בחזרה ליום הארוך ביותר

ביום שישי מציין העולם 70 שנה ליום הפלישה של בעלות הברית לחופי נורמנדי במלחמת העולם השנייה. קשה להפריז בחשיבות האירוע

עדי גרסיאל , ח' בסיון תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

ביום שישי מציין העולם 70 שנה לאחד הימים הדרמתיים ביותר של המאה הקודמת - D Day, יום הפלישה של בעלות הברית לחופי נורמנדי במלחמת העולם השנייה. קשה להפריז בחשיבות האירוע: זהו מבצע הפלישה הימית הגדול בהיסטוריה, שסימן את תחילת תבוסתה של גרמניה הנאצית ושחרור אירופה, וגם את הצלתם של מאות אלפי היהודים שמכונת ההשמדה טרם השיגה.

כדי לתפוס את גודל ההתרחשות, הנה כמה מספרים: בחנות המקוונת Amazon ניתן לרכוש מאות ספרים שעוסקים במבצע. לרשותו של הגנרל אייזנהאור, המפקד העליון של המבצע, עמדו שלושה וחצי מיליון חיילים. בגל הראשון של הפלישה לחוף הצרפתי השתתפו כ‑150 אלף חיילים, סדר גודל של כל צה"ל הסדיר (על פי מקורות זרים), 12 אלף מטוסים מסוגים שונים וכ‑7,000 כלי שיט. בתום היום הראשון נמנו כ‑3,000 הרוגים לבנות הברית, יותר מסך כל חללי צה"ל במלחמת יום הכיפורים.

העובדה שמבצע כה גדול הצליח להפתיע את הגרמנים היא הישג עצום לכוחותיו של אייזנהאור. זה קרה בעיקר בגלל פעולות הטעיה מתוחכמות של בעלות הברית, ובשל הציפייה הגרמנית לפלישה באזור אחר לגמרי. אבל אנחנו נתמקד דווקא בשתי התרחשויות מינוריות יותר סביב יום הפלישה, שתרמו להצלחתה:

  • יום התקיפה נקבע למעשה ל‑5 ביוני, אולם בשל תחזית מזג האוויר נדחה ביממה. התחזית למזג אוויר גרוע באזור הגיעה גם לגנרל ארווין רומל, המפקד הגרמני של החזית, והוא החליט שזו הזדמנות מצוינת לצאת לחופשה בגרמניה.
  • הגרמנים ביססו את קו ההגנה שלהם על בונקרים באזור החופים ועל עתודות של דיוויזיות שריון. אלו היו אמורות לנוע במהירות לאזור הנחיתה ולהשמיד את התוקפים לפני שיתבססו בחוף. בגלל מחלוקות שונות בפיקוד הגרמני, היו הטנקים נתונים לפיקודו הישיר של הפיהרר. אלא שהצורר הנאצי נהג לעלות על יצועו מאוחר ולקום לקראת הצהריים. בליל המבצע הוא נרדם רק בארבע לפנות בוקר. כשהחלה הפלישה הגלויה, בהרעשה עם שחר בשעה חמש ועשרים, לא העז איש במטכ"ל הגרמני להעירו במשך שעות ארוכות. התוצאה: דיוויזיות השריון קיבלו פקודה לנוע רק אחר הצהריים, והחמיצו את השעות הקריטיות שבהן ייתכן שיכלו להדוף את הנחיתה.

קשה להימנע מהמחשבה שלפעמים באירועים כה הרי גורל וגדולים ההשגחה העליונה מתבטאת דווקא בדברים קטנים.