חוש הומור קואליציוני

המשא-ומתן הקואליציוני נמשך כשלושה שבועות ארוכים. חלק הארי ממנו הוקדש לניסוח קווי היסוד של הממשלה, בפיקוחם של משפטנים בכירים וגורמים עתירי נסיון בכינון קואליציות. והנה, כשסוף סוף יצא מתחת ידם מוצר מוגמר מתברר שהוא מכיל עשרות סעיפים בדיוניים, אשר מנסחיהם וחותמיהם לא מעלים בדעתם לקיימם אי פעם.

חגי סגל , כ"ח באדר תשס"ג

נפרד. חגי סגל
נפרד. חגי סגל
צילום: אלירן אהרון
המשא-ומתן הקואליציוני נמשך כשלושה שבועות ארוכים. חלק הארי ממנו הוקדש לניסוח קווי היסוד של הממשלה, בפיקוחם של משפטנים בכירים וגורמים עתירי נסיון בכינון קואליציות. והנה, כשסוף סוף יצא מתחת ידם מוצר מוגמר מתברר שהוא מכיל עשרות סעיפים בדיוניים, אשר מנסחיהם וחותמיהם לא מעלים בדעתם לקיימם אי פעם. הם חתמו עליהם כדי להוליך שולל את "שר ההיסטוריה", בתקווה שהוא יתרשם מכנות כוונותיהם הטובות. ברם, יש להניח שאותו "שר" פיקח לא פחות מ-24 השרים החדשים בממשלת שרון, ובבוא העת הוא יצחק צחוק רם ומר.

להלן מספר דוגמאות נבחרות (קווי היסוד מובאים בתוך מרכאות ואילו התהיות וההשגות בתוך סוגריים):

"הממשלה תפעל לבצר את הבטחון הלאומי ולהקנות בטחון אישי לאזרחיה תוך מאבק נחרץ באלימות ובטרור". (אם הממשלה תמשיך לנהל מאבק נחרץ באלימות ובטרור כפי שניהלה אותו בשנתיים האחרונות, צפויות לנו כ-450 הלוויות של נרצחי פיגועים בכל שנה).

"הממשלה תפעל בנחישות להבטיח את בטחון התושבים היהודים ביש"ע (אחרי 2200 פצצות מרגמה על גוש קטיף ו-170 מתנחלים הרוגים, הממשלה מתבקשת שלא להתבדח על חשבון יהודי יש"ע).

"הממשלה תשאף לחיזוק ההתיישבות ברחבי הארץ, הרחבתה ופיתוחה". (סעיף מצויין. הבעיה היא שסעיף אחר בקווי היסוד מדבר על כך שלא יוקמו התנחלויות חדשות).

"הממשלה תעשה למען אחדות העם, תוך קירוב לבבות בין כל אזרחי המדינה" (לך תספר את זה למצביעי ש"ס ויהדות התורה).

"הממשלה תשמור על צביונה היהודי של המדינה ומורשת ישראל" (האם גם טומי לפיד ויוסי פריצקי ישמרו על הצביון היהודי והמורשת?).

"הממשלה תדאג לשמור על המקומות הקדושים לכל הדתות ותפעל להסדרת אפשרות לתפילת יהודים במקומות המקודשים להם, ולהבטחת אפשרות תפילה לבני כל הדתות במקומות המקודשים להם, בהתחשב בצרכי ביטחון הפנים ובסדר הציבורי" (ובמלים אחרות: שום יהודי לא יתפלל עד להודעה חדשה בהר הבית ובקבר יוסף).

"הממשלה תעניק עדיפות לשמירה על משאבי הטבע של המדינה: מים, אוויר, קרקע, עולם החי והצומח". (ולכן היא תמשיך להתעלם מגזילת מי החצבאני בידי החיזבאללה ולהציע את קרקעות המדינה לפלשתינים).

"הממשלה תפעל ליצור קריטריונים אחידים בתחום הארנונה ותבחן דרכים להפחתת שעורי הארנונה" (מלים, מלים, מלים. עוד לא נולד ראש העירייה בישראל שיפחית ארנונה).

"הממשלה תאפשר הוספת ערוצי רדיו וטלוויזיה יעודיים למגזרים שונים באוכלוסיה. הממשלה תפעל להבטיח ריבוי גורמים משדרים, גיוון ופלורליזם בצינורות מידע ובגופים המעצבים טעמים, דעות, אופנות והלכי רוח" (הערה: סעיף מבטיח זה אינו חלה על ערוץ 7 ותחנות הרדיו החרדיות, שאותם תמשיך משטרת ישראל לרדוף עד חורמה ביבשה, באוויר ובים).

"לפני משא ומתן מעשי על הסדר מדיני, והיה ויכלול הקמת מדינה פלשתינית, יובא הנושא לדיון והכרעה בממשלה" (כשהנושא יובא לדיון זה יהיה כבר מאוחר, אחרי שההסכם ייחתם בראשי תיבות בין שרון ליושב-ראש התורן של הרשות הפלשתינית, כפי שקרה עם הסכמי וואי, אוסלו והסכם השלום עם מצרים).

"הממשלה תפעל לקידום השלום עם העם הפלשתיני גם באמצעות הסדרי ביניים שיכללו פשרות. במסגרת הסדרי הביניים תיבחן אפשרות להערכות מחדש של ישראל בשטחי יהודה, שומרון וחבל עזה ובלבד שלא תהיה בכך פגיעה באינטרסים של ישראל" (אנא ילמדונו רבותינו, לאור נסיון אוסלו, איך אפשר לסגת בלי לפגוע באינטרסים של ישראל?!).

"הממשלה תעשה כל שביכולתה להביא לשחרורם של השבויים והנעדרים וכל מי שפעלו למען בטחון המדינה ולחזרתם לבתיהם (כולל עזאם עזאם, פולארד וטננבאום? מישהו בכלל זוכר אותם?).

"הממשלה תעשה למציאת פתרונות למצוקת פליטי צד"ל" (בערבית לבנונית זה בטח נשמע יותר טוב).

הממשלה תפעל לחיזוק מעמדם של הכנסת, בתי המשפט ובתי הדין, ביקורת המדינה ורשויות אכיפת החוק, תוך שמירה על עקרון הפרדת הרשויות. (הממשלה יכולה לפעול לחיזוק מעמד הכנסת או לחיזוק מערכת המשפט אבל לא לחיזוק שניהם גם יחד. נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק לא יתן לכנסת להרים ראש).

"הממשלה תקפיד על אכיפת החוק בתחום הבניה בכל רחבי מדינת ישראל". (למעט, כמובן, בתחומי הבניה הבדואית בנגב. 40 אלף בתים נבנו שם בלי רשיון בשנים האחרונות!).
"הממשלה תפעל לצמצם באופן משמעותי את מספר העובדים הזרים בישראל ותפעל להקל לעל מצוקותיהם". (מן הסתם, גם פעולת הצמצום המשמעותי של מספר העובדים הזרים תיעשה באמצעות עובדים זרים).


ולסיום: "ממשלת ישראל תעמיד את סדר היום הלאומי-ציוני בראש מעייניה" (וואלה?).חגי סגל הוא העורך הראשי של חדשות הרדיו בערוץ 7.