מים צלולים מול מים עכורים

שמעון רחמים , כ"ה בכסלו תשע"ה

שמעון רחמים
שמעון רחמים
עצמי

לפעמים שהשימוש בסיסמאות מוביל את כולנו היישר לתהום. אחדות היא מילה יפה עם משמעות חשובה אך צריך לבחון את מהותה.

אחדות היא לא מילת קסם ההופכת את השחור ללבן או את הכחול לאדום. אחדות חשובה ורצויה כאשר היא נובעת מרצונות משותפים עם מטרה משותפת.

"אחדות" שכל כולה טשטוש אינה אחדות אלא מצג שווא המרמה את הבריות מחד וסופו להתנפץ מאידך. כזו הייתה "האחדות" דהיינו "הגועליציה" של הממשלה ששבקה חיים.

החיבור בין המחנה הלאומי לבין מפלגות הסמול של לפיד את ליבני (גם אם מעוותים הן את הלשון והן את חוקי המרחב ומכנים את הסמול "מרכז") והשארת החרדים מחוץ לממשלה, היה חיבור הרסני ולא "אחדות".

הקמת מסגרות משותפות הן צורך חיוני והן אכן מחייבות פשרות ולעיתים כואבות הפשרות הם יותר מורכבות כאשר אתה נאלץ להקים קואליציה בין מפלגות על מנת שתוכל להשתלב בהגה השלטון מול מצב חמור בהרבה בו תישאר באופוזיציה והשלטון יעבור למרכיבים שתהום ממש מפרידה בינך לבינם ולעיתים אפילו המילה תהום לא די בה.

הפשרות הגדולות ביותר הם בעת הצורך להקים קואליציה.

הפשרות הגדולות מעט פחות הם בעת חתימה על הסכמי עודפים. הפשרות המצומצמות יותר הם בעת הקמת רשימה משותפת.

הפשרות הקטנות יותר הם הפשרות הנדרשות בעת הקמת מפלגה. כל פשרה כרוכה בכאב וקשה לקבוע מתי הכאב רב יותר.

הקואליציה צריכה לכלול עד כמה שניתן את כל המפלגות החרדיות, הדתיות והלאומיות הרשימות המשותפות צריכות באופן עקרוני להיות של המפלגות הלאומיות בינן לבין עצמן בין הרשימות הדתיות בינן לבין עצמן ובין הרשימות החרדיות בינן לבין עצמן.

כאשר מדברים על הביטוי "באופן עקרוני" מתכוונים לכך שלעיתים הביטויים לאומיים, דתיים וחרדים אינם משקפים בצורה אמתית את העמדות.

"ברית האחים" בין "הבית היהודי" בראשות בנט לבין "אין ({יש} עתיד" בראשות לפיד יצרה מצב חמור מאוד באפשרויות החיבור בין הציבור הדתי והחרדי. שרשרת החוקים המזוויעים שאושרו בכנסת המתפזרת בתמיכת "הבית היהודי" ובמקרים אחרים בהסכמה שבשתיקה גרמה לכך שציבור גדול אינו יכול למצוא את מקומו "בבית היהודי".

"הבית היהודי" הרבה יותר עכור והרבה פחות צלול מאשר היה לפני אותה "ברית" מוזרה והרסנית. רשימה משותפת שתחבר בין הציבור החרד"לי של "תקומה" ובין הציבור של "עצמה לישראל" ובין הציבור הספרדי-דתי-מסורתי שהצביע לש"ס ומזדעזע מהשתלטותו של אריה דרעי על ש"ס תוכל לזכות במספר מכובד מאוד של מנדטים, תמנע בזבוז קולות מחד ואי השתתפות של מצביעים פוטנציאלים רבים מאידך.

רשימה משותפת של אלי ישי, אורי אריאל ומיכאל בן-ארי תביא הרבה יותר מנדטים לציבור של מצביעי המפלגות "ליכוד", "הבית היהודי", "ש"ס" ו"יהדות התורה" מאשר מצב בו אלי ישי יישאר בש"ס, תקומה תישאר בבית היהודי ועוצמה לישראל תרוץ לבד ולא תכנס לכנסת.

קוקטייל פירות לעיתים טעים יותר מפרי בודד אך אם מוסיפים לו שניצל או מלפפון חמוץ הוא מאבד טעמו ואינו ראוי לשתייה, הוא הדין באם ממלאים בצלחת יחדיו מכל הבא ליד. לעיתים הליכה נפרדת יוצרת מצב בו סך החלקים גדול "מהשלם".