דיי, דיינינו, ויום הדין של המשטרה

עו"ד אהרן שרון ביאלקוביץ , ד' בתמוז תשע"ד

אהרן שרון ביאלקוביץ
אהרן שרון ביאלקוביץ
ערוץ 7

כולנו מאזינים שוב ושוב לקולות המצוקה של גלעד שער ז"ל, הירי האכזרי של חוטפים מוגי לב וחסרי אמונה ובעיקר משטרה אחת אשר למרות כל ההצהרות והמשאבים נכשלה מאחראית המוקד ועד לשר לביטחון פנים.

חמורה מאוד העובדה כי השר יצחק אהרונוביץ, אשר שמע את הקלטת מיד לאחר החטיפה מתבטא בתקשורת כי "קשה היה להבין את הדברים" והרי שלאחר פרסום הקלטת עולים חששות כבדים האם לאור התבטאותו בעניין אכן שמע את הדברים או שמא לא רצה לשמוע את שנשמע, או אולי מישהו בחלונות הגבוהים מאוד העדיף להשתיק את העניין?!

אני מאמין כי הגם ששמיעתו של כב' השר איננה פגומה, הגם שאיננו צעיר, והרי שאם היא לקויה במקצת הרי שכב' המפכ"ל יוחנן דנינו שמע גם הוא את הדברים ולמרות הג'ט-לג האופייני לאחר טיסה מארה"ב לישראל- כלל ידוע ברפואה כי מלבד עייפות כרונית לא נפגעת שמיעתו של אדם!

אין עוררין כי היה כאן מחדל חמור וכפי שנוכחנו, הודחו מספר שוטרים וקצינים אך האם לא מדובר פה בכשל רחב היקף אשר מחייב את סיום תפקידו של המפכ"ל ומפקדו "בעל השמע" – אהרונוביץ?!

מי מכם ששכך, לפני זמן לא רב נספתה משפחת אטיאס על שבעת ילדיה והוריה בתאונת דרכים קשה ובדרך נס שרדה ביתם היחידה רחל.

לאחר אירוע התאונה התפרסמה קלטת בה נשמעת השיחה בין רפי ז"ל ואשתו במשך מספר דקות בהן הוא מנסה לקבל כל עצה ו/או עזרה ממוקדנית המשטרה, בו בעת שרכבו מאבד את בלמיו בירידות טבריה.

מבלי להיכנס ליכולת מניעת התאונה- שיחת המוקדנית מעוררת פלצות ומצטיירת כשיחת חולין בין שני אנשים בבית קפה בה שואלת המוקדנית שוב ושוב שאלות כלליות ולא מועילות תוך שהזמן חולף והתוצאה ידועה מראש.

חמורה עוד יותר העובדה כי לפני יותר משנה הונחו כבר על שולחנו של המפכ"ל מסקנות ועדה בכירה שמונתה על מנת לשפר את כשלי מוקדי 100 של משטרת ישראל, אך אירוע החטיפה האחרון מוכיח כי לא רק שהשוטר נרדם בשמירה אלא שמפקדו טרם התעורר משנתו.

מחדל מוקד 100 במחוז ש"י בעת החטיפה משקף כשל מערכתי, אנושי, פיקודי וטכנולוגי כאחד כמו גם העדר הבנה, ולא רק אמירה, כי פילטר המפגש בין האזרח למשטרה בשיחת חירום הוא קריטי בכל שנוגע ליכולת המניעה והמעקב אחר כל אירוע והאו הפנים של משטרת ישראל על מפקדיו!

גם אם משתרבבים דיווחי שווא למוקד, אין ולא יהיה תחליף לאוזן האנושית, הרגישות והתבונה המצופה ממשטרה נאורה ומקברניטיה.

כשל המפכ"ל והשר לביטחון פנים הוא כפול: ראשית המפכ"ל והשר, אשר היה סמפכ"ל בעברו, נמנעו מאימוץ מידי, בחינה ושיפור מוקדי 100 ומשכך אף בהיבט ההדרכתי וביקורת הפנים כשלו שניהם כאחד!

שנית, דיווח השר לביטחון פנים אודות איכות שמע הקלטת מעלה חשש כבד של ניסיון הסתרה, שיהוי ולבטח אי אמירת אמת לציבור בעת שהאחרון מתפלל ובוכה בציפייה להחזיר החטופים בחיים.

מאידך, אם אכן פעלה המשטרה ויחידותיה על פי מסקנות "שמיעת והבנת השר" הרי שמשטרה שלמה פעלה בעת החיפושים במצב של חוסר שמע, מצב המכונה כידוע Mute!

כך או כך מן הראוי שתמונה ועדת חקירה חיצונית ממשלתית אשר תבדוק את היבטי הקלטת ותחליט מי שמע מה ומי מתקשה לשמוע את ששומעת מדינה שלמה.