לא מ-פ-ח-דים

האם המתנחלים הם אמיצים יותר? ממחקר שהוצג במסגרת הכנס ה‑24 של מחקרי יהודה ושומרון באוניברסיטת אריאל עולה שהתשובה חיובית.

עדי גרסיאל , ט"ו בסיון תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

האם המתנחלים הם אמיצים יותר? ממחקר שהוצג במסגרת הכנס ה‑24 של מחקרי יהודה ושומרון באוניברסיטת אריאל עולה שהתשובה חיובית.

את המחקר ערכו פרופ' שרה בן דוד, ראשת החוג לקרימינולוגיה באוניברסיטת אריאל ופרופ' מלי שחורי מהחוג לקרימינולוגיה המשמשת גם כסגנית רקטור האוניברסיטה. שתיהן, אגב, אינן מתגוררות ביו"ש.

החוקרות בחנו את רמות הפחד מפשיעה ומטרור בקרב תושבי יו"ש בהשוואה לתושבי מרכז הארץ. במחקר, שנערך באמצעות שאלונים, השתתפו כ‑350 נבדקים: 195 מיו"ש ו‑153 ממרכז הארץ.

מהמחקר עלה כי מתנחלים חשופים לטרור פי שניים לערך מאשר תושבי המרכז, ואילו האחרונים חשופים לפשיעה פי שניים לערך מאשר תושבי יו"ש. ולמרות זאת, במרכז מפחדים יותר - לא רק מפשיעה, אלא גם מטרור. 

בריאיון ל'בשבע' אומרת פרופ' בן דוד: "הפחד הוא כמובן סובייקטיבי, אבל ההסבר שלי הוא שאנשי יו"ש מוכנים מראש לגור באזור מסוכן יותר. הם יותר אידיאליסטים ומוכנים לקחת על עצמם סיכון למען יישוב הארץ, ולכן הם גם פחות מפחדים".

בקיצור, הם יותר אמיצים.

"אפשר להגיד את זה כך. אני אומרת שהתוצאות קשורות למערכת ציפיות, לאידיאולוגיה ולמוכנות".

במחקר עלו גם הבדלים מגדריים.

"מצאנו שנשים פוחדות יותר מגברים וזה תואם את כל המחקרים, שמצביעים על כך שהן מפחדות יותר מפשיעה וטרור. זאת למרות שאחוז הנשים מקרב קורבנות הפשיעה נמוך מאחוז הגברים. אחד ההסברים הוא 'אפקט הצל': גברים מפחדים רק מדברים יותר קונקרטיים, ואילו התפיסה של הנשים מורכבת יותר והן חוששות מפגיעה מינית המתקשרת אצלן לפשיעה. הסבר נוסף הוא שגברים פחות מוכנים להביע פחד מאשר נשים. למרות שהשאלון אנונימי, ייתכן שלחלק מהגברים קשה להודות אפילו בינם לבין עצמם שהם באמת פוחדים. אם כי היו מחקרים שמצאו שהאפקט הזה אינו משמעותי".

גורמים נוספים שיכולים להשפיע על רמות הפחד הם תמיכה קהילתית ומשתני אישיות שונים. פרופ' בן דוד אומרת שאלה ייבדקו במחקרי המשך שהיא מתכננת.