הקרב על התודעה: בין גיל-עד לגלעד

הפעם, בהשוואה לאירוע החטיפה של גלעד שליט, התנהגות משפחות החטופים הייתה שונה לחלוטין.

עדי גרסיאל , ט' בתמוז תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

לפני כ‑800 שנה כבשו המונגולים בראשות ג'ינגיס חאן כמעט חצי עולם. בכל מונגוליה חיו באותה עת פחות ממיליון איש. אם כן, כיצד הם הצליחו להכניע ארצות ענקיות כמו סין, רוסיה והודו? הם השתמשו בטכניקות של לוחמה פסיכולוגית (ל"פ):

חאן דאג להפיץ את השמועות על אכזריותם של לוחמיו, והתוצאה הייתה שהוא הצליח להטיל את חתתו על ארצות שלמות במחיר טבח של כמה ערים קטנות. אנשי דאע"ש בעיראק נוקטים כיום טכניקות דומות.

למעשה, כל ארגוני הטרור משתמשים בל"פ, שכן הטרור מעצם מהותו הוא כלי שעיקר השפעתו פסיכולוגית ולא צבאית. לחטיפה הנערים הי"ד יש אם כן מבחינתם של המחבלים ערך גדול בהרבה מפיגוע רגיל, גם אם מתעלמים מנושא שחרור המחבלים הכלואים.

נדמיין לרגע, עם כל הקושי, שבמקום לנסות לבצע חטיפה היו המחבלים שולפים רובה מהחלון ויורים בנערים בזמן שעמדו בטרמפיאדה. במקרה כזה, חייבים להודות, היו התקשורת, המערכת הפוליטית וגם הציבור עוברים לסדר היום לאחר כמה ימים. דווקא אי הוודאות של החטיפה והשמועות שהתלוו לה העצימו את האפקט של הפיגוע המחריד ושמרו אותו בכותרות ובתודעה למשך שבועות, ולא רק בארץ.

אלא שהפעם, בהשוואה לאירוע החטיפה של גלעד שליט (שבניגוד לגיל-עד שער וחבריו לא ניסה להתנגד), ושבו הקמפיין להשבתו הביתה - יעלה כמה שיעלה - שידר חולשה מהסוג שנסראללה ושות' כל כך אוהבים, התנהגות משפחות החטופים הייתה שונה לחלוטין. עמידתם הגאה, אמונתם ותפילותיהם, ביטחונם בכוחות הביטחון וברוח העם יצרו אפקט שמנוגד ב‑180 מעלות למה שתכננו בחמאס: אחדות, לכידות ואמונה בצדקת הדרך.

את המומנטום התודעתי הזה צריך לנצל עכשיו, עם כל הכאב: לזהות את נקודות החולשה ברוחו של האויב ולהלום בהן. אחת מהן היא הצומוד הערבי המפורסם. הגברת הבנייה בהתיישבות, יחד עם סיפוח חלקים מיו"ש הן תגובות שפוגעות בדיוק בנקודת התורפה הפסיכולוגית הזאת. גם הריסת בתי מחבלים, שחודשה השבוע אחרי עשור, היא צעד משמעותי בדרך הנכונה. והראיה: ההתנגדות שהיא מעוררת בקרב הערבים וארגוני הסיוע למיניהם.

ולמי שמעקם את האף נוכח הפעולה הלא מידתית הזאת, נזכיר שבסך הכול מדובר בהעברת דירה. ובכלל, בארסנל של צה"ל יש המון נימוקים משכנעים שחיברו טובי הפסיכולוגים לפני תשע שנים לשימוש על אנשים שבתיהם נהרסים.