חזרנו להיות מש"ק דת

עו"ד איתמר בן - גביר , כ"ז באלול תשע"ד

עו"ד איתמר בן גביר
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: פלאש 90

"ניצחון של בני האור את בני החושך", כך מגדיר הבוקר הפובליציסט דן מרגלית את בחירתו של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז לשופט בבית המשפט העליון ושלא תטעו" בני החושך של דן מרגלית הם כולנו שניצבים פה היום: מי שדוגל במדינה יהודית, מי שבעד יישוב ארץ ישראל, מי שבעד צביון יהודי – כל אלה הם הם "בני החושך"....

החלטת הועדה לבחירת שופטים שמסיימת את השנה המשפטית מלמדת את מה שידענו מראש ולצערנו שב ומהדהד כל פעם מחדש: הבית היהודי על שנים עשר המנדטים שלו ועל שלל התפקידים החשובים כל כך שקיבל בממשלה הפקיר את התחום המשפטי: מבליל התפקידים המהותיים מאוד שאנשי הבית קיבלו , שר הכלכלה, שר השיכון, שר הדתות, יו"ר ועדת הכספים ועוד ועוד לא מצאו להם אנשי "הבית" לדרוש נציגות במשרד המשפטים ואפילו לא נציגות בוועדה למינוי שופטים( ח"כ אורית סטרוק דווקא יכולה הייתה להיות אופציה טובה בוועדה זו ולא רק בוועדה אלא גם במשרד המשפטים).

גם נציג הליכוד גלעד ארדן שמן הסתם עסוק בענייניה הפנימיים של המפלגה, לא השכיל ( ואולי גם לא היה יכול ) ליצור ציר עם נציגי לשכת עורכי הדין שהיו אמורים לצאת נגד המינוי של מזוז הפרו תביעתי - כל כך פרקליטותי ומערכתי.

אם לא די בכך גם הציבור החרדי הפקיר את התחום המשפטי, וכאשר כבר יש נציג כלשהוא בוועדה בדמותו של ח"כ יצחק כהן ( יהודי חביב מאוד אבל בעל דעות שמאלניות ) הוא מאפשר לשרת המשפטים לגרור אותו ולהוביל אותו בדיוק למקום שהיא רוצה: לא ראינו ולא שמענו את חבר הכנסת כהן מציע מעומדים משלו, מועמדים עם אג'נדה כאלה שדוגלים במשפט העברי במדינת ישראל.

לא ראינו ולא שמענו את חבר הכנסת כהן מציע מועמדים חברתיים שמתאימים לאג'נדה החברתית של תנועת ש"ס – אמנם מני מזוז הוא ספרדי, אבל "ספרדי משתכנז", שלא רק הוריד את הכיפה שלו אלא גם כיהן במשך שנים ארוכות בפרקליטות המדינה ושם אימץ לו אידיאלוגיה שמאלנית קיצונית.

במצב דברים זה הצליחה ציפי לבני להעביר את המינוי שכל כך רצתה וייחלה: מני מזוז כשופט בבית המשפט העליון.

לא נשכח ולא נסלח למני מזוז על המדיניות המעוותת של מעצר נערים ונערות בגין חסימת כביש בתקופת גירוש גוש קטיף: בצעד חסר תקדים הורה מזוז שכיהן כיועץ המשפטי לממשלה לבקש את מעצרם של הקטינים עד לתום ההליכים המשפטיים בגין אירועים של הפגנה כאשר מעצר כזה הוא צעד חסר תקדים גם עבור מי שמואשם בעבירות חמורות הרבה יותר.

בפסק דין גנימאת, קבע בית המשפט העליון בהרכב מורחב שמעצר של אדם ייעשה רק במקרים קיצוניים וחריגים. החוק מחייב את השופט לשקול שחרורו של אדם לחלופת מעצר גם כאשר מדובר בעבירות חמורות מאוד ולאור אלה אימצו להם שופטי בית המשפט במדינת ישראל מדיניות ולפיה שחררו ממעצרים גם רוצחים וסוחרי סמים והכל בשם הטענה כי מעצר אינו מקדמה על חשבון העונש ויש לעשותו במשורה, והנה לפתע כאשר היה מדובר בנערים ונערות שחסמו כביש כל התפיסה המשפטית שונתה והמערכת המשפטית דאז התיישרה לפי מזוז שהולך לכהן בבית המשפט העליון למשך שנים רבות ועצרה מאות צעירים וצעירות למשך חודשים ארוכים.

כך גם באשר לבתי המשפט המיוחדים שהקים מזוז למתנחלים. זוכר אני עתירה שהגשתי לבית המשפט העליון כנגד צעד גזעני זה, אך השופט מישאל חשין ישב בראש ההרכב ודחה את העתירה בטענה כי "ההתפרעויות בפתח": שוו לעצמכם אם יועץ משפטי לממשלה היה דורש להקים בתי משפט כאלה לערבים: הרי כל הארץ הייתה זועקת ורועשת וטוענת – גזענות ! "בתי משפט מיוחדים לסוג מסוים של אוכלוסיה?" אלא שמזוז התעלם מכל השאלות המוסריות , התעלם מהחוק, מהפסיקה, ואימץ לו אידיאולוגיה קיצונית מאוד נגד הימין.

לא רק מדיניות מעצרים יכתיב מזוז, אלא גם בתחום המנהלי, עתירות לבגצ עוד נכונו לנו הפתעות: "בני האור" על פי דן מרגלית הם כל אלה הדוגלים בפגיעה בצביון היהודי של המדינה, מגיירים גיור רפורמי, פוגעים בחוקי הכשרות, מאמינים שיש להפוך את השבת ליום ככל הימים וכן הלאה: מזוז לא יטמון ידו בצלחת גם בנושאים אלה ויש לדעת שדווקא בנושאים אלה מעמדו של שופט בית המשפט העליון והכוח שיש לו בידיים חזק אפילו מזה של ראש הממשלה.

נפתלי בנט יודע את כל האמור לעיל, גם אורי אריאל. יריב לוין מדבר שנים על הצורך בהוספת גיוון לבית המשפט העליון ( אחת ההצעות הראשונות שהיו משותפות ליריב לוין ולמיכאל בן ארי הייתה הוספת שופטים לבית המשפט העליון תוך ייצוג כל חלקי האוכלוסיה) , אלא שבכל אלה אין די! 12 מנדטים צריך לנצל! יו"ר קואליציה צריך לעשות לא לדבר ! שוב ושוב מתגלה בפנינו מציאות הזויה: אמנם "הימין" בשלטון, אבל מפקיר את התחום המשפטי, הליכוד והבית היהודי חזק בקואליציה אבל שוב נרדמים בשמירה והגיע הזמן להפנים: כל עוד לא יהיה שינוי דרמטי באופן הבחירה, ציפי לבני תמשיך לנהל את המדינה ובנט יהיה מש"ק דת......