עיתוי

אבי רט , י"ז באלול תשע"ד

אבי רט
אבי רט
צילום: ללא

פעם אחר פעם עולה בציבוריות ובתקשורת טענת העיתוי.

למשל- השבוע החליטה הממשלה לספח 4000 דונם בגוש עציון ולחברם באופן רשמי למדינת ישראל, ותגובת העולם וחלקים הזויים בתוכנו הייתה כרגיל, כמו בהתניה פבלובית- העיתוי.

למה דווקא עכשיו ?

האזנה למראיינים , לעיתונאים, לפוליטיקאים, לפרשנים ודומיהם מזהה שוב ושוב את סוגיית העיתוי. במילים פשוטות- אף פעם העיתוי לא מתאים.

אלא שמבט קצר וחפוז לאחור, מגלה שבעצם מעולם לא היה עיתוי טוב לאף פעולה שעשינו. כל התנועה הציונית הייתה ממש בעיתוי גרוע. סתם עלתה בחומה והתגרתה באומות העולם באמצע הגלות. מה היה דחוף לעלות ארצה דווקא בעיתוי הזה ? מה קרה ? אלפיים שנה לא קרה כלום, אז איזה מין עיתוי זה בדיוק עכשיו להתחיל עם שיבת ציון ?

הצהרת בלפור בכלל הייתה בעיתוי אומלל. בקושי הסתיימה מלחמת העולם הראשונה- מה היה דחוף כל כך בהצהרה הזו ?

העליות לארץ וההתיישבות בה במשך השנים סבלו מתזמון כושל לאורך כל הדרך. מה היה דחוף כל כך לבוא דווקא לנגב ולאגם החולה בעיתוי הזה שיש יתושים ומלריה ? לא יכלו למצוא זמן מתאים יותר ?

והעיתוי של חומה ומגדל בכלל שערורייתי- אין ליהודים מה לעשות- רק באמצע הלילה להקים יישובים ? לא יכלו למצוא זמן הגיוני יותר ?

לכידת אייכמן ומשפטו היו נוראיים מבחינת העיתוי. עד שסוף סוף התאוששנו מהשואה, עד שסוף סוף שיפרנו את יחסינו עם גרמניה וארגנטינה, עד שסוף סוף הניצולים החלו לחזור לחיים נורמאליים- בדיוק אז בעיתוי האומלל הזה היה חשוב לחטוף אותו מארגנטינה ולהביא אותו לארץ ולפתוח את הכול מחדש ? למה אי אפשר קצת לשכוח ? למה צריך לזכור כל הזמן ?

פעילות ההגנה, הפלמ"ח , האצ"ל הלח"י וכדו' מעולם לא הייתה בעיתוי טוב. זה באמת היה הזמן להרגיז את האנגלים ?

ועולה על כולם בבחינת העיתוי האומלל היא ההכרזה על מדינת ישראל. מי מכריז על הקמת מדינה ביום שישי ? מי מעז להכריז על הקמת המדינה נגד דעת חלק ניכר מהמעצמות הגדולות ? איזה מין עיתוי זה להכריז על מדינה חדשה שלוש שנים אחרי השואה ? [שאגב גם היא הייתה בעיתוי לא מי יודע מה...].

העיתוי של מלחמת ששת הימים היה קטסטרופאלי ממש. מי עושה מלחמה בקיץ ? שלא לדבר על העיתוי של מלחמת יום כיפור- באמצע היום הקדוש ביותר, כשכולם עוד עייפים ורעבים.

קצרה היריעה מלפרט כל מיני חיסולים, אבל אם יש ציון לתזמון גרוע לאירוע- הרי שאין ספק שחיסולו של מבחוח בדובאי היה ממש ממש בעיתוי נוראי. נחנך בדובאי מגדל ענק, הוקמו מזרקות מפוארות, יש תחרויות טניס בינלאומיות- זה באמת הזמן לחסל רוצח ? והעיתוי של מוחמד דף יותר טוב ? מה קרה? לא יכלו לחכות עד שאשתו וביתו יסיימו את הסיפור לפני השינה ?

בעיתוי נכון כמובן...דהיינו במהדורת החדשות .. צריך לומר לעצמנו ולעולם את האמת הכול כך פשוטה והיא- עולם נכבד. נעים מאד. קוראים לנו מדינת ישראל. נכון שמבחינתכם הטעות בעיתוי של הקמתנו התחילה כבר לפני למעלה מ 3000 שנה. אבל מה לעשות- למרות התזמון הגרוע וכנגד הערכת הפרשנים- שרדנו.

הקמנו מדינה לתפארת בעיתוי גרוע ואנחנו אפילו מצליחים לא רע בכלכלה,ביטחון,אקדמיה, היי טק, חקלאות ותרבות. ומכיוון שכבר קמנו למרות העיתוי הגרוע מבחינתכם- אין לנו שום כוונה לעזוב את בתינו בשום עיתוי שלא יהיה. ירושלים היא עיר הבירה שלנו - ותודה לדוד המלך שמתזמן לנו עיתוי של 3000 שנה.

נמשיך לאהוב ולבנות בה ואותה בכל עת ובכל שעה, בין הביקורים של הנשיאים, לפניהם, ואחריהם ותוך כדי. אם היינו מחכים לעיתוי טוב להקמת המדינה היינו היום עוד בוורשה או בג'רבה. אם היינו מחכים לעיתוי המתאים להקמת המדינה והתפתחותה היינו חיים עד היום באוהלים או על גמלים על ביצת החולה מוכת היתושים, או בנגב הצחיח שהרי גם פיתוח הגליל והנגב תמיד סבלו מטיימינג גרוע.

עולם צבוע- לאמת אין זמן ואין עיתוי. היא נוכחת, מתאימה וראויה בכל זמן ובכל עת. אגב- גם החגים לא נפלו בעיתוי טוב...לא יכלו לחכות קצת יותר זמן אחרי החופש.

המאמר יפורסם בעלון בתי הכנסת "שבתון"