יתורים במחיר גבוה מדי

הרב ד"ר חיים שיין , י' בחשון תשע"ה

ראש הממשלה אריאל שרון ז"ל ב־2005 ואחריו ביתר שאת וביתר עוז בנימין נתניהו, זיהו את הסכנה למערב מתוכנית הגרעין האיראנית.

נתניהו כפר בטענה האיראנית הכוזבת כאילו הגרעין שלה נועד לצורכי אנרגיה. מדינה שיושבת על בארות נפט לא זקוקה להשקיע מיליארדים, על חשבון רווחת אזרחיה, בבניית כורים אטומיים, ברכישת צנטריפוגות ובהעשרת אורניום.

מומחים רבים בארה"ב וראשי הממסד הביטחוני במדינת ישראל טענו בלהט כי נתניהו רואה שחורות וכי הוא מגזים בעוצמת אזהרותיו. כעבור שנים מעטות התברר שמדובר בסכנה מוחשית. כל מי שרואה מה דעאש (ארגון המדינה האיסלאמית) מצליח לעולל עם טנדרים, סכינים ומכונות ירייה, יכול להבין את המשמעות של מדינה חמושה בנשק גרעיני, מדינה המפעילה בקבלנות משנה רשת סבוכה של ארגוני טרור.

אותה סכנה זיהה מנחם בגין ז"ל שעה שהורה על הפצצת הכור העיראקי. מנהיגים ישראלים שוחרי "שלום" התנגדו למהלך וניסו לחבל בו, כמו גם גורמים זרים. כעבור שנים כולם הודו שהמהלך היה חיוני מאין כמותו. מתי כבר יבינו כמה ממעצבי דעת הקהל במדינת ישראל כי היהודים אינם יכולים לקחת סיכון באשר לעצם קיומם. השואה לימדה אותנו כי אסור לנו להמר על ביטחוננו, כיהודים אין מקצה שיפורים בהיסטוריה.

עתה הולך ומתברר כי המו"מ של המעצמות מול איראן הולך ומתמוסס. ניסיון של אלפי שנות מסחר בבזארים ים־תיכוניים ציידו את האיראנים בכישורים שאין למדינות המערב. ארה"ב מקילה את הסנקציות, ויש סבירות גבוהה מאוד שהיא תאפשר לאיראן, במסגרת הסכמה בינלאומית, להיות מדינת סף גרעינית. תוך זמן קצר איראן תהיה בעלת חימוש גרעיני מאיים ומסוכן. ארה"ב מועלת באחריותה כלפי בעלות בריתה והופכת את אזרחי המערב לבני ערובה של מטורפים אלימים.

ושוב, כמו פעמים רבות בהיסטוריה, מתקיים בנו הפסוק "וייוותר יעקב לבדו וייאבק איש עימו עד עלות השחר". כעת מתברר שנשיא ארה"ב קיבל כנראה החלטה אסטרטגית רבת משמעות, למכור את ביטחונה של מדינת ישראל, להפקיר את הידידה הקרובה של האמריקנים, בתמורה לבצע דל של מה שנראה לכאורה כהישג במאבק בארגון המדינה האיסלאמית.

ברק אובאמה זועם. בכל מקום שארה"ב התערבה צבאית ומדינית נותרה בוקה ומבולקה. אוקראינה, עיראק, אפגניסטן ומצרים הן דוגמאות לאזלת ידם של האמריקנים. מעצמה אדירה וחזקה שלא היתה כמותה בהיסטוריה לא מצליחה להבחין בין הטובים לרעים ובין הצודקים למנוולים. גם במדיניות הפנים אובאמה מנחיל אכזבה רבתי לתומכיו שראו בו מושיע. אסיפות הבחירות שלו היו חוויה דתית מיסטית. החלום התפוגג ונותר רק אל שהכזיב.

עתה כשהשמיים מתקדרים מעליו הוא בחר להניף את מטה זעמו על מדינת ישראל. רק קצרי ראות תולים את התנהלותו בחוסר הכימיה שבינו לבין ראש הממשלה. כשמדובר בנושאים הרי גורל אין ליחסים אישיים בין מנהיגים משקל משמעותי. כמו תמיד קל מאוד להאשים את מדינת ישראל באחריות לפגעי כל העולם.

מדינת ישראל משחר הקמתה היא המדינה המאוימת ביותר בעולם. מה' באייר תש"ח ועד עצם ימים אלה ישראל נאלצת פעם אחר פעם לצאת ולהילחם על זכות אזרחיה להתקיים בביטחון ובשלום. מדינת ישראל עשתה ויתורים משמעותיים בניסיון להגיע להסדרי שלום, ומציאות הרשע טפחה על פניה.

ברור לכולם כי ההנהגה הפלשתינית רוצה להקים מדינה אחת בין הירדן לים, כזו שתוכל להשתלב בעתיד בח'ליפות האיסלאמית. ארה"ב מתוך עיוורון מדיני או ציניות מופגנת עלולה לתת יד למהלך ההזוי של הקמת מדינה פלשתינית בגבולות 67' כשלב ראשון בתוכנית השלבים להרס המדינה היהודית.

אז כמו תמיד, נעמוד על נפשנו כאיש אחד בלב אחד. לעולם לא נהיה קנה רצוץ, היינו מספיק. עתה "הן עם כלביא יקום וכארי יתנשא".

מתוך "ישראל היום"