5 הערות על "חתונת השבוע"

התוצאה העיקרית של המחאה היא השתלטות של שיח אדיש להתבוללות או אפילו מעודד התבוללות על כלי התקשורת המרכזיים.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"א באב תשע"ד

שלמה פיוטרקובסקי
שלמה פיוטרקובסקי
צילום: ברוך גרינברג

1. לא מת על ארגון להב"ה. זה כבר כמה שנים שאני מתקשה לחבב את פעולותיהם, בעיקר משום שלא פעם אני מרגיש שהם חוצים את הקו המפריד בין מאבק בהתבוללות לטיפוח שנאת זרים. למרות זאת אני אף פעם לא יצאתי נגדם, מתוך תפיסה שלפיה לא לעניין לתקוף פעילות שמטרתה העקרונית נכונה, גם אם הטקטיקה שגויה, במידה שאין לי אלטרנטיבה טובה יותר להציע.

2. הצביעות ביחסו של הממסד הישראלי להתבוללות זועקת לשמיים. מחד השקעת מיליונים בטיפוח זהות יהודית ביהדות התפוצות במטרה מוצהרת למנוע התבוללות, ומנגד סירוב לגנות, אפילו סמלית, מציאות של נישואי תערובת בישראל פנימה. יש לי תחושה חזקה שגינוי ממסדי סמלי של נישואי תערובת היה מפחית את שיעורם באורח ניכר, ויתכן שאפילו מייתר פעילות של ארגון כדוגמת להב"ה.

3. למרות שני הסעיפים דלעיל, אני מאוד לא אוהב את מה שקורה סביב החתונה המדוברת. התוצאה העיקרית של המחאה היא השתלטות של שיח אדיש להתבוללות או אפילו מעודד התבוללות על כלי התקשורת המרכזיים. החתונה הנוכחית לא תימנע, אבל הציבוריות הישראלית תהיה נוחה עוד יותר לנישואי תערובת. בגדול, שיטת בן גביר להחצנת מאבקים בכלי התקשורת פועלת לעיתים כחרב פיפיות.

4. לעצם החתונה, היא בעיקר מעוררת בי עצב גדול. תחושה שזהו קצה של כישלון גדול. קשה לי להאמין שקשר כזה (לא התבוללות רגילה אלא קשר עם ערבי שמלווה בניתוק מבני המשפחה) היה נרקם במקום שבו המערכות הרלוונטיות היו מתפקדות כמו שצריך. זה בעיקר עצוב.

5. הערה קטנה לסיום לכל המצקצקים. שימו לב לכך שכמעט כל מקרי הטמיעה וההתבוללות מול המגזר הערבי מתבצעים בתבנית קבועה. בחורה יהודיה ובחור ערבי. דוגמה הפוכה תתקשו מאוד למצוא ולא לחינם. דומני שזה מעיד יותר מכל על העובדה שיש כאן בעיה מערכתית שהיא מעבר לדיון הרגיל בהתבוללות וד"ל.