המחבל עם הגרזן הוא הש.ג

יגאל דילמוני , ד' בכסלו תשע"ה

לא רק הריסת בתים היא הפתרון לטרור התופס תאוצה. המחבל הרוצח הוא קצה השרשרת של ההסתה וכדי להילחם בטרור, יש לגדוע את השרשרת הזו כבר מהחוליה הראשונה.

בחודשים האחרונים מתגברים אירועי הטרור המכונה עממי, הגובה קורבנות יהודים ברחבי הארץ. מדובר בטרור רצחני של סכינים וגרזנים, דריסה, טרקטורים ועוד שיטות מזוויעות ככל שהמוח של הטרור האיסלמי מסוגל להעלות על דעתו. מערכת הביטחון טוענת בצדק שאת הטרור הזה קשה יותר למנוע – איך אפשר להיכנס למוח מעוות שקם בבוקר אוחז גרזן או הגה ויוצא לרצוח? הרבה יותר קל לבצע מעקב מודיעיני אחר התארגנויות הכרוכות ברכישת אמל"ח, בהכנת מטען, במציאת מקום מסתור, באיתור מחבל מפגע ועוד. אלו מהלכים שמטבעם מצרכים קשר ואנשים כך שיש יותר אפשרות שיתגלו.

בצר להם תחת גל הטרור האחרון, פונים ראשי מערכת הביטחון לפתרונות הזמינים: הריסת בתים, הכנסת עוד כוחות ביטחון, גירוש, בידוק, הצבת בטונדות, מצלמות באוויר ועוד. מהלכים חשובים כשלעצמם אבל הם לעולם לא ייבשו את ביצת הטרור.

כשיש טרור מאורגן צריך להילחם בו בצורה מאורגנת, ואנחנו ננצח. העברת הלחימה לרחובות שמהם יוצאים המחבלים ומצוד בלתי מתפשר אחריהם, כמו שעשינו בחומת מגן, בעופרת יצוקה, בצוק איתן ועוד, הם הדרך הנכונה. לאחר שנים ארוכות שבהן הטיפו לנו שטרור לא מנצחים על ידי כוח אלא על ידי ויתורים, במבצעים הללו הוכחנו את היכולות של צה"ל לנצח טרור.

הפעם אנחנו בסיפור קצת אחר. לחימה קונבנציונלית בטרור לא תספיק ולא תפתור את הבעיה. הריסת בתים לבדה לא תספיק. זו לא הדרך. אפשר וצריך להיכנס לראש של המפגע ולעצור אותו, אבל חובה להבין שהראש הזה לא פועל לבד, יש לו שותפים וגרוע מכך, יש מי שמזין אותו.

טרור עממי מוזן מרעיונות ומאווירה ברחוב, מראיונות בתקשורת, מתוכניות בטלוויזיה, וממסרים שמועברים על ידי המנהיגים לציבור הרחב. המחבל שעומד בסוף השרשרת, הוא רק המטורף התורן שלוקח את המסר לצד המעשי. המחבל הזה עושה מעשה מרושע מאין כמותו אבל בסופו של דבר, ב"שרשרת הפיקוד" הטרוריסטית, הוא מעין שין גימל קטן. הוא זה שמבצע את הרצח עצמו אבל הוא רק החוליה האחרונה בשרשרת ואת המעגל הזה צריך לגדוע מהראש.

מחבל הוא לא רק מי שביצע את הפיגוע, אלא גם אותו אדם שבהצהרות בתקשורת ובדרשות במסגד, דירבן אותו לעשות זאת. המסית הזה יושב בטח בביתו אבל בסופו של דבר מדובר באדם לא פחות מסוכן מהמחבל שרוצח עם גרזן בתוך בית כנסת. המחבל מפגע פעם אחת אבל המסית מייצר עוד ועוד מפגעים.

מדינת ישראל חייבת להתחיל בתהליך מיידי של מיפוי כל הגורמים המסיתים בקרב הפלשתינים ובקרב ערביי ישראל. גם את בתי המסיתים צריך להרוס. גם אותם יש לקנוס, לכלוא או להעניש ולהרתיע בכל דרך אפשרית. גם ראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, שכתב מכתב עידוד למחבל שניסה לרצוח את יהודה גליק, הוא בדיוק כמו המחבל עצמו, וכך הממשלה צריכה להתייחס אליו.

טיפול במפגע עצמו או במשפחתו ירתיע אבל לא ימנע את הפיגוע הבא. לאורך זמן רק יד קשה בטיפול במסיתים שהם הם השולחים, ייבש את ביצת הטרור העממי.