בסבלנות ננצח

כידות לאומית וקור רוח, יחד עם תגובה עוצמתית אך חכמה, יגבירו את כושר ההרתעה

ד"ר עליזה לביא , ט"ו בתמוז תשע"ד

בימים האחרונים נקלענו באחת למערכת אירועים רב-ממדית המחייבת טיפול מיידי ונחוש, על מנת למנוע הידרדרות נוספת. כמדינה איננו יכולים לאפשר מצב שבו ארגון טרור יורה טילים על אזרחינו, בוחר בהסלמה ומפר את השקט באזור. חובה עלינו להגיב. אולם לא ניתן לראות את מתקפת הטילים הזו כאירוע נקודתי המנותק מההקשר האזורי הכולל. אל לנו להשלות את עצמנו שהלהט הג'יהאדיסטי הפועם באזור כולו וסוחף אחריו רבים, יעצור דווקא על סף ביתנו.

לתגובה הצבאית של ישראל למתקפת הטילים, כמו גם לכושר העמידה של החברה האזרחית במתקפה זו, יש חשיבות רבה לשימור כוח ההרתעה של צה"ל, ולהקרנת העוצמה הישראלית כלפי אויבינו באזור.

בימים מורכבים ורגישים אלו הגיעה העת לזנוח את הקלישאות הארכאיות החד-ממדיות דוגמת "איפוק זה כוח" מחד, ו"תנו לצה"ל לנצח" מאידך. יש לנקוט צעדים שנובעים מתפיסה אסטרטגית כוללת, שמטרתה שימור העוצמה הישראלית המאפשרת את ההרתעה.

אין חולק כי הפתרון למשבר הנוכחי, כמו גם הקטנת הסיכון להידרדרות המצב או לכניסה למשברים נוספים, מחייב הפעלה של העוצמה הצבאית הישראלית כאן ועכשיו. זאת באופן שימנע את המשך הירי מעבר לגבול. אולם אל לנו לשגות באשליה שניתן להגיע לפתרון של זבנג וגמרנו.

מדובר במאבק מורכב ביותר שיש לנהל אותו בחוכמה. פעולה שכזו מחייבת בהכרח היצמדות לכלל של "סוף מעשה במחשבה תחילה", והימנעות מתגובות אוטומטיות לא מועילות. יחד עם זאת, אסור לנו לקבל את המשוואה שנשמעת לא אחת במרחב הציבורי הישראלי ולפיה שום שכל, חוכמה ותגובה מהראש ולא מהבטן שקולים הלכה למעשה לאי-עשיית דבר. נהפוך הוא, באזור המורכב והבלתי יציב שאנו חיים בו, גם לאי-עשייה עלולות להיות השלכות חמורות. אי אפשר להניח שדווקא אי-עשייה תשמר סטטוס-קוו קיים, ולעתים אף עדיף מעשה לא מושלם על הימנעות ממעשה שתוצאותיה הקשות יורגשו מאוחר יותר. יתר על כן, פעולה בשום שכל אמורה לכלול, בין היתר, צעדי מניעה יזומים ולא עוסקת רק בצעדי תגובה ליוזמות הצד האחר.

כולנו תומכים בחיילי צה"ל ובפעילותם, מחזקים ומייחלים שישיבו את השקט על כנו ויחזרו בריאים ושלמים לבתיהם. אך במערכה הכוללת שבה אנו מצויים, לחברה האזרחית יש חשיבות לא פחותה מכושר הביצוע הצבאי.

החברה בישראל תיבחן בעת הזו בשני מישורים עיקריים. המישור הראשון והחשוב מכול הוא הלכידות הלאומית, העומדת בבסיס המאבק שנגזר עלינו לנהל עם הקמים עלינו. אל לנו לתת לחילוקי הדעות של היומיום להעיב על המשותף לכולנו, העולה בעשרות מונים על המבדיל בינינו.

המישור השני הוא הסבלנות וקור הרוח. על כולנו להבין שהמאבק הנוכחי הנמצא על רצף המאבק הלאומי העברי, מחייב גם הוא טיפול מורכב וממושך ואינו ניתן לפתרון מיידי. עלינו להיות סבלניים, לאפשר לצה"ל את אורך הנשימה הנדרש לפעילותו, להימנע מהתרשמות מאירוע בודד זה או אחר או מהודעות שווא המופצות ברשתות החברתיות ולאפשר לעושים במלאכה את התנאים האופטימליים להצלחה.

תושבי הדרום המצויים תחת מתקפת טילים, הנושאים בחלקו העיקרי של המאבק, מהווים אות ומופת לאופן שבו חברה אזרחית מתנהגת. מודל חיקוי לכולנו.