מה רוצים משטבון?

ישראל מאיר , כ"ד בכסלו תשע"ה

דעות ישראל מאיר
ישראל מאיר
צילום: עצמי

קמפיין הבחירות של יוני שטבון עוד לא התחיל, הוא בסך הכל הודיע שהוא ירוץ במסגרת אחרת מהבית היהודי, וכבר קיבל שירות מצויין מכתב ערוץ 2 עמית סגל: "יוני שטבון היה תרגיל העוקץ הגדול ביותר שאי פעם מישהו עשה לבנט. חשב שקיבל גולנצ׳יק, קיבל את החרד״לי הקיצוני ביותר, סוכן סמוי של הרב טאו", דברי סגל בטוויטר.

הדברים הקצרים והקולעים האלה מספרים את כל הסיפור בתמצית. "עוקץ", "קיצוני", "סוכן סמוי". תמיד, כשאני נתקל בדברי ביקורת חריפים שכותב מישהו שמודע היטב לכלי בו הוא משתמש, אני מפליג בדמיוני עד היכן הדברים מגיעים ''בין השורות''. כלומר, מה באמת חושבים סגל וחבריו בוגרי ''הטובים לתקשורת'' על השתלבות חרדלי''ם בבית היהודי.

בבית היהודי יש מקום לדני דיין גלוי הראש ויריב המפלגה עד לא מזמן, וגם לדרוזים ולנוצרים, אבל אם הרב טאו ותלמידיו חפצים במועמד משלהם, הם יצטרכו להכניס ''סוכן סמוי''. לשמחתם – ולשמחת עוד רבים אחרים שהצביעו לרשימה הדתית המאוחדת – הם הצליחו להכניס סוכן סמוי. סוכן חכם ונחוש.

בוגר יחידה קרבית ומעוטר בצל''ש הרמטכ''ל. היו עוד כמה חכי''ם שהיה מצופה מהם שיתנו ביטוי לרגשותיהם, שירימו קול נגד החיבור ללפיד ולבני, שירכינו ראש כשנאלצו לתמוך בחוק ששולח בחורי ישיבות חרדיים שלא מקיימים את מצוות השירות בצה''ל לכלא, אבל זה לא הצליח. הרב בן-דאהן נכנע, יוני שטבון (ללא תואר ''הרב'') עמד בגבורה.

אם להשיב לסגל באותה מטבע, אז יקירנו, בזמן שסחבת על כתפיך מיקרופון ומכשיר הקלטה בשירותך הצבאי, יוני שטבון סחב על כתפיו את גופתו של רועי קליין הי''ד. מעניין, דווקא הוא – שאין ספק מה דעתו על מצוות השירות בצה''ל – לא יכול היה לסבול את הכניעה ליאיר לפיד (בוגר סיירת ''במחנה'') והתנגד בתוקף להטלת סנקציות פליליות על בחורי ישיבות ולשיח ההדרה, השנאה וההתנשאות של התקופה האחרונה. עכשיו בואו נתעמק בשאלה היקרה האם שטבון יקח איתו את תקציב הבחירות או שיפרוש מהכנסת (הלוואי והחשבונות הללו היו נעשים כשדובר על קיצוץ בקצבאות הילדים ובישיבות ההסדר).

אחדות זה דבר נפלא, אך בנט, מתברר, מעוניין בחרדלי''ם לא כמשפיעים בתוך הרשימה, אלא יותר כמצביעים. תסריט האימים שלו הוא לקבל תמיכה גלויה מהרב טאו, זה הרי ''שורף'' לו כל כך הרבה מצביעים שיברחו לליכוד. הבית היהודי שכל כך מנסה להבליט את הקשר לצה''ל, הוכיח לכל שלחייל קרבי שמקפיד על קלה כחמורה אין מקום באותה מפלגה יחד עם אורי אורבך והרבצ''ר לשעבר ("החבירה ל'יש עתיד', מלבד הכורח הפוליטי שהיה בה, כדי שניכנס לקואליציה, לדעתי, יש לשתי התנועות מכנה משותף רחב יותר מאשר עם המפלגות החרדיות'').

נותר לקוות כי כעת יש הזדמנות לשיח אחר: שיח של כבוד והערכה הדדית, שיח שיאפשר שילוב חרדים בצה''ל (כפי שכבר החל), שיח בו חובש כיפה סרוגה שנקלע להתפלל מנחה וערבית באיצקוביץ' לא יתקל בפרצופים מצד חרדים שמרגישים שהוא-הוא זה שקיצץ להם בקצבאות הילדים. השיח הזה נצרך לנו יותר משיח על המקום ה-17 וה-18 במפלגת הבית היהודי.

כפי המסתמן, בבחירות הקרובות ישנה זכות בחירה מכרעת לציבור הדתי לאומי שומר תורה ומצוות. את מי אתה רוצה לראות בחלון הראווה של ה''ציונות הדתית'': חרדל''י שמתייעץ עם הרב טאו או ח''כ צעיר שמתייעץ עם הרב קלוגהפט? לכו להצביע!