כשמוזיקה ופוליטיקה נפגשים

מוזיקאים מהעולם מבטלים הופעותיהם בארץ בשל המצב הביטחוני. מסתבר שהביטולים נובעים מהחרם והלחץ מצד המעריצים הפרו פלסטינים.

אורח באתר , י"ח בתמוז תשע"ד

השמחה של אזרחי ישראל לבוא האמנים מעבר לים הייתה מוקדמת ואולי מוקדמת מידי, כי במדינה כמו ישראל, קשה לחזות את הפיצוץ הבא. 

דווקא כשחשבנו שאמנים מחו"ל מוקירים לנו תודה על הערצה העיוורת למוסיקה אותה הם יוצרים, הגיעו הטילים ואיתם הביטולים שניפצו לנו את האשלייה.

גל הביטולים של מרבית האמנים הם לכאורה החלטה מושכלת הנשענת על דעות פוליטיות בהקשר הסכסוך הפלסטיני-ישראלי, אך מסתבר שהביטולים נובעים מהחרם והלחץ אותו מפנים כלפיהם המעריצים הפרו פלסטינים.

הבחירה להחרים את ישראל מהמקום הפוליטי, היא בחירה לא הוגנת כלפי קהל המעריצים הישראלי שמיהר לשלוף את כרטיס האשראי ולרכוש כרטיסים להופעות. העובדה כי כל אחד מהאמנים העניק טיעון שלכאורה נשמע הגיוני היא נכונה, אך עד כמה הם באמת מכירים במורכבות הישראלית ובהיסטוריה המדינית, אין לנו דרך לדעת. ההקשר בין מוסיקה כאומנות טהורה ובין דעות פוליטיות, רחוק מלהיות מוצדק.

אם עד כה לא היינו בטוחים כי הבחירה לבטל הופעה בישראל נעוצה בלחץ אותו חשים האמנים ממעריציהם הפרו - פלסטינים, הרי שביטול הופעתו של הראפר טאליב קווילי שטען כי הוא מתנגד לחרם על ישראל מערער את הביטחון של תושבי מדינת ישראל תרתי משמע.

מהרגע בו התוודע לעולם כי קוולי עתיד לקחת חלק בפסטיבל הגרוב "BOOM BOX" שיתקיים ב-14 באוגוסט, המתקפה מצד הפרו פלסטינים לא איחרה להגיע. קולות רמים מצד מעריצים הופנו לקוולי בדרישה להחרים את ישראל וזה בחר לצייץ ברשת "עד כמה שהייתי רוצה להופיע בישראל, החלטתי שלא לעשות זאת, על מנת להפגין סולידריות עם הפלסטינים, שלא תהיה להם אפשרות להגיע להופעה שלי", פוליטיקלי קורקט כבר אמרנו?

גם ידידנו והאמן המוערך ניל יאנג הצליח לשבור לנו את הלב כשנימק את ביטול ההופעה באימרה הבאה "אשמח להופיע בישראל ובפלסטין בזמן שלום" ואם זה לא מספיק, הרי שסולן להקת " בריאן ג'ונסטאון מסקר" אנטון ניוקומב, שדאג לומר קבל עם ועדה "אני אדאג כשאני אצטרך להיות מודאג. אין פתרון למצב. אני רק רוצה לנגן את המוסיקה שלי" ביטל ברגע האחרון את הופעת הלהקה בבארבי תל אביב, מחשש שירי הטילים על גוש דן יפגע בביטחונם.

ביטולי ההופעות בישראל על ידי אמנים מובילי דעה, גורמים לנו הישראלים לתחושת החמצה, מידור ובידול ועם יד הלב קצת נמאס לנו לטוס אל מעבר לים כדי לשמוע מוסיקה איכותית. אבל אנחנו עם סלחן, שיודע להעריך מוסיקה טובה ומבדיל בין פוליטיקה ואומנות, ברגע שיחליטו האמנים שלא להיכנע לחרמות על ישראל ולשבץ אותנו בסיבוב ההופעות הבא מבלי לבטל, אנחנו נהיה שם ונזמזם את מילות השיר.