לסייע לכל יהודי לעלות לארץ

דיוויד פרסונס , י"ט בחשון תשע"ה

השבוע צפויה להגיע מהודו קבוצה של 50 מבני המנשה, שהצליחו להגשים את חלומם לעלות לציון.

מדובר בקבוצה אחת מתוך למעלה מ-1,000 מבני המנשה שאנחנו, בשגרירות הנוצרית הבינלאומית, הארגון הנוצרי ציוני הגדול בעולם, סייענו להעלות לישראל בשנים האחרונות. ובני המנשה אינם לבד. בעשורים האחרונים השגרירות הנוצרית הבינלאומית וארגונים נוצרים אוונגליסטים אוהבי ישראל נוספים סייעו באופן משמעותי לעלייה.

בואם של בני המנשה לישראל דווקא השבוע נעשה בצלם של פרסומים שונים בתקשורת הישראלית והיהודית ברחבי העולם, שלפיהם הארגונים הנוצרים האוונגליסטים החליטו לנתק את השותפות עם הסוכנות היהודית, במטרה לחנוך מבצעי עלייה משלהם מאוקראינה. אך כמו שניתן לראות, הטענות הללו אינן נכונות, מכיוון שהנוצרים כלל אינם צד בדיון הזה, ולכן זאת תהיה טעות לקבוע שארגונים נוצרים ציונים מתרחקים מהסוכנות היהודית במטרה לקדם את ענייניהם.

הארגונים הנוצרים אוהבי ישראל ימשיכו לעבוד עם הסוכנות היהודית ועם יתר מוסדות המדינה במטרה לסייע לעלייה. כך, לדוגמה, השגרירות הנוצרית הבינלאומית בעצמה סייעה ליותר מ-115 אלף עולים לעלות ב-25 השנים האחרונות. מדובר בלמעלה מעשרה אחוזים מכלל העולים באותה תקופה – למעלה ממיליון נפש. רוב העולים הם יהודים ממדינות ברית המועצות לשעבר וחבר העמים, אך גם מקרב יהודי אתיופיה, יהודים מארצות המערב, וכן יהודים שמבצעים "עלייה שקטה" ממדינות כמו קובה, תימן ואיראן. מעבר לכך, התרומות שהעברנו לסוכנות היהודית סייעו למאות יהודים שמנסים להימלט מהמהומות באוקראינה.

בכל המקרים הללו, עבדנו באופן צמוד עם הסוכנות היהודית ועם רשויות ישראליות שונות במטרה להביא את האנשים הללו לארץ ישראל. הארגונים הנוצרים אינם מעורבים בשאלה מי זכאי לעלות מתוקף חוק השבות או בכל עניין אחר הקשור לעלייה. אנחנו גם לא קובעים איזו משפחה תעלה ומתי. כל שאנחנו עושים זה להעביר תרומות במטרה להביא לכאן את היהודים לכאן. את המועד ואת הארצות שמהן תתבצע העלייה קובעים הסוכנות היהודית והרשויות הישראליות.

כמובן שעולה השאלה מה לנוצרים ולעליית יהודים לישראל. התשובה לכך ברורה: אנחנו עוסקים בנושא הזה מכיוון שאנחנו מאמינים שאלוהים מקבץ מחדש את העם היהודי בחזרה למולדתו, שהובטחה לו על ידי האל לפני זמן רב. הנביאים העבריים שחזו את האיחוד האדיר הזה, אמרו גם כי אומות העולם תהיינה מעורבות בהשבת העם היהודי לביתו בארץ ישראל. בעיקר היה זה הנביא ישעיהו שאמר: "וְהֵבִיאוּ בָנַיִךְ בְּחֹצֶן, וּבְנֹתַיִךְ עַל-כָּתֵף תִּנָּשֶׂאנָה. וְהָיוּ מְלָכִים אֹמְנַיִךְ, וְשָׂרוֹתֵיהֶם מֵינִיקֹתַיִךְ" (ישעיהו, מ"ט, 22-23).

אז אנחנו רואים בעצמנו את אומות העולם, הגויים, שעליהם דיברו הכתובים העבריים. אנחנו ממשיכים בפעולות של סיוע מתוך אהבה לכל מי שנזקק, כמו משפחה אומנת או אם מיניקה, כפי שמציין הכתוב בספר ישעיהו. עם זאת, הארגונים הנוצרים-ציונים אינם יכולים לתבוע מאף יהודי לעלות לישראל, בדיוק כשם שאנחנו לא יכולים לקבוע את מי מדינת ישראל תקבל. כל שאנחנו יכולים לעשות זה להיות שם עבור יהודים במצוקה, במטרה לסייע להם במימוש חלומם לעלייה להפוך למציאות.