לבני, הרצוג ולפיד חוברים לאובמה

ד"ר אברהם שלום , ט"ז בכסלו תשע"ה

אורח
אורח
ערוץ 7

הרצוג מתלונן באנגלית בפני האמריקנים כי ראש ממשלת ישראל אינו מכבד את אמריקה.

יצחק הרצוג נאם בשבוע שעבר בכנוס של 'פורום סבן' השמאלני שהתקיים בושינגטון. בערב נכחה הילרי קלינטון, שהיתה שרת החוץ בממשל אובמה. היא האזינה לדבריו של הרצוג, שהסביר כי קיים משבר אמון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא אובמה . בנגוד לדברי הרצוג אמרה הלרי קלינטון "שיתוף הפעולה טוב, זה לא אומר שתמיד נסכים".

יאיר לפיד תומך בסנטורים אמריקנים להתלונן על ראש ממשלת ישראל.

שר האוצר המפוטר הופיע בכנס אנרגיה מיד אחר פיטוריו וניצל את הבימה לצאת במתקפה אישית נגד בנימין נתניהו. בפניה לראש הממשלה אמר לפיד 'גרמת נזק מתמשך חמור לברית האסטרטגית בין ישראל לארה"ב. סנאטורים מתקשרים אליי כדי להבין מה פשר היחס המתנשא והמזלזל שאתה מפגין כלפי הידידה הכי טובה שלנו בעולם, שהיחסים איתה הם הנכס הביטחוני הכי גדול שלנו. לך תסביר להם שאתה כל כך מנותק שנדמה לך שאמריקה נתקעה בשנות ה-80. פעם הבנת את אמריקה, אבל אמריקה השתנתה ואתה מנותק''.

והאזרח הישראלי תמה, הסנטורים לא בקשו לדון על תכנית מע''מ אפס של מר לפיד, אם כן מדוע לא התקשרו לראש הממשלה או לשר החוץ של ישראל לדון ביחסים בין שתי המדינות. ומי הם אותם 'סנטורים אמריקנים', השופכים את לבם בפני יאיר לפיד, האם הם נמנים על הרוב בסנט האוהד ותומך בישראל או על המיעוט התומך במדיניות העוינת של אובמה.

אין זאת אלא שאותם אישים אלמונים התקשרו במיוחד לשר האוצר, כי ביקשו אוזן קשבת לדברי אובמה נגד ראש הממשלה, וידעו שימצאו אותה אצל לפיד ויבעירו אש מחלוקת בישראל ויחלישו את מעמדנו. ראש מפלגת 'יש עתיד' אינו חש כי הוא מודה בדבריו כי צדק מר נתניהו אשר פיטר אותו ואת הגב' לבני כי פעלו בארה''ב נגד עמדת ממשלת ישראל. אבל מר לפיד הוא כה גלותי, עד שהוא מתגאה שהאמריקנים בחרו לדבר עמו, ואינו שם אל לבו כי בדבריהם נזיפה ותלונה לא צודקת על ראש ממשלת ישראל. מר לפיד לא הזכיר בנאומו כי דחה את טענות הסנטורים, ולהפך, נראה מדבריו כי התפתה לומר להם כי ראש ממשלת ישראל 'מנותק'. יאיר לפיד לא קלט כי נזדמנה לו האפשרות להסביר לסנטורים כי מדיניות אובמה וקרי לוקה בחוסר הבנה של המציאות במזרח התיכון ומחלישה את אמריקה ואת בני בריתה באזור.

אנו זקוקים לידידות עם מדינות זרות לעזור לנו לשמור על ארצנו וביטחוננו. מר לפיד מבקש את ההפך, כי נקריב את את ביטחוננו ואת ארצנו כדי לרצות את המנהיגים הזרים. בחשיבה גלותית מציאת חן בעיני הפריץ היא העקר, ולמענו מבקש מאתנו מר לפיד להיכנע ולא להשיב דבר לדרישות אובמה וקרי הכושלים.

נעלם מידיעת מר לפיד ויתר תומכי תהליך אוסלו, כי הידידות עם מדינות זרות תלויה בעצמתנו. מדינה הנחלשת בנסיגות ובשחרור מחבלים, תפסיד גם את ידידות המדינות הזרות. האדונים לפיד והרצוג לפיד והגב' לבני יזכו אולי לשמוע בתחלה מחמאות, אך לא יכבדו אותם המנהיגים הזרים.

צפורה לבני נאמנה תמיד לעקרון כלשהו

באותו מפגש בניו יורק שפתחה אותו הילרי קלינטון ונאם בו מר הרצוג הצטלמה עמם על הבימה גם צפורה לבני.

אחרי פיטוריה מן הממשלה תקפה את ראש הממשלה והודיעה הגב' לבני 'אני נשארת נאמנה לעקרונותי'. לאיזה מבין העקרונות המתהפכים ומתחלפים שלה תהיה נאמנה? האם ל'דין נצרים כדין תל אביב' אשר לפיו התיצבה לבוחר הישראלי וזכתה בקולות של מצביעי הלכוד, או לעקרונות של גרוש תושבי גוש קטיף ולתמיכה באהוד אולמרט כאשר בקשו יחד את קולות הבוחרים בראש רשימת קדימה? או אולי בעקרונות הבלתי מזוהים של מפלגת קדימה אשר עזבה אותה אחרי שהעדיפו חברי המפלגה ההיא את שאול מופז על פניה?

בסיעה של ציפורה לבני חבר גם עמרם מצנע אשר בקש לסגת מחלק מגוש קטיף והגברת היתה יחד עם אריאל שרון בין המתחרים על קול הבוחר כנגדו וקבלה את קולות אזרחי ישראל תחת הסיסמה וההבטחה 'דין נצרים כדין תל אביב'.

בסיעת התנועה בכנסת חברים שני יושבי ראש בעבר של מפלגת העבודה. זאת אותה מפלגה אשר עמדה מולה הגב' לבני בבחירות קודמות. במפגש בושינגטון עם הילרי קלינטון אמר יושב ראש מפלגת העבודה כיום יצחק הרצוג כי הוא מתכון להיות ראש ממשלת ישראל. הגב' לבני השיבה כי תצטרף אליו 'בכיף'. אולי רצתה לומר 'בהנאה' אבל אפיני לבורים בערבית לאמץ להם מלים ערביות בשבוש המובן. בערבית המדוברת של עירק יאמרו 'בכיפכ' כלומר, כרצונך, כפי שתחליט.

דחף להוכיח כי אנו רוצים שלום

הערבים נלחמים בנו כבר למעלה ממאה שנים, אבל את לפיד והרצוג מניע הדחף כי ישראל היא החיבת להוכיח את רצונה בשלום, והם מאשימים את ממשלת ישראל בהכשלת מו''מ עם אש''ף. הגב' לבני משתוקקת להיפגש עם ראש המחבלים ולהציע לו מחוות שונות לשכנע אותו ברצוננו לשלום.

זהו הדחף של יהודים בגלות שהיו מעוט חלש ונרדף, אשר הואשמו באחריות למות הצלוב והיו מעלילים עליהם כי הם משתמשים בדם ילדים נוצרים לאפית מצות. יתכן שלו היו יוצאים והורגים ברודפיהם במקום לנסות להוכיח כי ידיהם לא שפכו את הדם, היו אחרים נרתעים ומניחים להם. מכל מקום בגולה לא היה לנו צבא להגן עלינו ולא היתה לנו מדינה.

על המחנה הלאומי להציג חלופה מדינית נכוחה אשר תביא לנו בטחון.. הסכמת ראש ממשלת ישראל לרעיון של הקמת מדינה ערבית שניה בארץ ישראל מתוך מאמץ לרצות את הנשיא האמריקני, רק ערערה את מעמדנו הבין לאומי. אין סכוי שתקום מדינה כזאת כי הערבים אינם מבקשים עוד מדינה נוספת על עשרים מדינותיהם, אלא מבקשים להשמיד את המדינה של עם ישראל. אבל הסכמת ראש הממשלה סללה את הדרך בפני שונאי ישראל בעולם להכיר במדינה 'פלסטינית' ולאים על ישראל. בכל פעם שאנו בונים בתים או מקימים ישוב, טוענים נגדנו שאנו מסכלים את הסיכוי להקים מדינה כזאת אשר כבר הסכמנו לה.

צופי הטלביזיה בעולם משוכנעים כי כבשנו מדינה ערבית 'פלסטינית' וגזלנו את בתי הערבים היושבים בה. כל רצח מתועב שעושים אנשי פת''ח או חמאס, מפרשים אותו כתגובה של חלשים אשר יש להם תביעות צודקות ונגרם להם עול והם עוד לא קבלו את המדינה שהם זכאים לה. כל מנהיג בין לאומי המגיע לארץ ונפגש עם ראש ממשלת ישראל, נפגש לשם האזון גם ברמאללה עם מי שנקרא הנשיא הפלסטיני. מנהיגי אמריקה וארופה קוראים לישראל לשאת ולתת עם ראשי ארגוני המחבלים לסיום 'הסכסוך' עם הפלסטינים. אלולי הרשו החותמים על הסכם אוסלו למחבלים לבוא לכאן עם צבאם ולשלט על ערים בארצנו , עם איזה נשיא היו נפגשים אותם מדינאים, ועל איזו מדינה היה יכול להכריז מחמוד עבאס?

אנו התובעים ולא הנתבעים

במקום לשוב ולהכריז כמה אנו מוכנים לעשות ותורים למען השלום, על ממשלת ישראל לפעול להודיע לדעת הקהל בעולם את האמת. עלינו לשוב ולהכריז ולהפיץ את הידיעה כי לערבים אין שום תביעה צודקת נגדנו ועל העולם לתבוע מן הערבים לסים את מלחמתם נגדנו הנמשכת למעלה ממאה שנים. בימים אלה שארה''ב וארופה חוששות מן האיום של דעא''ש עלינו להסביר כי אנו לא נתן שום שטח מארצנו לארגון טרור אסלמי כלשהו. הדרישות לאסור על ישראלים לבנות בתים בירושלים רק מחזקות את דעא''ש בתקוה כי יזכו להצלחה בעקבות מעשי הטרור שלהם.

בימים שמדינות ערביות כעירק וסוריה מתפרקות לפי חלוקה דתית ועדתית, כמה מטופש ומסוכן לאירופה ואמריקה הרעיון להקים עוד מדינה ערבית לעם שהמציאו רק לצורך המלחמה בישראל. הערבים אינם מתלוננים על כבוש בגלל דכוי ושאיפה לחרות. סיבת מלחמתם בנו היא דתית (כפי שמסביר מנדי ספדי במאמרו המאלף 'מלחמת דת כבר כאן', באתר חדשות מחלקה ראשונה). בעיני המוסלמים שליטה של לא מוסלמים על שטח שהיה בידיהם היא כבוש אשר יש להלחם בו בג'יהאד. כל זאת בלי קשר למהות המשטר, ואף אם השלטון המוסלמי דכא את התושבים והשלטון הלא מוסלמי מקדם אותם ומביא להם שגשוג כמו שעשתה ישראל לתושבי עזה אחר 19 שנים של שלטון מצרי.

המפעל הציוני הפך שממה לארץ פורחת ומשך אליו מהגרים ערבים ממדינות ערב בעשרות שנים לפני הקמת מדינת ישראל. אחרי הקמתה קלטה מדינת ישראל את בני עמנו שנרדפו ונסו על נפשם מארצות ערב. האדונים לפיד והרצוג והגב' לבני לא שמעו כנראה כי מרבית אזרחי ישראל הם פליטים ממדינות ערב ולנו זכויות בארצות אלה, על שטחים נרחבים בבעלות פרטית, על מגרשים ובתי עסק ורכוש פרטי שהוחרמו.

ובנוסף לרכוש הפרטי, לקהלותינו בארצות ערב אתרים מקודשים שהורחקנו מהם, רכוש של צדקה, וקף בערבית, אשר הכירו בו ממשלות ערב עד הזמן האחרון, ובתי ספר ובתי חולים שהקימו בני עמנו. תשלומים כספיים על הרכוש אין בהם פצוי על הרדיפות שנרדפו בני קהלות עתיקות, על למודים שנפסקו ותלמידים שגורשו מבתי ספר ומאוניברסיטאות, משפחות וידידים מקושרים מדורי דורות אשר נפוצו לכל עבר והפכו בין לילה לפליטים חסרי כל יושבי אהלים. מדינת ישראל השקיעה במפעל קליטת האחים הנרדפים האלה סכומים עצומים ומאמצים כבירים במשך עשרות שנים, עד אשר בניהם או נכדיהם שבו לגור בבתי קבע וחזרו למסלול למודים ולחיים תקינים.

בני עמנו היו אזרחים שלוים של האמפריה העותמנית ולא קמו להלחם נגד שכניהם כמו שעשו הערבים בארץ ישראל יחד צבאות מדינות ערב הפולשות אשר בקשו להשליך את הישראלים לים. חלקנו באוכלוסיה היה אחד מתוך חמשים, ובאותו הזמן אין שטח מדינת ישראל מגיע לאחד מתוך חמש מאות מן השטח ששולטים עליו כיום הערבים במדינות שהקימו עבורם בריטניה וצרפת לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה. אין אנו מבקשים מדינה ישראלית בעירק או בסוריה כפי שמבקשים הערבים אשר ניסו להשמידנו והפסידו במלחמה וברחו למדינות ערב. אנו רק מבקשים לגור בבתים שאנו בונים בירושלים ובחברון על אדמות מדינה השיכות לנו. רבים מתושבי גוש קטיף היו יוצאי מדינה ערבית, מרוקו. הם הפכו שטח של ביצות לגן פורח.

התקון למצב בעזה – הגירה

במלחמת השחרור כבש הצבא המצרי רצועה מן הבית הלאומי היהודי שהיה תחת המנדט הבריטי. לפני כן היה טבח בבני עמנו תושבי עזה ונותרו בה רק אוכלוסיה דלילה של ערבים. התושבים הגרים כיום ברצועת עזה ברובם המכריע אינם רואים בה את מולדתם והגיעו לשם רק 19 שנה לפני הישראלים שהקימו את הישובים בגוש קטיף. אם תינתן להם ההזדמנות יעדיפו אותם תושבים ערבים לעבור למדינה ערבית או אירופית. במקום לשקם את רצועת עזה, על שליט קטר ומדינות אירופה להשקיע את כספם במענקים לתושבי רצועת עזה לעזור להם לעבור לארץ אחרת. זהו הפתרון למצוקת התושבים ברצועת עזה ולאיום החמאס על ישראל.

בינתים לא נוכל להרשות לשליט קטר לתרום מלירדים של דולרים לשקום עזה, לפעול נגדנו ולתמוךבצד התוקפן במלחמה שהיתה. אם התורמים פועלים משקולים הומניטריים עליהם קודם כל לפצות את הצד המותקף, את ישראל. לכל הפחות עלינו לדרוש כי על דולר שיועבר לרצועת עזה יועבר עוד אחד לישראל. לפצוי משפחות ישראל שנפגעו במלחמת צוק איתן. גבית תשלומי פצויים אלה תעשה בהטלת מכס על כל מעבר של חמרי בנין או מלט לעזה. הכספים המצטברים ישמשו לתשלומים למשפחות הפצועים והחללים, לפצוי על ממשלת ישראל על הנזק לכלכלתנו, ולתשלום על יתר הוצאות המלחמה.

הילרי קלינטון שהצטלמה עם לבני והרצוג והאזינה לדיוניהם אולי לא תחייך לעבר מי שיעלה את הדרישות הללו של ישראל. אבל דעת הקהל העולמית תתעורר להבין את מצבנו, וידידינו בעולם ישמחו לשמוע כי אנו עומדים על זכויותינו.