכתב אמר ומה אדבר ובמה אתחיל. אלו שלא רצו להכנס במשא ומתן עם הטרור. באבחת עט אחת כשלו ונפלו לאותו הבור. האם יכולים הקוראים לזכור ולתפוס. שראשי ממשלתנו היו אלה שהרגו מחבלים באותו מטוס ה"סַבֶּנָה". בלי חשבון של אולי יבוא מישהו מִמֶכָּה או מֶדִּינָה. המבצע שנקרא על שמו של "יוני" רק ממחיש שוב ושוב. שעמידה על עקרונות זה דבר מאד חשוב. כי לא היה חשבון לדבר עם החוטפים שאת הנוסעים הוליכו שולל. בעבר עשינו דברים שלא נתפסים ברמה האיסטרטגית. והיום על כל צעד ושעל יש תוצאה עצובה וטראגית. מי שמע כזאת מי ראה כאלה הנותנים דרור. לכל מי שמעורב ברצח או עוסק בטרור.

היה מי שהיה והחליט מי שהחליט . על שחרור יותר מאלף מחבלים עבור גלעד שליט. כבר מלאו הרבה ניירות ודיו לרוב נשפך. נראה שדבר השחרור ההוא את הקערה על פיה הפך. שמחנו לבואו של גלעד לביתו . כל זיז וכל זיע שלו נרשם בעתון. חרקנו שיניים כשראינו את האוטובוסים עוברים את הגבול לעזה. אבל, התנחמנו שזה היה מהלך עם הרבה תעוזה. ציפינו שזה יהיה איזשהו סימן דרך.משהו, מחוה, ג'סטה לפריצת דרך. ואכן לא נשאל עתה אם זה היה כדאי. כי הברכות באו עד בלי די . ואת נשאל אם יש את זה להחשיב . הרי את הנעשה אין להשיב.

נתעלם מהחיוכים האכזריים של המשוחררים. נתעלם ממה שהמנהיגים שלהם אומרים. נתעלם מסימני ה"וי" המטופשים. כאילו הם שחררו איזו מדינה מעול כובשים. אבל ממחוות שלנו אף אחד לא מתרשם . לדידם זה דבר פשוט שהעם שלנו תמיד אשם. העם שלנו שהתברך בסבלנות עד אין קץ . עושה מחוות למי שרצח, עינה ופוצץ. דפי הגבורה של עמנו שנכתבו בדם . מוכתמים במחוות כאלו לחיות טרף שהם בעצם תת אדם . הם יחזרו למשפחותיהם לקולות שירה זמרה והלל. ואצלנו יחשך היום כמו חשכת הליל. מי יתן את החשבון למשפחות השכולות. מי יראה את הדרך מעבר למשוכות.

כן, קשה לפרסם דברים כדורבנות. למי שיש הבנה עקומה ועוות בתובנות. שופך דם האדם באדם דמו יישפך. לאדם כזה אין תכלית, אחרית או המשך. הוא פגע בצלם אלוקים בכוונה תחילה . אין חנינה או סליחה או צורה של מחילה. יפי הנפש האומרים עוד יבואו ימים. כנראה לא סופרים את מחיר הדמים. משפחות שלמות הנושאות את הכאב רואים את האוטובוסים נוסעים. ולהם דבר זה הוא לא כמו או אינו משל אלא ממש זריית מלח על פצעים. ומי יערוב לנו שזה אינו מתכון להמשך פיגועים. היקום מישהו ויאמר בשפה ברורה , אתם טועים!?

האם נעשים כאן מעשים רק למראית העין . מעבר ל"סקופים" או מאמרי עתונות שובי עין . האם זה למצוא חן בעיני איזשהו פריץ . או זה למצוא איזו פרצה קטנה בגודל של חריץ. האם זה למצוא איזו דרך חדשה. לבוא ולבשר לעם איזו בשורה מרעישה. ושוב אומר ללא התנצלות או כריעת ברך. רבותי ! למזרח תיכון חדש – אין זו הדרך.