עשו מה שצריך

בואו נשאיר את החיילים בבית ונוציא את הסבתות לסתום את המנהרות. אמנם החמאס יקצור את כולנו אבל זה ייראה נורא מרגש ב-CNN.

טל גלעד , כ"ב בתמוז תשע"ד

טל גלעד
טל גלעד
עצמי

הוראות הבטיחות בטיסה אומרות כך: במצב חירום שים קודם כל את מסיכת החמצן לעצמך, ורק אחרי זה תסייע לסובבים הזקוקים לעזרה, כגון ילדים או קשישים. זה נשמע נורא אגואיסטי, אבל ההגיון ברור: אם אתה תמות או תתעלף, לא תוכל לסייע לאחרים.

בשעת חירום צריך לשלוט השכל הישר ולא התמונה המרגשת של אב שנחנק למוות בעודו מנסה בכוחותיו האחרונים לחבוש את מסיכת החמצן לילדיו, ועכשיו הם ביחד בעולם שכולו טוב. עשה את הדבר ההגיוני, בלי כינורות ברקע, כי החיים יותר חשובים מתדמית.

אבל גם עכשיו חלק גדול מהכותרות וההתעסקות הציבורית סביב המבצע היא ב"מה אומרים עלינו." מסתמנת אפילו שמחה זהירה על כך שאנחנו כביכול מקבלים אישור מוסרי זמני מאירופה וארה"ב.

אנחנו לא נצליח לצאת צודקים ויפים בעיני העולם בסבב הזה. חבל על המאמץ, זו לא יותר ממלכודת בה אנחנו מפילים את עצמנו שוב ושוב מאז שהחלטנו לבצע שידרוגים נרקיסיסטיים למונח "טוהר הנשק". התוצאה היא - תמיד - יצירת רף ציפיות חדש, גבוה יותר ובלתי מציאותי. מיקוד של הפוקוס בענין תדמיתי בעל חשיבות משנית לחלוטין לעומת המטרה: הבטחת בטחונם של תושבי ישראל.

מלחמה זה בהגדרה לא דבר נחמד, אלא משהו שאתה נאלץ לעשות כאשר האלטרנטיבה גרועה יותר. אין מלחמה טהורה ונקיה כמו שאין בואש ריחני. גם במלחמה הזאת יהיו הרוגים בלתי מעורבים, כי למרות כל המאמצים הכנים הם בקו האש, האויב מרכז אותם שם בכוונה, ועוד לא המציאו נשק שמתביית על המחשבות של המטרה ומזהה בדיוק של 100% אם זה לוחם, תומך לחימה או בלתי מעורב (הסטארט אפ הבא). אבל ישראל יוצרת רף ציפיות בדיוק כזה, ובכל פעם מעלה אותו. יש בזה עליבות פאתטית, כמו אדם דחוי שכל הזמן משקיע יותר ויותר אנרגיות בלמצוא חן בעיני כולם, ובכל פעם הוא יוצא יותר מגוחך, ואז הולך הביתה ובוכה. תפסיק להתעסק בזה כל הזמן, גט א לייף.

לכן אני גם לא מצליח להתפעל מעוד אוי-כמה-אנחנו-נפלאים ישראלי טיפוסי: ההדגשה שיותר איכפת לנו כאשר חיילים נפגעים מאשר אם נפגעים אזרחים בעורף, כי החיילים הם הילדים של כולנו ואנחנו כל כך טובים.

אתם יודעים מה - אז בואו נשאיר את החיילים בבית ונוציא את האזרחים והסבתות עם מקלות ואבנים לסתום את המנהרות בעזה ולהשמיד את הרקטות. אמנם החמאס יקצור את כולנו, אבל זה ייראה נורא מרגש בסי אן אן.

עשו מה שצריך, כמו שצריך, עד הסוף ובשכל ישר בלבד, בלי לשלוח כל הזמן מבטים מבקשי אישור לצדדים. "דמותנו בעולם" לא תשתפר כל עוד נשקיע כל כך הרבה מאמצים בזה במקום בעיקר. והעיקר הוא להבטיח בטחון לתושבי ישראל, זו מטרת המדינה והצבא. כל השאר יבוא או לא יבוא אחרי זה. אתם יודעים מה - יבוא. מדהים באיזו מהירות הסביבה מסגלת את עצמה אליך ומתחילה לכבד אותך ברגע שאתה מפסיק לחרוד כל הזמן לדמותך.