מיט"ו, הברית הים-תיכונית החדשה

מארק לנגפאן , י"ח באייר תשע"ד

החוק השלישי בפיזיקה של ניוטון קובע כי עבור כל תנועה, מתקיימת תנועה נגדית שווה והפוכה.

לעתים נדמה שהחוק השלישי חל לא רק על עולם העצמים הפיזיקליים, אלא גם על עולם היחסים הבינלאומיים. קחו לדוגמה את 'היציאה' של אובמה מהמזרח התיכון, והחלטתו הבו-זמנית למשוח את איראן כמעצמת האימאמים המוסלמית ההגמונית החדשה.

אני אומר זאת משום שכעת ברור כי בשטח מתרחשים שינויים טקטוניים אשר עשויים להפוך את עוצמתה הצבאית של ישראל לאבן הפינה של ברית מזרח תיכונית וים תיכונית חדשה המשתרעת מריאד ועד אתונה, אשר תשנה את פני ההיסטוריה. הברית היוונית-ישראלית-סעודית עשויה להיקרא מיט"ו – MEATO – ראשי תיבות של Middle East Alliance

ה'ניו יורק טיימס' דיווח באחרונה על מפגש שעשוי עוד להתברר כאירוע מכונן:

"בצאתו מפגישות עם המקבילים הישראליים שלו ביום שני, אמר יושב-ראש המטות המשולבים, גנרל מרטין דמפסי, כי השיחות כללו 'פניה אל בעלי ברית אחרים אשר ייתכן שלא היו מוכנים להיות בעלי ברית בעבר.'

'כוונתי במיוחד למדינות המפרץ,' הוסיף, 'אשר עד היום ייתכן שלא היו כה פתוחות לפוטנציאל הגלום בשיתוף פעולה עם ישראל בשום דרך.' הגנרל דמפסי אמנם לא נכנס לפרטים, אך פקידים אמריקאיים אחרים אמרו שהאפשרויות כוללות שיתוף מודיעין, תרגילים משותפים נגד טרור, ואולי חיפוש דרכים שבהם כוחות ישראליים וסעודיים יוכלו לעבוד יחדיו באימון לוחמי אופוזיציה סוריים.”

צריך להבין שכאשר יו"ר המטות המשולבים של ארה"ב אומר בצורה גלויה כי ב"פניה אל בעלי ברית אחרים" כוונתו למדינות המפרץ. מדובר באירוע שעוצמתו היא 10 בסולם ריכטר הגיאו-פוליטי. או שהוא ניסה לטרפד את הברית הישראלית-סעודית המלבלבת, ונכשל בכך, או שגילה שפשוט אינו מסוגל לחמוק מקיומה וחוסנה של הברית. בכל מקרה, ברור כי לאחר שאובמה נטש את בעלי בריתה ההיסטוריים של ארה"ב, העניינים מצויים בתנופה דרמטית.

מה שמדהים עוד יותר, ובלתי מובן, הוא חלקה השני של אותה כתבה:

"עניין נוסף אשר עשוי לקרב את ישראל ומדינות המפרץ זו אל אלה הוא הביקורת ההולכת וגוברת שלהם על מדיניות החוץ האמריקאית. כאשר הנשיא אובמה פגש בריאד את מלך סעודיה עבדאללה, למשל, הוא שמע את אותו אי-נחת לגבי המשא ומתן המתקיים בנושא תוכנית הגרעין של איראן, שהגנרל דמפסי שמע ביום שני בירושלים".

פקיד במשרד ההגנה – שכמו אחרים, הסכים לדבר רק אם לא יזוהה בשמו, משום שלא הוסמך למסור הודעות פומביות – ציין כי קיימת 'התכנסות של הסכמות ביניהם, ושל התנגדות למה שאנחנו עושים.'”

לאור כל זאת, מדוע מסייע יו"ר המטות המשולבים של ארה"ב לברית לא-אמריקאית, לגביה אומר פקיד במשרד ההגנה האמריקאי כי קיימת 'התכנסות של הסכמות ביניהם [כלומר, בין ישראל לסעודיה], ושל התנגדות למה שאנחנו [כלומר, אובמה] עושים'?

האם יעלה על הדעת שדמפסי מנסה לפעול בניגוד למה שאובמה עושה? אובמה, ככלות הכל, עושה מאמץ למחות כל זכר לאחיזה האסטרטגית של ארה"ב במזרח התיכון.

סביר יותר להניח שכאשר אובמה ביקר בריאד, הוא קלט שארה"ב לא הבינה עד לאותו רגע עד כמה עמוק החיבור בין ישראל לסעודיה, ולכן שלח את דמפסי – האיש היחיד בעולם שהישראלים סומכים עליו, לדעתו – בכדי להוציא מהם מידע לגבי המצב הנוכחי של ההתקרבות בינם לבין סעודיה.

היכן הדברים עומדים כרגע, במשולש אובמה, ישראל וסעודיה?

במצרים, ישראל והסעודים תומכים בגנרל סיסי החילוני, ואילו אובמה מבקש לפעול להפלתו של הגנרל סיסי. באופן מעוות, אובמה מונע ממצרים את הלוואות הקרן המטבע הבינלאומיות שהיא כל כך זקוקה להן בכדי לייצב את המדינה, ואת מסוקי האפאצ'י הנחוצים בכדי לחסל את המחבלים בסיני. אחד-אפס נגד אובמה.

ישראל והסעודים רוצים להשמיד את תוכנית הגרעין האיראנית, ואילו אובמה עושה בפועל הכל בכדי להגן על תוכנית הנשק הגרעיני האיראנית ולשדרג אותה. שתיים אפס נגד אובמה.

ישראל וסעודיה רואות בחיסולו של משטר אסאד מרכיב מרכזי בחיסול המפעל ההגמוני המתרחב של איראן, בין טהרן לים התיכון. אובמה מונע מהמורדים הסורים את הנשק שהם זקוקים לו בכדי להפיל את הבובה האיראנית ואת בית הקלפים הטרוריסטי שלה. שלוש אפס. אובמה נפסל.

ובכל זאת, מדוע נאלצת סעודיה ליצור ברית עם ישראל?

ראשית, משום שסעודיה פסלה את הכוחות המוסלמיים הרציניים האחרים. שתי האפשרויות האחרות היחידות שעמדו בפני סעודיה היו טורקיה ומצרים, כל אחת עם אוכלוסיה של 80 מיליון פלוס.

בכל מקרה, בגלל שאנקרה תומכת באחים המוסלמים, ובשל חלומות חידוש הח'ליפות העותמאנית של ארדוגן, טורקיה וקטאר פועלות בכיוון הפוך מזה של סעודיה.

באשר למצרים: זו בקושי מצליחה להחזיק את עצמה מעל המים, וודאי שאינה יכולה לסייע צבאית לסעודים.

בניגוד לכל האחרים, הישראלים לא לוטשים עיניים לנפט הסעודי, ואין להם חלומות על כיבוש מכה. הם רוצים רק להשתזף על חופי תל אביב, להתפלל לאל-הי אברהם, ולהמציא חברות אינטרנט ששוות מיליארדים.

הדרך היחידה שבה יכולים הסעודים לשמור על היציבות בגבולם הצפוני מול ירדן היא לסמוך על ישראל שתגן, בפועל, על הגבולות המערביים והצפוניים של ירדן, ותספק לירדן גז מהים התיכון.

בלי ישראל, המייצבת את קו התפר הים תיכוני האסטרטגי, סעודיה היתה נמחצת מכיוון צפון.

רק באמצעות ישראל יכולים הסעודים של הזירה המזרחית לחבור לברית בזירה המערבית והים תיכונית, של ישראל עם יוון. ברית משולבת, מזרח תיכונית, של הסעודים, ישראל, מצרים ויוון הים תיכונית עשויה להיות אירוע מכונן. חיבור טופולוגי-גיאוגרפי שכזה שיחצה את הלבנט ממזרח למערב עשוי לבוא לידי ביטוי בצינור גז ונפט מהמפרץ הפרסי לאירופה שישנה את תולדות העמים.

כידוע, בזמן המרד הערבי הגדול ב-1936-39, שהיה למעשה המלחמה היהודית-ערבית הראשונה, אימנה בריטניה את פלוגות הלילה המיוחדות אשר הגנו על הצינור הבריטי החיוני שהוביל נפט מעיראק במזרח ועד חיפה. פלוגות הלילה של תקופת המנדט הצילו את צינור הנפט הבריטי ואת בית הזיקוק בחיפה, שסיפק דלק בזמן מלחמת העולם השניה, למאבק האנגלי בפאנצרים של רומל בצפון אפריקה, ולחילות הים והאוויר של הוד מלכותה בים התיכון.

גרעין פלוגות הלילה הפך במרוצת הזמן לצה"ל.

בימינו, צה"ל עשוי לשמש כגירסה מודרנית לפלוגות הלילה המיוחדות, ולהגן על אספקת הנפט והגז של אירופה, אשר תגיע מהאזור הסוני של המפרץ. צינור שכזה יהפוך את ישראל למרכיב אסטרטגי חיוני בקיומה האנרגטי של אירופה.

הסעודים יודעים שמלבד ארה"ב, רק לישראל יש את סדר הכוחות הנחוץ בכדי לגרום נזק לתוכנית הגרעין האיראנית. מכיוון שאובמה כבר הבהיר שארה"ב נחושה להגיע להסכמות עם איראן, הוא לא הותיר לסעודים כל ברירה אלא לתור אחר סיועה של ישראל. זה מקרה קלאסי לגביו חל ההגיון של הפזמון מהשיר הנודע של קרוסבי, סטילס ונאש: “אם אינך יכול להיות ליד זו שאתה אוהב, אהוב את זו שלידך.”

ברור גם כי איראן תנסה להשיג נשק גרעיני עוד בזמן הקדנציה של אובמה. כך שמהלך צבאי נגד איראן יצטרך להתבצע במהלך השנתיים-ומשהו הקרובות.

גם לאחר התקופה של אובמה, ישראל, ורק היא, תוכל לספק את היציבות, האמינות ו"התמורה בעד האגרה" שהסונים בכלל והסעודים בפרט זקוקים לה ממי שמשמש כבעל הברית המרכזי שלהם.

כך שייתכן בהחלט שאנו צופים כעת במהפך בעולם הבריתות המדיניות, אשר עשוי לקבוע את גורלן של ישראל, סעודיה, הסונים, יוון, קפריסין ואירופה למשך מאה השנים הקרובות.

למידע נוסף: www.marklangfan.com