חוק משחק סכום אפס

אלעד מי-רב , י' בכסלו תשע"ה

אלעד מי-רב הוא בעל חברת שיווק ויזמות המשווק פרויקטים רבים בשומרון ואת פרויקט הדגל בישוב ענב שבשומרון
אלעד מי-רב הוא בעל חברת שיווק ויזמות המשווק פרויקטים רבים בשומרון ואת פרויקט הדגל בישוב ענב שבשומרון
צילום: עצמי

מה היה קורה אילו חוק מע"מ אפס היה עובר?

דמיינו לעצמכם, זוג צעיר , שני ילדים, סיימו את הלימודים, מצאו גם עבודה , פותחים את עלוני השבת ומולם ניצבות פרסומות רבות על דירות חדשות, בפרויקטים אטרקטיביים והכול במחירים נורמליים והגיוניים. דמיינו לעצמכם.

זה מה שקרה בחצי שנה האחרונה, זוגות רבים ישבו ודמיינו. חיכו לרגע שהבועה שהפריח שר האוצר תצא באמת לפועל ותרקום עור וגידים. וכך, יוכלו רבים לרכוש דירות בהנחה של 18%. ללא ספק, זה יכול לעזור מאוד לכול אותם הצעירים שעדיין משלמים את התשלומים האחרונים על התואר שסיימו לפני שנתיים.

בעקבות כך, היצע הדירות היה עולה, המדינה היתה מריצה תוכניות כדי לעמוד בקצב הבניה המואץ, והיזמים היו מוכרים את מרכולתם בקצב מסחרר. דמיינו לעצמכם.

דמיונות לחוד ומציאות לחוד.

השבוע נסתם הגולל על החלומות של רוב רוכשי הדירות הפוטנציאליים. חוק המע"מ שיצא בקול תרועה רמה, התפוצץ לכולנו בפנים. למען האמת, מהרגע הראשון מומחים רבים בתחום התנגדו לחוק, מסיבות רבות ונכונות. ההערכות היו שחוק מע"מ אפס לא יעבור. אך בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, קל לדבר ולהפריח סיסמאות, אך קשה הרבה יותר לממש אותם.

הדיבור על חוק המע"מ אפס, יצר בתקופה האחרונה קיפאון כמעט מוחלט בשוק הדירות החדשות ובצדק. הרוכשים הקפיאו את תהליכי הקניה כי הם העדיפו להמתין בסבלנות עד להחלת החוק בתקווה לממש את זכותם ולזכות בהנחה משמעותית לדירה. היזמים מצידם הקפיאו פרויקטים רבים וחלקם אף נכנסו לסחרור כלכלי בגלל מיעוט המכירות.

נוצר כאן צוואר בקבוק. כעת, עם ההודעה על בחירות, הרוכשים והקונים מבינים שחוק מע"מ אפס לא יהיה רלוונטי והמירוץ לדירה הולך להתפרץ בקרוב. הבשורה הרעה היא ששוב המחירים יעלו על הגב של האזרח הקטן ועל אותם רוכשי דירות פוטנציאלים.

כול אותם זוגות שהמתינו בדריכות בתקופה האחרונה בציפיה לבשורה שהבטיח להם שר האוצר יאלצו כעת לתור אחר דירה במחיר רגיל והמכירות הרבות שנראה בחודשים הקרובים יגדילו את הביקוש הגבוה ממילא לדירות. השיעור הראשון בכלכלה מדבר על איזון בין היצע וביקוש. כשיש ביקוש גבוה, ההיצע הולך וקטן והמחיר עולה בהתאם. היזמים מודעים לכך והם יעלו את מחירי הדירות באופן משמעותי. בקרוב נראה פה שוק פראי במחירי הדירות. שוק שיפגע בראש ובראשונה, בנו, האזרחים הקטנים.

אז מה כן אפשר לעשות?

במדינה עם חוסר יציבות שלטונית כמו שלנו יש לקחת בעירבון מוגבל הבטחות על חוקים כגון מע"מ אפס. לעיתים עצם ההצעה יוצרת יותר נזק מתועלת. אל תחכו לניסים וחוקי קסם. תנצלו את ההזדמנות. ותתחילו את תהליך הרכישה כמה שיותר מהר מול פרויקטים קיימים בשוק, לנסות ולהגיע להסדר מחירים (אפילו בע"פ) וכך לרכוש דירה במחירים העכשוויים רגע לפני שיעלו.