איקאה

הרב דב בערל וויין , כ' בחשון תשע"ה

הרב דב בערל וויין
הרב דב בערל וויין
ערוץ 7

איקאה, יצרנית הרהיטים השוודית, עלתה לכותרות בשבוע החולף על אף שהייתה רק גורם תמים שנקלע למלחמת המילים בין שר החוץ של ישראל, אביגדור ליברמן, לשרת החוץ של שבדיה.

בתגובה להכרה שהכירה שבדיה במדינה הפלסטינית בגדה המערבית, הגיב ליברמן בעוקצנות ואמר שהסכסוך במזרח התיכון בין מדינת ישראל לפלשתינים מסובך קצת יותר מהרכבת רהיט של איקאה.

איקאה היא חברה שבדית מפורסמת שמייצרת כל מיני רהיטים שהקונים צריכים להרכיב בכוחות עצמם, בעזרת הכישורים שלהם. איקאה היא מותג פופולרי בכל העולם, ויש לה כמה חנויות גדולות גם כאן, בישראל.

שרת החוץ של שבדיה הגיבה לעקיצה של ליברמן באמירה שבשמחה תשלח לליברמן חבילה של איקאה, אבל שהוא צריך להבין שכדי להרכיב אותו, הוא צריך שותף והוא צריך גם שיתוף פעולה וחוברת הוראות שתסביר לו איך להרכיב אותו כראוי.

עד כה נראה שבזה העניין הסתיים. אך אילו הייתי ליברמן - ותודה לאל שאינני – הייתי שולח תגובה שובבה אך עוקצנית להצעה הנדיבה הזאת של שרת החוץ השבדית. הייתי אומר לה שאקבל בשמחה כל סוג של פיתרון וחבילה מאיקאה באזור שלנו בעולם, אבל אני אשמח אם היא תאמר לי מי הוא בדיוק אותו שותף שמוכן לשתף פעולה בהרכבה ואם היא מוכנה להציע גם חוברת הוראות.

אפילו היא מודה שאי אפשר להרכיב רהיט של איקאה לבד ושדרוש הסבר הגיוני לשאלה איך צריך לחבר את החלקים השונים כדי שהמוצר הסופי לא יקרוס. כל המאמצים הקודמים שלנו להרכיב פיתרון דמוי-איקאה עם העולם הערבי קרסו זמן קצר אחרי שפרויקט ההרכבה הושלם ונחגג.

איקאה נותנת אחריות לכל המוצרים שלה. כל הצדקנים שבאמת רוצים בלבם בטובתה של ישראל שתמיד מנסים להציל אותנו, את הישראלים, בעזרת "אהבה קשוחה", מעולם לא נתנו לנו אחריות למוצר שהם רוצים שנרכיב.

למעשה, בשעת מבחן, נדיר ששומעים מהם אחרי מעשה, ובדרך כלל הם רק נסוגים לעמדתם הזחוחה שמעוגנת בארץ הפנטזיות ואגדות. כבר צריך להיות ברור לכולם שאבו מאזן והרשות הפלשתינית אינם שותפים אמיתיים למאמץ להשיג פיתרון צודק והסדר בר קיימא לסכסוך הזה שנמשך כבר מאה שנים.

ההסתה הבלתי פוסקת, התעמולה, ביטויי השנאה והאיומים הנוראים שנשמעים בכל יום מפיהם של מנהיגים ודוברים ברשות הפלשתינית לא הופכים אותם לשותפים לשום מאמץ, וקל וחומר לניסיון להגיע להסדר שלום שדורש ויתורים ופשרות מכל הצדדים.

כמה וכמה פעמים ניסינו להרכיב פיתרון דמוי-איקאה לבדנו. ישראל נסוגה משטחים, עקרה יישובים, הגלתה אלפים מאזרחיה, שחררה מאות רוצחים מהכלא (רק כדי שיוכלו לרצוח שוב), והכול במאמץ חסר תוחלת להגיע להסדר בסכסוך שלנו עם ה"פלשתינים" והעולם הערבי בכלל.

כל המאמצים שלנו להרכיב את הפיתרון הזה נכשלו חרוצות וכל ההסכמים הקודמים והוויתורים החד-צדדיים שנכפו על ישראל הוכתמו בדמם של אלפי קורבנות המדיניות הכושלת הזאת והוראות ההרכבה הלא-נכונות האלה. אי אפשר להרכיב רהיט של איקאה לבד.

ברור באותה המידה שאם איקאה מפרסמת חוברת הוראות להרכבת מוצריה, ובעקבות זאת המוצרים האלה מתפרקים שוב ושוב, איקאה תשקול מחדש את תהליך ההרכבה שהיא מפרסמת ותספק חוברת הדרכה חדשה ומדויקת יותר ללקוחותיה.

מה שנכון לגבי איקאה צריך להיות נכון לגבי ממשלות ודיפלומטים בעולם, במיוחד בשבדיה. אם חוברת ההוראות הישנה הוכחה כבלתי מדויקת וחסרת ערך, אז אולי חברינו עם "האהבה הקשוחה" צריכים לשקול מחדש את הסוגיות ולהציע הצעות חדשות ותובנות טובות יותר בעניין פתרון הסכסוך. אם הם לא מסוגלים לעשות זאת, אולי שתיקה וסבלנות תהיה התגובה הנאותה מצדם.

תומס פרידמן, בעל טור ב"ניו יורק טיימס" שאיננו מפורסם כתומך ישראל כלל ועיקר, כתב לאחרונה שהוא מבין מדוע לגמרי הגיוני ולגיטימי שישראל תשמור על הסטטוס-קוו ביחסיה עם הרשות הפלשתינית והעולם הערבי שסביבה. הוא מקונן, כמובן, על העובדה שזה המצב והיה רוצה שישראל תמצא דרך יצירתית יותר לשבור את המבוי הסתום.

נראה שאין לו שום הצעה יצירתית משלו לתרום, הואיל וכל הפיתרונות הקודמים התבררו כחסרי תועלת. אני מאחל לאיקאה הצלחה ומקווה ששרת החוץ של שבדיה אכן תספק לנו שותף שמוכן לשתף פעולה וגם חוברת הוראות מדויקת שתקל על המצב שכולנו נמצאים בו.