כשברנע מגיע ליצהר

העיתונאי הבכיר של 'ידיעות אחרונות' סייר ביצהר. בעטו המושחז הוא תיאר בטורו במוסף לשבת את מה שעיניו החדות ראו.

עדי גרסיאל , א' בסיון תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

בשבוע שעבר סייר ביצהר העיתונאי הבכיר של 'ידיעות אחרונות' וחתן פרס ישראל לתקשורת נחום ברנע. בעטו המושחז הוא תיאר בטורו במוסף לשבת את מה שעיניו החדות ראו. למשל "איש גדול, בעל בשר, זקנו, ארוך ומאפיר ומתפרע בשוליו, שירד על חזהו" – ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה. על פי ברנע, מסיקה הגיע למקום כדי "להתעמת עם קבוצה של מילואימניקים שביקשו למחות על פשעי השנאה המכונים בלשון מכובסת 'תג מחיר'". דווקא בעיתון של ברנע מקפידים לכנות את כתובות הגרפיטי 'פשעי שנאה', אבל לא ניכנס לקטנות. מה שאותנו מפתיע יותר הוא התיאור הנייטרלי של המילואמיניקים. למשל מנהיגם יאיא פינק, ש"עושה מילואים כסגן בחטיבת חי"ר... ושאת הרעיון שלו להפגין נגד תג מחיר ביצהר, העלה לפייסבוק. תוך שבוע הביעו 400 נכונת להצטרף. נוצרה הנהגה: לבד מפינק, עודד צהרי, סמ"פ במילואים; אור זמיר, מפקדת פלוגה בחיל החינוך; נעמה לזימי, סרן; ניב סוניס, מט"ק בשריון וגיל מושקוביץ, חייל בפיקוד העורף".

האם ייתכן שאף אחד מהשמות לא נשמע לעיתונאי הוותיק מעט מוכר? גיגול קצר מלמד שפינק היה עוזרה האישי של ח"כ יחימוביץ' מהעבודה והוא חבר במפלגה. גם צהרי כיהן כעוזרה של יחימוביץ'. סוניס היה יו"ר 'התא הגאה' של העבודה, לזימי היא צירה בוועידת העבודה והייתה מספר 2 ברשימת העבודה למועצת העיר חיפה, וזמיר מתמודדת על תפקיד יו"ר המשמרת הצעירה של העבודה בחיפה. ואילו מושקוביץ, החייל הצנוע מפיקוד העורף, הוא לא פחות ממחליפו הטרי של יואל מרשק – הרכז המיתולוגי של מחלקת המשימות הלאומיות בתנועה הקיבוצית. אין ספק, מדובר בצירוף מקרים א‑פוליטי נדיר במיוחד.

פינק מסר ל'בשבע' כי למרות שהוא חבר בעבודה, אין קשר בין ההפגנה לגוף פוליטי כלשהו. עם זאת הודה כי במימון ההסעות למקום וביח"צ להפגנה השתתפו אנשי קואליציית 'תג מאיר'. דוברם, יוסי סעידוב, מסר כי הם ציינו במפורש בהודעות לעיתונות לקראת ההפגנה כי "האירוע בשיתוף פורום המילואימניקים נגד פשעי תג מחיר וקואליציית תג מאיר".

מ'ידיעות אחרונות' לא נמסרה תגובה לפנייתנו, כך שכנראה לעולם לא נדע מדוע חוש האבחנה המפורסם של ברנע, שלא מחמיץ שום שערה בזקנו של מסיקה, פספס לגמרי את כל מה שהתרחש מאחורי הקלעים של הפגנת המילואימניקים העממית והספונטנית.