​הולכים יחדיו

שורי לוי , י' בחשון תשע"ה

דעות מרתון ירושלים 2012
מרתון ירושלים 2012
עצמי

אורח החיים המודרני מאופיין בריבוי שעות עבודה, אינספור מתחים, השמנת יתר, תזונה לא נכונה ועייפות. אנשים רבים מבלים שעות רבות מול המחשב והטלוויזיה במצב סטטי מבלי להזיז את גופם, ובכך פוגעים בבריאותם.

אולם, למזלנו, בשנים האחרונות נעשית תפנית רצינית בכל הקשור למודעות הציבורית לנושא בריאות האדם, וטרנד הבריאות תופס תאוצה ונראה בכל פינה. עוד ועוד משפחות מאמצות אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה והליכות יומיות או שבועיות. הפן המחקרי אף הוא הוכיח לא אחת שהליכה מורידה את ריכוז השומנים בדם, מסייעת בתהליך חילוף החומרים ומפחיתה ממשקל הגוף. לפיכך, אין עוררין - אדם הרוצה לשמור על אורח חיים תקין חייב לעסוק בספורט.

באופן מסורתי בחודש נובמבר ייערך יום ההליכה הבינלאומי, במסגרתו יתקיימו ברחבי הארץ והעולם פעילויות הליכה מאורגנות של כל שכבות האוכלוסייה. אחת המטרות המרכזיות לציון יום ההליכה הינה להעלות על סדר היום הציבורי את הפעילות הספורטיבית ולבסס את מעמדה כתורמת לאורח חיים פעיל ובריא. קיומו של יום זה מדגיש את העובדה כי אל מול האחריות האישית של כל אדם לעסוק בספורט, מחובתנו לקחת אחריות גם על סביבתנו ולדרבן את קרובינו וחברנו לעשות פעילות ספורטיבית.

ביום ההליכה נקיים פעילויות משותפות של ילדים, בני נוער, בוגרים וכמובן בני הגיל השלישי, אבל אין לעצור ולהסתפק רק בכך אלא עלינו להפוך יום זה לטריגר לעיסוק מתמיד בספורט. בעבודתי כמנהלת מחלקת ספורט במועצה אזורית, אני פוגשת לא אחת אנשים שהתחילו בפעילות ספורטיבית, אך בדרך נתקלו בקשיים שמנעו מהם להתמיד בה - כל אחד וסיבותיו הוא. לכל אותם אנשים הרשו לי להרגיע אתכם: אתם לא לבד. למעשה, אחד החסמים הבולטים בפעילות ספורטיבית הוא אלמנט ההתמדה. אנחנו יודעים שחשוב לצאת לריצה או הליכה, אבל דווקא באותו הרגע נמצא את התירוצים הטובים ביותר כדי להישאר ישובים על הספה מול מסך הטלוויזיה.

דווקא בגלל שלל הנסיבות והתירוצים, כאשר אתם מזהים שאתם צריכים דרבון מעת לעת, מומלץ למצוא פרטנר שידחוף אתכם להתמיד בפעילות ספורטיבית. הליכה גם ידועה כאקט מגבש, כך שמומלץ להרגיל את בני המשפחה לשעה קבועה בה כולם יוצאים להליכה משותפת, ולא יעבור הרבה זמן עד שתיווכחו שההליכה באמת תורמת לגיבוש המשפחה, לזוגיות ולחינוך ספורטיבי. וחוץ מזה, זכרו שהליכה באופן קבוע עוזרת לשיפור מצב הרוח, וזו סיבה מספיק טובה לסיים לקרוא שורות אלה, לנעול נעלי ספורט ולצאת לדרך.