יודע מאין באנו

מלאכי לוינגר , ט"ו בסיון תשע"ד

דעות הרב לוינגר ובנו מלאכי
הרב לוינגר ובנו מלאכי
צילום: ינון פוקס

בחג החנוכה לפני כמעט שלוש שנים, עמד ראובן ריבלין בפני תלמידות בתי הספר בקרית ארבע חברון ובפני הוריהן, ובהתרגשות רבה בירך על חנוכת מבנה חדש מאחד מבתי הספר במועצה וברך "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

לאחר הביקור, שהיה אחד מיני רבים, ניגש אליו תושב ואיחל לו שיזכה לבוא לבקר בחברון ולברך אותנו כנשיא המדינה. היום, בהתרגשות גדולה אני מבקש לברך בשם כל תושבי קריית ארבע חברון את הנשיא הנבחר ולהודות לקב"ה "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

הנשיא הנבחר הינו איש ארץ ישראל, איש ירושלים וחברון במלוא מובן המילה. רובי ריבלין בהיותו ח"כ ויו"ר הכנסת ידע תמיד להתחבר ולהטות כתף לעיר האבות. הביקורים התכופים שלו בעיר מידי כמה חודשים, יותר מכל נבחר ציבור אחר, הסיוע התמידי בשעת צער, והשמחה האמתית שהפגין בימי חגה של קהילת קריית ארבע חברון, הפכו אותו לאחד מיקירי עירנו ולאחד האנשים שעליהם ניתן לומר בוודאות כי נאמנותו לכל מרחבי ארץ ישראל טבועים עמוק בליבו ונובעים ממעמקי נשמתו הרגישה והבוערת המחוברת למורשת האבות, והמחוברת לעיר בה נקברו ובה חיו האבות ועיצבו את עם ישראל ומורשתו.
שתי תמונות אישיות מאוד מלוות את תחושותיי בימים אלו אשר מבטאות את דמותו של הנשיא הנבחר ואני בטוח שיאפיינו גם את מעשיו והתנהלותו בבית הנשיא כאיש חברון וירושלים

במהלך שיחות ארוכות עם הנשיא הנבחר, ובמהלך הדרך בה צעדנו פעמים רבות יחדיו, זכיתי לראות את צאצא תלמידי הגר"א, איש חברון וירושלים, מקרין חיבור ושייכות ייחודיים לערכי עם ישראל ולהתיישבות בכל מרחבי הארץ. כך בסיור בבית השלום בחברון, בטקס יום העצמאות ברחבת מערת המכפלה, ובאירועים השונים בקרית ארבע חברון; תמיד ראיתי את ההירתמות של הנשיא הנבחר לכל משימה ערכית הקשורה להתיישבות ולמורשת, מתוך רגישות ואכפתיות אמתית שאותם הפגין תמיד ברבים בגאון ובעוצמה.

שתי תמונות אישיות מאוד מלוות את תחושותיי בימים אלו אשר מבטאות את דמותו של הנשיא הנבחר ואני בטוח שיאפיינו גם את מעשיו והתנהלותו בבית הנשיא כאיש חברון וירושלים:

הראשונה נוגעת לימים בהם זכינו בעזרת יו"ר הכנסת רובי ריבלין לחנוך את היכל התרבות המיוחד של קריית ארבע חברון. באותם ימים הייתה סערה גדולה של החרמת ההיכל ואמירות קשות ונוקבות נגד ההתיישבות בקרית ארבע חברון ונגד תושביה, נבחרי ציבור רבים חששו להביע בנו תמיכה עקב סערה מדינית שהייתה באותה תקופה סביב ניסיון הכניסה של הרשות הפלסטינית למוסדות האו"ם. ואז, בעצם אותם ימים נוקבים זכינו לקבל חיבוק חם ואוהב מיו"ר הכנסת שהגיע לחנוכת ההיכל ולמרות ביקורות רבות גזר את סרט הכניסה באומרו כי קריית ארבע חברון ראויה להמשיך ולהתפתח כעיר ואם בישראל בעלת תרבות מפותחת ומרקם חיים עשיר כיאה למורשתה.

התמונה השנייה נוגעת ללשכתו של יו"ר הכנסת במשכן, ולאחר מכן לחדרו של חה"כ ריבלין. בכל פעם שנכנסתי לחדרו רובי היה מצביע על צילום גדול שהענקנו לו, בו הוא נראה מדליק נרות בחצר מערת המכפלה יחד עם מח"ט יהודה ותושבי קריית ארבע חברון. תמונה זו שמסמלת את מורשת האבות , את עוצמת הבנים, ואת הממלכתיות של מדינת ישראל מחדדת בעיניי את העוז והעוצמה של נשיאנו הנבחר שיודע מאין באנו ולאן אנו הולכים.

יודע אני, וסמוך ובטוח שלאור העובדה שחיבורו של רובי ריבלין לעיר האבות נובע אצלו מעומק הנשמה, הרי שהנשיא הנבחר ימשיך להיות מורה דרך ועמוד אש ההולך לפנינו ומפלס דרך לחיזוק ההתיישבות בכל מרחבי ארצנו, ובתוכם כמובן לחיזוק החיבור של עם ישראל לחברון ולירושלים.

בשבת הקרובה, נקרא את מה שראוי להיאמר על נשיאנו החדש: "כי רוח אחרת הייתה עמו". במקביל, נקרא ונאחל לו שיידע לבשר לעם ישראל ולעולם כולו את הברכה שנאמרה בזכות עיר האבות: "טובה הארץ מאוד מאוד"! רובי ידידי, בשם כל תושבי קריית ארבע חברון וכחבר אמת, אני מבקש לאחל לך הצלחה רבה, לברך אותך על בחירתך, ובעיקר לחכות לביקור הקרוב שלך בעירנו כנשיאה העשירי של מדינת ישראל!