מנפלאות הוואטסאפ

איתי גרנק , כ' בסיון תשע"ד

הקדמה מביאה עמה יתרונות וחסרונות. המהפכה הטכנולוגית כבר מזמן כבשה את חיינו, והיא פה בשביל להישאר.

הטיעונים בעדה ונגדה הם רבים, ואנשים ומגזרים שונים מתייחסים ומאמצים את המכשירים והכלים הטכנולוגיים של זמננו באופן שונה. אנשים נבדלים זה מזה בנכונות לאמץ מוצרים לאמץ טכנולוגיה חדשה, כאשר הדרגות נעות בין אלה שלהוטים לנסות מוצרים חדשים, לבין אותם אנשים שמרנים ומסורתיים שאינם נשמעים לנורמות חברתיות וחושדים בקדמה הטכנולוגית.

המגזר הדתי לאומי בדרך כלל מאמץ אמצעים טכנולוגיים אחרי המגזר הכללי. זאת דרכו של המגזר, ועד היום חיינו עם כך בשלום. כך היה עם רשת הפייסבוק, אותה המגזר אימץ לחיקו באיחור אופנתי, וכך היה גם עם הסמארטפון, שהיה נחלת הכלל תקופה ארוכה עד שרוב המגזר הדתי אימץ אותו אליו.

והנה כיום, צעירים, מבוגרים, גברים ונשים, אוחזים בידיהם סמארטפון חדיש כאילו הוא היה שם תמיד, רובנו אפילו בעלי הסמארטפונים המתקדמים ביותר.לצערנו, השבוע עם פרוץ המערכה וחטיפתם של שלושת בנינו, נוכחנו לגלות את הצדדים השלילים של אותו האימוץ החם וההסתגלות לטכנולוגיה המודרנית במלואה.

בבוקר שישי, הסמארטפון לא הפסיק לצפצף עם הודעות SMS וואטסאפ על החטיפה, שהגיעו מכל כיוון עוד בטרם יצאה הודעה מסודרת כלשהי מגורם רשמי ומוסמך. הודעות שקריות ומסרים לא מדויקים עברו כאש בשדה קוצים, ורובנו לא חשבנו פעמיים לפני שאצבעותינו הקלידו בקלילות ובמהירות על מסך המגע והעברנו הלאה כל הודעה שקיבלנו. הדברים גרמו אף לדובר צה"ל לצאת בהודעה רשמית שבה הוא מכחיש את הדיווחים וקורא לציבור לגלות אחריות.

וכך לצערי, הימים שעברו מאז החטיפה הוכיחו, שאנחנו התרגלנו ואימצנו את הצדדים השלילים של הקדמה הטכנולוגית. כמובן, שלדברים גם צד חיובי ולצד ההודעות המפוברקות היו גם הודעות רבות שקראו להתפלל ואיחדו את כולנו ערב השבת לאורם של הנרות ובבתי הכנסת לתפילה וזעקה משותפת לשלומם וחזרתם במהרה של הבנים.

אבל, נראה כי תגיע העת שיהיה עלינו לעשות חשבון נפש על התנהלותנו בפרשה. וודאי שכעת אין זה הזמן לחפש אשמים ולברר מי אחראי לאותם מסרים שקריים שהופצו, וכולנו צריכים לנתב את המאמצים בכיוונים החשובים, להתאחד, לשלב ידיים ולהמשיך להתפלל לשלומם של גיל-עד, נפתלי ואייל. בינתיים ועד תום המערכה, אם קיבלתם הודעת SMS או וואטסאפ עם מידע כלשהו על החטיפה ומתחשק לכם להעביר אותה הלאה, חשבו פעמיים ודמיינו שאתם נטולי אמצעים, בדיוק כמו פעם.