שדרות מאז ולתמיד

כאשר אומרים ''התיישבות'', צריכים לחשוב גם על שדרות

אלון דוידי , ט"ו בסיון תשע"ד

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

בפרשת השבוע, משה רבנו שולח מרגלים לתור את הארץ. אחרי ביצוע משימתם, הם חוזרים ומספרים בגנאי על ארץ ישראל. הדבר גורם לעונש חמור. בני ישראל נשארים ארבעים שנה במדבר וכל זכר, אשר גילו היה 20 ומעלה בעת חטא המרגלים, נגזר עליו למות במדבר.

אם לא די בכך, תאריך זה – ט' באב, הפך לבכייה לדורות, בו פקדו את ישראל אסונות רבים. די אם נזכיר את חורבן בית המקדש, חורבן העיר ביתר, תחילת גירוש ספרד, מאורעות תרפ"ט וזו רשימה חלקית בלבד.

אנו נמצאים בערב פרשת "שלח לך" - הפרשה אולי הכי מפורסמת העוסקת ביחס שלנו לארץ ישראל. אחרי אלפי שנים בהם מחכים היהודים לשעת כושר לעלות לארץ ישראל, הנה, בדורנו, קמה מדינת ישראל ואנו זוכים לעלייה גדולה ולהתיישבות בכל חלקי הארץ.

מאז מלחמת ששת הימים, המונח "התיישבות" קיבל שינוי תפיסתי בקרב חלקים מהעם. כיבוש יהודה ושומרון הביא לגל חדש של התיישבות בחבל ארץ זה. מאז, עם השנים, הפך המונח "התיישבות" מילה נרדפת ל-"התנחלות" כאשר הכוונה היא להתיישבות ביהודה ושומרון.

לכן, אני חושב כי הגיע השעה להחזיר את המונח "התיישבות" למקור, כלומר מצוות יישוב כל ארץ ישראל. לשם כך, אני מציע כיוון חדש ופחות מוכר ומקובל – התיישבות בשדרות. העיר שדרות, כמו ערים נוספות בנגב ובגליל, זוכות ליחס חם ואוהד מצד משלות ישראל, אשר מתוך רצון להגביר את ההתיישבות באזורים אלה, נותנים עדיפות בתחומים רבים, לרבות קרקעות זולות, הנחה במיסוי, השקעה בתשתיות, בתחבורה ועוד.
שדרות נמצאת בחזית, אל מול החמאס. התיישבות בשדרות הינה ביסוס האחיזה בנגב אל מול גופי הטרור המבקשים להפחיד אותנו ולגרום לרבים לעזוב

השקעה זו ניכרת גם אצלנו, בשדרות. רק לאחרונה חנכנו את תחנת הרכבת של שדרות, המחברת את העיר והסביבה למרכז הארץ בנוחות, יעילות, מהירות ובינתיים אף ללא עלות. אנו משקיעים בחינוך, במדעים, בקהילה ועוד.

לשדרות יש פוטנציאל רב אשר טרם מומש. העיר נמצאת בתנופת עשייה ולמתיישבים החדשים נכונה הפתעה נעימה, בדמות איכות חיים, יישוב הארץ, חינוך מצוין והטבות מפליגות. מעבר לכך, שדרות נמצאת בחזית, אל מול החמאס. התיישבות בשדרות הינה ביסוס האחיזה בנגב אל מול גופי הטרור המבקשים להפחיד אותנו ולגרום לרבים לעזוב. לכן, ההתיישבות כאן היא התשובה הציונית ההולמת לטרור.

כאשר החלטתי להתמודד על ראשות עיריית שדרות, בחרתי ללכת עם הסיסמא "השינוי מתחיל בראש", כי מעבר לשינוי המקומי שהיה על שדרות לעבור, היה הכרח לעבור שינוי תפיסתי. אנשים היו צרכים להאמין בשדרות.

השינוי התפיסתי כבר החל. יותר ויותר אנשים מבינים שמשהו טוב קורה בשדרות. העיר בתנופה וזה ניכר בכל פינה. יש יותר שטחים ירוקים, העיר נקייה יותר, בקרוב יפתח שוק חדש ומרהיב וגם קאנטרי מפואר. יש מוקדי תעסוקה וכאמור גם תחבורה ציבורית טובה. אך מעל הכול, יש בשדרות חיי קהילה נהדרים ואווירה טובה, המהווים אבן שואבת עבור צעירים רבים, המתאהבים ונשארים.

אני מאמין כי בסופו של יום, הכול עניין של יוזמה וניהול נכון. שדרות יכולה וצריכה להיות פנינת הנגב. לשם אנו כבר צועדים. לכן, מבחינתי, לגור בשדרות זו שליחות גדולה. יש לנו הרבה מה להציע. אני קורא לכולם, חילוניים ומסורתיים, עולים חדשים וותיקים – בואו לגור בשדרות. "כי טובה הארץ מאוד מאוד".