עזה כהצצה לסכנות נסיגה ביו"ש

מארק לנגפאן , ט"ז באב תשע"ד

מארק לנגפאן
מארק לנגפאן
עצמי

כל הסכם 'שלום' עתידי ביהודה ושומרון אמור להישען על "הסדרי ביטחון" מטעם ארצות הברית אשר יגנו על ישראל מפני תקיפות טרור משטחי יו"ש, כאשר יפונו.

בואו נבחן את מרכיביהם השונים של סידורי הביטחון האלה, דרך הפריזמה של ה"הגנה" שמעניקה ארה"ב לישראל מפני ההתקפות הפלשתיניות הנוכחיות מעזה, העושות שימוש בטילים ובמנהרות.

1) ב-2006 בחרו הפלשתינים בחמאס כמפלגת השלטון בבחירות מסודרות

ב-2006, ברוב של 444,409 מול 410,554, הצביעו כל הפלשתינים ביהודה, שומרון ועזה באופן "דמוקרטי", והפכו את חמאס למפלגת השלטון במועצה המחוקקת הפלשתינית – הפרלמנט של הרשות הפלשתינית – עם 74 מושבים מול 45 של הפתח'.

הפלשתינים בחרו בחמאס מרצונם החופשי, וזה לא היה "למרות" שאמנת החמאס קוראת להשמיד את ישראל, אלא דווקא בגלל אותה אמנה (וזאת בלי קשר לאמנת אש"ף, שבניגוד לטענות שונות, מעולם לא שונתה).

חמאס, אם כך, אינו סתם ארגון טרור. ברגע זה, חמאס הוא מפלגת השלטון הנבחרת של הרשות הפלשתינית. איזה סידור ביטחון אמריקאי יוכל למנוע מחמאס לשלוט ביהודה ושומרון? הרי גם כיום, הוא כבר אמור להיות השליט הנבחר ביו"ש.

2) 75% מתושבי עזה ו-49% מתושבי יו"ש תומכים בפיגועי התאבדות

בסקר שערך מכון “פיו” (Pew) בעזה ב-2014, הביעו 75% מהנשאלים תמיכה בפיגועי התאבדות, כאשר 39% תמכו בפיגועים “לעתים קרובות”, 23% תמכו "לפעמים” ו-13% “לעתים נדירות”. זאת – בחבל ארץ שישראל נסוגה ממנו לחלוטין.

למרבה ההפתעה, דווקא ביו”ש, שם עדיין יש לישראל מידה של שליטה, רק 49% תמכו בפיגועי התאבדות, כאשר 22% תמכו בפיגועים “לעתים קרובות”, 14% תמכו "לפעמים” ו-13% “לעתים נדירות”.

אם נסיגתה של ישראל מעזה מהווה סימן לבאות, הרי שהפלשתינים תושבי יו"ש יהפכו עוד יותר קיצוניים אם ישראל תיסוג. ושימו לב שהסקר דגם רק את התמיכה בפיגועי התאבדות, בהם כידוע נהרג גם המפגע. תארו לעצמכם שהשאלה היתה מתייחסת לירי קטיושה על תל אביב או נמל התעופה בן גוריון, שלא אמור להרוג אף ערבי?!

הנתונים הטריים הללו לגבי תמיכה בהתאבדויות מלמדים אותנו שחמאס צפוי להיבחר באופן דמוקרטי להוביל את יו"ש על מצע של "איטבח אל-יהוד" בדיוק כפי שנבחר ב-2006, ושום הסדר ביטחון אמריקאי לא יוכל למנוע זאת.

3) אלפי חיילים אמריקאיים יוצבו ביו"ש במשימת התאבדות

שוו בנפשכם מה היה קורה אם יהודי ארה"ב היו מפעילים את השדולה שלהם בקונגרס בכדי לאלץ את הקונגרס להציב כוחות אמריקאיים כחיץ בין ישראל לפלשתינים העזתים, ואותם כוחות היו לכודים כיום בין ישראל לחמאס, וסופגים אבידות במלחמה הנוכחית. על כך נאמר – אוי געוואלד!

אחרי שראינו מה קורה בעזה, אף יהודי אמריקאי כבר לא יוכל, בלב שלם, ללחוץ על סנטורים וחברי קונגרס להכניס חיילים אמריקאיים למלכודת מוות ביו"ש. הרי חיילים כאלה צפויים להירצח על ידי מחבלי חמאס-דעאש-פתח', או להילכד באש הצולבת בין אותם מחבלים לבין חיילי צה”ל. וזה בכלל לא ישנה, איך החייל נהרג. האמריקאים כולם יראו את ידיהם של היהודים האמריקאיים כמגואלות בדם החיילים, משום שהפעילו את השדולה שלהם להציבם שם מלכתחילה.

4) התבטאויותיו של אובמה לגבי הפסקת אש מעבירה את המסר שישראל לא פחות נלוזה מחמאס

כאשר הורה צועק על ילדיו, הנאבקים על צעצוע במושב האחורי של המכונית, להפסיק לריב, כולם מבינים את זה כאמירה ששניהם אשמים. אבל אם ההורה אומר רק לאחד מהילדים שמה שהוא עושה אינו בסדר, ומאיים להעניש אותו, ההבנה היא שמבין השניים, זהו הילד שנושא באשמה. המסר לאמריקאים באמירות של אובמה לגבי הפסקת אש הוא שהישראלים רעים כמו החמאס.

תארו לעצמכם את נשיא ארה"ב פרנקלין דלאנו רוזוולט אומר לווינסטון צ'רצ'יל ואדולף היטלר "הפסקת אש עכשיו, וויני ואדולף", בזמן שהיטלר הפציץ את לונדון. איזה מסר היה עובר לאמריקאים?

אם להמשיך במשל של שני הילדים במושב האחורי, תארו לעצמכם שילד אחד אוחז מקל ביסבול והשני מחזיק מחבט זבובים, ושניהם תוקפים זה את זה. כולם יטענו שהילד שמחזיק את מקל הבייסבול הוא פסיכופת רצחני. ובכן, מבחינת תחנות החדשות הגדולות בארה"ב, ישראל מחזיקה במקל בייסבול – בדמות מטוסי F-16 שיכולים למוטט בניינים – ואילו לעזה יש בסך הכל טילים "טורדניים", שגורמים נזק "רק לעיתים נדירות".

וכך יוצא מהמסר של אובמה, עליו חוזר כהד שדרן הטלוויזיה הפופולרי (היהודי) ג'ון סטוארט, שישראל היא לא רק מדינה רצחנית – היא גם פושעת מלחמה, משום שהיא מגינה על עצמה.

5) ישראל הפכה את ארה"ב, בת בריתה החיונית, ל"מתווך הוגן" נייטרלי

כל תפיסת ההגנה של ישראל נסמכת על ארה”ב כבעלת ברית צבאית ברמה היסודית ביותר. אבל בחפזונה לסגת חד-צדדית מעזה ומיו”ש, ישראל מעודדת את ארה”ב – כאמור, בעלת הברית האמיתית היחידה שלה – לשמש כ”מתווך הוגן” בין ישראל לפלשתינים, שאמור להיות נייטרלי. ובכן, ישראל ביקשה מארה"ב נייטרליות במסגרת החלום השמאלני על שלום שיושג במו”מ, אך קיבלה את הנייטרליות שלה במציאות של מלחמה.

אם ארה”ב נוטה כל כך לצד חמאס כאשר היא בסך הכל רוצה להיראות “נייטרלית”, כך שישראל תוכל “לסמוך” עליה מספיק בכדי שתוכל לוותר על יו”ש, חכו ותראו מה יקרה כשארה”ב תהיה עוד יותר פרו-פלשתינית, לאחר שישראל תמסור את יו”ש וכבר לא יהיה לה מה למסור.

6) טיל מעזה הוא מספרת ממרחק 30 מטר, טיל מיו"ש הוא פנדל


פלשתיני שיורה רקטה בקוטר 302 מ"מ במשקל כ-700 ק"ג, ומצליח לפגוע במטרה "איכותית" בתל אביב, משול לכדורגלן המכניס גול בבעיטת מספרת מ-30 מטר. זה אפשרי, אבל לא קל.

רקטות בקוטר 302 מ"מ הן ענקיות, צריך לכוון אותן בדיוק, עליהן לעוף כ-70 ק"מ ולחשוף את משגריהן לסכנה של תקיפה ישראלית מונעת. לעומת זאת, קטיושה בקוטר 122 מ"מ שצריכה לעוף רק 10 ק"מ מיו"ש לתל אביב, היא כמו בעיטת פנדל מול שער פתוח. קשה מאוד לפספס. המחבל לא צריך בכלל לכוון את הטיל, מספיק שיפנה אותו כללית לכיוון מערב.

בהינתן צפיפות האוכלוסייה היהודית באזור המרכז, הרי שכמעט כל טיל שיכוון מערבה יהרוג מישהו או יהרוס משהו בעל חשיבות. אם הסוכנות האווירית הפדרלית של ארה"ב הגיבה כפי שהגיבה לטילי 302 מ"מ שהסיכוי שלהם לפגוע בנתב"ג אפסי, תארו לעצמכם איך תגיב על קטיושות מיו"ש שראש הנפץ שלהן מכיל כדוריות מתכת. כאשר קטיושה כזו תפגע במסלול בנתב"ג, ירוססו כדוריות בטמפרטורות גבוהות אל עבר מיכלי הדלק של מטוסי ה-747 החונים.

כאשר אנו לוקחים בחשבון את הנקודות האלה, קל להבין למה בנימין נתניהו אמר באחרונה שעל ישראל להבטיח שלא תקבל "עוד עזה ביהודה ושומרון".

"דומני", הוא הסביר, "שהעם בישראל מבין כעת את מה שאני תמיד אומר: שלא יכול להיות מצב, תחת שום הסכם, שבו נוותר על השליטה הבטחונית ממערב לנהר הירדן". על ויתור כזה בדיוק המליץ ג'ון קרי בשיחות השלום שהובילה ארה"ב, ואשר התמוטטו באפריל.

נתניהו הזכיר בדבריו את קרי, וגם את הגנרל ג'ון אלן, היועץ האמריקאי ששירטט את ההצעות לפיהן ישראל היתה אמורה לסגת מרוב שטחי יו"ש, כולל עמק הירדן. “אמרתי לג'ון קרי ולגנרל אלן, המומחה של האמריקאים: אנחנו חיים כאן, אני חי כאן”, אמר נתניהו בלהט. “אני יודע מה אנחנו צריכים בכדי להבטיח את ביטחונו של העם בישראל".