פוליטיקה אינה מתמטיקה

דניאל סגרון , ט' בכסלו תשע"ה

דעות דניאל סגרון
דניאל סגרון
צילום: עצמי

לא כל אחד, לא כל יום, מקבל הזדמנות נדירה שכזו 'לחזור בתשובה'.

בשנתיים האחרונות, בנט והצוות המסור שלו הצעידו את 'הבית היהודי' למחוזות שפעם היה קשה לדמיין. מישהו בכלל זוכר שלפני שנתיים היינו שלושה מנדטים ובסקרים שלפני הבחירות בקושי עברנו את אחוז החסימה? אך התנופה המרשימה הזו, המתבטאת בסקרים חלומיים שנושקים לעיתים לעשרים מנדטים, גבתה מחיר כבד בשני תחומים די דומים.

הראשון, הוא הקרע הצורב עם אחינו החרדים, בני בריתנו הטבעיים, שחשו מושמצים ומנודים כתוצאה מקואליציית 'האחים', שנולדה בחטא, וכעת, מוטב מאוחר מאשר לעולם לא, נקברה קבורת חמור כשלפיד, הצולל בסקרים, הראה את פרצופו האמתי.

השני, הוא תחושת האכזבה של הציבור החרדל''י, שהרגיש שבנט מקצוען כשמדובר בהסברה בינלאומית, נחרץ ובטוח בעצמו כשמדובר בהובלת קו תקיף נגד המנהרות בקבינט, ויצירתי ובעל מעוף כשמדובר בשיתוף כלכלי עם סין, אך בכל הקשור בעמידה מול שטף החוקים הליברלי, מבול חקיקה בענייני דת ומדינה שלא הגיע ממקום של דאגה לתורה, בנט לא עשה דיו, וזאת בלשון המעטה.

כעת, יש לבנט הזדמנות נדירה לתקן את שני הקלקולים הללו. בימים אלו, כשנתניהו הפנים בדרך הקשה שהדרך לראשות ממשלת ימין מתפקדת עוברת רק דרך בני ברק, כשלפיד שבר שמאלה בגלל הצניחה בסקרים, זה הזמן של יורשו העתידי לשחזר את הברית הכה מתבקשת עם החרדים, להשיב את האמון ההדדי ולרפא את השברים.

במקביל, נפתחה ההזדמנות לא לבעוט את החרדלי''ם אל מחוץ למפלגה. לא ייתכן שבמפלגת הציונות הדתית יהיה מקום לצעיר חילוני מתל אביב שנרפא מהזיות השמאל, אך לא יהיה מקום לראשי הישיבות ותלמידיהם שבמידה כזו או אחרת לכל הציונות הדתית יש קשר אליהם, מי בעבר, מי בהווה ומי בעתיד. בסופו של יום, 'הבית היהודי' היא מפלגת הציונות הדתית, וההיסטוריה לא תסלח לבנט אם הוא יהפוך אותה למפלגה ישראלית ימנית עם פולקלור דתי רך, מכיל ונעים. ייתכן שפוליטית המחיר של תקומה גבוה, כי במאמץ לרצות את רבני החרד''ל ניתן לגרוף עשרה מנדטים חילוניים, מאוכזבי ההססנות של ביבי והבטחות השווא של לפיד.

אך פוליטיקה אידיאלית של ציבור ערכי, איננה מתמטיקה. מבחינה מוסרית, קיים ערך עליון שהציבור התורני לא ירגיש זר ומנוכר במפלגה היחידה של הציונות הדתית.

אם בנט ישכיל לאחות את הקרע עם החרדי ולתת ביטוי הולם ומכובד לציבור התורני הלאומי, הוא יזכה לעשות את הדרך הקשה והמסחררת בדרך לפסגת הנהגת המדינה, להיות היורש של נתניהו, מבלי לנטוש את מגוון הערכים בהם מאמינה הציונות הדתית.