'שיקום עזה' מתנה לחמאס

ד"ר אברהם שלום , כ"ג באב תשע"ד

אורח
אורח
ערוץ 7

ממשלה ישראלית חייבת להתנגד לרעיון של 'שיקום רצועת עזה' תחת שלטון חמאס ובלא פרוקו מנשקו.

המלה שיקום מכסה על האמת. ברעיון כי ממשלת החמאס בעזה זכאית לתבוע מן העולם את שיקומה, בלא שתשא באחריות למעשיה, שולחים אובמה וקרי מסר לחמאס.

המסר המשתמע לחמאס הוא, נסיתם להחריב את ישראל, לא הצלחתם, וישראל החריבה בתים שלכם, אל תצטערו. אנו, אובמה ואמריקה, נעצור עכשו את ישראל, ונימנע ממנה להמשיך לתקוף אתכם ולהשמיד את הטילים שנשארו בידכם ולהעניש אתכם על פשעי המלחמה שלכם. ואתם חמאס תקבלו כסף מקטר ומאמריקה ותוכלו להביא חמרי בנין למנהרות חדשות, כי אובמה ילחץ על ישראל לפתח את המעברים. תבנו הכל מחדש ויותר טוב. אנו מאחלים לכם הצלחה בפעם הבאה.

איזו מדינה נותנת פרס לאויבים שתקפו אותה? האם תעשה זאת ישראל, ותתן לחמאס נצחון מדיני אדיר אחרי התבוסה הצבאית שלו ואחרי הקרבנות היקרים, אחרי שנשפך דם החילים המסולאים בפז במלחמת הגנה על ערי ארצנו ועל עם ישראל?

בנות הברית החריבו את ערי גרמניה במלחמת העולם השניה וארה''ב עזרה לשקם את גרמניה רק לאחר כניעתה ולאחר אחרי והתמוטטות המשטר הגרמני וכן עשתה ליפן. בזמן הבניה מחדש שלטו ארה''ב ושאר המעצמות המנצחות על שטחי גרמניה והקימו שם משטר צבאי. קשה להאמין איך מסכימה ממשלת ישראל לדון על שקום עזה לפני שמתפרק החמאס.

בעקבות ההתקפה עלינו מסכימה ממשלת ישראל להכיר בשלטון חמאס על עזה. לחמאס אין רבונות על עזה, ואולי שכחו חברי הקבינט המדיני של הממשלה, איך הופרדה עזה משטחי ארץ ישראל. הערבים בקשו להשמיד את הישראלים לים עם הכרזת המדינה. מצרים פלשה לארץ ישראל בשנת 1948 וכבשה חלק ממנה, והחלק הזה נקרא מאז רצועת עזה.

אין שרטוט של רצועה כזאת בתואי השטח, לא הרים ועמקים, לא קו בחולות, אלא קו הכבוש המצרי. הקו הזה נמחק הרבה פעמים כאשר תקפו הערבים את ישראל שוב ושוב, ונזכיר כאן את המלחמות הגדולות בשנים 1957, 1967, 1973 מלבד מלחמת הטרור המתמשכת ומצב המלחמה הרשמי שהיה עם מצרים עשרות שנים. הסכם אוסלו נתן אוטונומיה לערפאת אך לא היה ותור על הרבונות הישראלית. מאז נמחק גם הסכם זה באלפי פעולות רצח ומעשי מלחמה של פת'ח ושל חמאס.

הרעיון של אובמה על 'שיקום עזה' ועל בניתה מחדש מעיד על חשיבה כי לעזתים נגרם עָוֶל. זה הרעיון שמפיצים המאמינים בהסכם אוסלו, כי יש 'עם פלסטיני' מסכן אשר זקוק למדינה בארץ שנגזלה ממנו. לכן הסלחנות האיומה הזאת לפשעי חמאס, ובמקום להעניש את התוקפן במלחמה הזאת מבקשים אובמה וקרי לפיס ולרצות את חמאס ולתת לו כספים ושלטון. וישראל, אשר נתקפה, היא האשמה לפי קו המחשבה של משטר אובמה.

ממשלת ישראל צריכה להזכיר את הנזקים לכלכלתנו ואת ההוצאה העצומה של המלחמה, והטילים והציוד שאנו צריכים לקנות. כל סיוע כספי לעזה צריך לעבור תחלה דרך ישראל, וזכותנו לגבות תחלה את החוב של עזה בגין הנזק שגרמה לנו, ורק לאחר גבית החוב הזה, נעביר להם את היתרה, ותחת פקוח מה יעשה בכסף בעזה.

כאשר מתקיף אויב את הערים של מדינה שכנה, על ממשלת המדינה הזאת החובה להגן על חיי אזרחיה. אם ירי טילים של ישראל על כני שגור של הטילים של החמאס אינו מפסיק את הההפגזה של החמאס, על ממשלת ישראל החובה למצא אמצעים יותר יעילים ובכללם הפגזת שטח בתותחים להחרבת עזה. אבל, ישראל מנועה מלעשות זאת, חמאס סומך על רחמנותנו ובטוח שלא נחריב את רחובות עזה, וחש ומכריז שהוא מנצח, ובאותו הזמן מפיץ בעולם תעמולת ארס כמה אכזרית ישראל

הסלחנות שלנו למעשי החמאס, הותור שלנו מראש על תביעותינו, אינם מקנים לנו מעמד מדיני של 'טובים ויפים' בעיני אובמה, כי אם ההפך. אנו מותרים על זכויותינו, ומעודדים את העולם לחשוב כי לישראל אין זכויות כמו ליתר העמים, ודרך הטבע הוא שהחמאס ירצה לטבוח בנו, ואנו אסור לנו להתגונן.

דרך הותור הזאת על זכויתינו להגנה מול האויב המבקש להשמידנו, היא חזרה אל תקופת רדיפת היהודים במזרח ארופה. השונאים טבחו והיהודים בקשו רק לרצות ולפיס לשחד את הפריץ ולא נשמע על יהודי שיתקע סכין בבטנו של פורע שפרץ לביתו, כי היהודי פחד שהאויבים יתנקמו בשאר היהודים. רצון חברים של הקבינט להמנע מפעולות מסוימות נגד החמאס כדי 'לא להרגיז את אמריקה', אינו מביא לנו תמיכה של אמריקה, כי אם מביא לחזוק התביעות מאתנו וההתיחסות אלינו כאל נתינים שאין להם הרשות לנהוג כמו כל מדינה שהיתה מותקפת.