פשוט לכו לנחם

דניאל סגרון , ח' באב תשע"ד

דניאל סגרון
דניאל סגרון
צילום: עצמי

פשוט לכו לנחם. תמצאו זמן, איכשהוא, בין האבלות על החורבן לאבלות על חיילנו ההרוגים, ותקפצו לרחוב זלמן שוקן 21 בתל אביב, למערכת עיתון 'הארץ'.

נראה שהם זקוקים נואשות לנחמה, מלחמות הן ממש לא התקופה הטובה שלהם. בעוד שאר כלי התקשורת משפריצים, מי יותר ומי פחות, פטריוטיות נלהבת, משתדלים לבטא את רוחו האיתנה של העם, 'הארץ' נתון במלכוד. הוא לא יכול לתמוך בהמשך הלחימה היעילה, כי זה נוגד את כל מה שהוא מטיף לו כל השנים, אך הוא גם לא יכול להתנגד יותר מדי כי ביקורת חריפה תרחיק אותו עוד יותר מהקונצנזוס הישראלי, הרחוק ממנו ממילא.

בעתות שלום, החבר'ה מ'הארץ' עוד מצליחים למצוא כמה תמימים שעדיין מאמינים בהזיות השלום שלהם, אך במלחמה שכזו, כשרוב הארץ חזית, לאזרחי ישראל אין סבלנות. אינטואיטיבית, בלי פלפולי הומניות, הישראלי הממוצע רוצה להכריע את החמאס, להבטיח שמות חיילנו הגיבורים לא יהיה לשווא, ולדאוג לשקט מוחלט וארוך טווח עבור ילדי הדרום. ואם לא די בצרות שנוחתות על רחוב שוקן, מח''ט גבעתי מתעלל בהם עם האמונה הדתית שהוא מציג כרוח הלחימה של צה''ל, ובנט מוציא להם את הנשמה, לאט אבל בטוח, עם ההסברה הימנית המעולה וההתחזקות האלקטוראלית כתוצאה מהפגנת עוצמה יהודית חסרת פשרות. מסכנים.

אז לכו לנחם, רק אל תשכחו שני כללים חשובים, הלכות ניחום אבלים: קודם כל, אל תגידו, גם אם הלשון תבער לכם, את המנטרה הימנית הגובלת בהטרדה פלילית, 'אמרנו לכם'. אל תזכירו את אזהרות הימין לפני פשע אוסלו, את ההתרעות שהגירוש מגוש קטיף רק יחזק את הטרור, את ההוכחות החוזרות ונשנות שעם חמאס, ובן בריתו מכחיש השואה אבו מאזן, אין סיכוי לעשות שלום ללא הכרעה צבאית מוקדמת. לא יפה להזכיר את זה. ככה לנפץ את חלומות השמאל על סלע המציאות? תהיו אנושיים, אנחנו הרי יהודים.

ומכאן לכלל החשוב יותר, אל תשאלו שאלות. אל תשאלו את גדעון לוי איך הדאגה החולנית שלו לכל ילד פלסטיני, מסתדרת עם האמירה שלו שהוא לא ייסע מאה מטרים כדי להציל חיים של מתנחל; אל תשאלו אותו גם מדוע הוא מתעלם מן העובדה שאזרחי עזה בחרו בחמאס באופן דמוקרטי ולכן הם האחראים העיקריים לסבל שלהם; אל תשאלו את מו''ל הארץ, עמוס שוקן, איך הוא מגן על דוברת החמאס עמירה הס, אבל הוא לא חושב שציוני נלהב כמו רונן שובל ''יכול לבוא בקהלם של אנשים הגונים''; אל תשאלו את גאוני המערכת של העיתון איך הם מצליחים בכל מאמר למצוא איך נתניהו, אלא מי, אשם בכל הרע שבעולם. אל תשאלו, זה לא יפה.

אז אל תגידו אמרנו לכם ואל תשאלו שאלות. פשוט לכו לנחם. זו מצווה חשובה, לנחם את המתוסכלים של עיתון 'הארץ'. הלוואי שירבו לנו כמותה.