לחצות את הקו

איתמר ליברמן , י"ט באלול תשע"ד

דעות איתמר ליברמן
איתמר ליברמן
צילום: עצמי

מפעל ההתיישבות מקפל בתוכו מאבק רב שנים על צדקת קיומו. בעקבות ניסיונות העבר הולכת והופכת שיטת הסיסמאות שאפיינה ריחוק והיבדלות לנחלת העבר, ועל גביה צומחת דרך חדשה שמטרתה ליצור זיקה ולקרב את הציבור.

מהלך זה החל בשנים האחרונות "לקבל צורה וצבע". בין האטרקציות שפונות אל הקהל הישראלי: מסלולי טיולים המשלבים ביקור ביקבי בוטיק, שיטוט בין מעיינות ואתרי ארכאולוגיה שבהם נפגשים המטיילים עם סיפורי התנ"ך.

נתיב נוסף שדרכו ניתן לסדוק את חומת הריחוק בדרך לחציית הקו הירוק "המפריד" - הוא שדה האמנות והיצירה. זה הזמן לעודד כישרונות מקרב ההתיישבות, מתחומי האמנות החזותית, התאטרון והקולנוע. כישרונות שיעברו עיבוד ויתמסדו, וישרתו מטרה של ייצוג, חשיפה ומשיכה.

לצד הפריחה התיירותית יינטעו אפוא זרעים שבבוא העת יספקו יבול אומנותי שיעניק לאזור גוון אחר, מחבק ונוגע. בתקווה שלא ירחק היום שיחד עם הדי היצירה האנושית ייפתחו גלריות ומוזיאונים ביהודה ושומרון. מכל קצוות הארץ יבואו לחזות באמנות אמתית וטהורה, לא מתנשאת ויומרנית, אבל גם לא חלשה ונעלמת.

עם התחזקות המגמה תתעמם התפיסה שלפיה התנחלויות הן מילים כמו תג מחיר ופורעי חוק. תקום לה דמות, לכאורה לא מצויה,- מתנחל, חובש כיפה, שבידו אוחז במכחול או בעפרון, וביצירותיו מפיח רוח רעננה ותעוזה שמגלמת אמירה טהורה וזכה.

כעת הזמן לחשוף את המתגוררים ב"תחומי הקו", קרי המתיישבים בערי גוש דן וסביבותיהן, שנטייתם לצבוע את השטח שמחוץ להם בשחור ואפור, למרחבים מדהימים הצבועים בשלל צבעים שיהוו מוקד שוקק תרבות ואומנות.

לשם כך יש לסלול דרכים להעצמת אומנים, צעירים ובוגרים כאחד, שיימצאו במקום מגוריהם כר פורה ליצירה. זה אולי יוביל למפנה בתפיסה כלפי אומנים "מתנחלים" שיצוירו מעתה באור אחר. לאלו המוכנים לצלול לתוך אתגר האומנות ולהשפיע מתוכו ובדרך זו להסיר מעליהם צללים של רתיעה שמתעקשים להמשיך לרחף. כך ייחשפו להן כמויות אנרגיה של יצירה שרק ממתינות לפרוץ.

עולם הדימויים של המתיישבים יחל להשתנות- מהבעה ופורקן רגשות, בעקבות אירועי הזמן הקשים, אל חוויה בריאה של שטפי יצירה שופעים. מכאן להבא יציירו המתיישבים את עולמם באור שגרתי ונטול משברים וכאבים. מאומנות אמוציונאלית מגודרת לאמנות חזקה ובריאה. הדרך להצלחה טמונה ביכולתנו לצבוע את הקו הירוק בשלל צבעים, שיתנו מרקם ויעניקו חיים של יצירה ונופך ייחודי שימשוך אליו חלקים רבים מעם ישראל.