הפעם השמאל צודק

דניאל סגרון , ו' בטבת תשע"ה

דניאל סגרון
דניאל סגרון
צילום: עצמי

בימים האחרונים אנו זוכים למתקפת נתונים בלתי פוסקת על המצב החברתי-כלכלי.

ידיעות אחרונות הבינו שהדרך היחידה לשחרר את הבית בבלפור מנוכחותו של נתניהו היא להסב את תשומת הלב מביטחון לכסף. הימין חזק במדיניות אך חלש בכסף, סבורים נאמני נוני מוזס, לכן קמפיין חברתי ימליך את לפיד וכחלון שיחברו לגוש השמאל ויגשימו את חלום המהפך של הרצוג.

כצפוי, הימין מתעלם וממשיך בשלו. ממשיך לפמפם על הר הבית, ממשיך לתקוף את השבירה שמאלה של ליברמן, ומתגאה בעובדה שהוא, הגבר הכוחני שלא רואה ממטר, לא מתנצל.

די. אולי הגיע הזמן להחליף דיסקט. לחשוב שאולי הפעם, רק הפעם, השמאל באמת צודק. הכסף יותר רלוונטי מהביטחון. העובדה שהמשא ומתן המדיני תקוע והמצב הכלכלי מידרדר, מוביל למסקנה שהימין משעמם. מדבר שוב ושוב על אבו מאזן, שוב ושוב על החמאס, כשאזרחי ישראל בסך הכול רוצים לגמור את החודש בכבוד.

ההוכחה הכי גדולה לייאוש של הישראלי הממוצע מנבחרי הציבור שלו, היא תופעת כחלון. למרות שהפוליטיקאים אחראים במישרין לרוב התחומים החשובים בחיינו, מחינוך ועד בטחון דרך בריאות ורווחה, בכל זאת בוחרים מאות אלפי ישראלים לבחור באדם שההישג הציבורי היחיד שלו הוא הורדת חשבונית הסלולר. אין איראן, מת אבו מאזן, החמאס לא מעניין, אז בוחרים במי שחוסך לנו מאה שקל בסוף החודש. קשה למצוא תעודת עניות מהדהדת מזו לפוליטיקה הישראלית.

אך הם צודקים. ימין ושמאל, שמאל וימין, כולם אותו דבר וגם ככה אין מה לעשות בזירה המדינית המסובכת. בואו נפסיק לחשוב שמי שמדבר על לגמור את החודש הוא איש רדוד שמתחמק מהשאלות הערכיות. בואו נפנים שבסיטואציה הנוכחית הכסף באמת יותר רלוונטי מהביטחון, ונתחיל לפעול בהתאם.

הרי לימין יש גם הרבה יותר פוטנציאל לטפל בעוני. מעבר לעובדה שהוא שולט כבר שנים ארוכות, גם הציבור המוחלש הרבה יותר קרוב ברוחו לליכוד ולבית היהודי מאשר לשמאלנים ממדינת תל אביב. אותם אלו שמעלים על נס את הילדים הרעבים, הרי לא באמת ראו אחד כזה מקרוב, מחוץ למסך הטלוויזיה.

מפלגת הבית היהודי חייבת לשנות תפיסה. להבין שאם נמשיך להתגאות בגאווה שלנו, כולם יברחו לכחלון ולפיד, ובנט ימשיך לא להתנצל, מספסלי האופוזיציה. אם נדבר על דיור, על מע''מ, על מעונות והורדת מחירי המזון, יחד עם זהות יהודית, מסורת וחיזוק ערכי המשפחה, נוכל לגרוף את רוב מצביעי כחלון, ולא מעט מצביעי לפיד.

אם ממש מתעקשים, אפשר לחבר ביניהם - לשכנע ששקט בטחוני ישפר את המצב הכלכלי יותר מכל תכנית כזו או אחרת של משרד האוצר. העיקר שנבין שהשמאל צודק ואת עם ישראל מעניין הכסף, ולכן בזה הימין בכלל והבית היהודי בפרט, צריך להתמקד.

לא מתנצלים על הזזת הערכים, מדברים עסקים!