פחות סיבות לדאגה

איתי גרנק , ח' בטבת תשע"ה

איתי גרנק
איתי גרנק
צילום: עופר עמרם

על רקע קריסת אתר האינטרנט של מפלגת הבית היהודי שארעה אתמול בבוקר, ההתפקדות לקראת הפריימריז ממשיכה עד.

רחשי סדר היום במגזר הדתי לאומי במערכת הבחירות הנוכחית מלמדים על תחושה היסטורית. בחודשים האחרונים בלי יותר מידי רעש תקשורתי מיותר, ועם עבודה סיזיפית המפלגה הפכה לשנייה בגדולה בישראל עם מעל ל-70,000 מתפקדים.

עד כה הוצפו דעות חלוקות באשר להליכה לבחירות כלליות ואין ספק שיכולנו להימנע מכך, אך אין עוררין שנתוני ההתפקדות של הבית היהודי בשנתיים האחרונות ממצבים אותנו בראש חנית מפלגות הכנסת. שלא ניקח זאת כמובן מאליו, זוהי גושפנקה אמיתית לכך שתמו להם ימי שלושת המנדטים, שכן המפלגה והפוליטיקאים הפועלים במסגרתה מעוררים בתקופה האחרונה סוגיה משמעותית וגרמו לסקטור שלם בציבוריות הישראלית לדבר פוליטיקה, להתעניין ולנסות לעשות שינוי. לא בכדי גם מספר המועמדים החדשים שהצטרפו למרוץ הפריימריז הוא הגדול ביותר בהשוואה לשאר המפלגות בישראל.

בימים האחרונים, פובליציסטים כאלה ואחרים אף עולים בכל במה אפשרית ומפרשים את ריבוי המועמדים בשתי דרכים. מצד אחד, מדברים על התעוררות מסוימת בקרב אוכלוסיית הכיפות הסרוגות, ומצד שני אומרים שריבוי מועמדים לפריימריז מבזה את מעמד הציבור הסרוג בטענה שריבוי מועמדים פוגע בתדמית המפלגה כך או אחרת, יש להוריד בפני המועמדים את הכובע על כך שהם נכנסים להרפתקה מורכבת ולא פשוטה שכרוכה בחשיפה ציבורית רבה בזמן אפס בנוסף למשאבים פיזיים ונפשיים בעלויות כספיות לא מבוטלות.

בשלב הנוכחי לקראת הבחירות הקרובות, ייטב אם נחליף טרמינולוגיה; הגיע הזמן להפסיק לדבר במונחים של 'הם' ו'אנחנו', 'ציבור סרוג' או 'ציבור כללי', כולנו שווים. ההתעוררות בקרב חברי הבית היהודי מהווה חלק מזרם ההתעוררות של חלקים ניכרים בעם שמחפשים לעשות שינוי. העובדה שיש כל כך הרבה מועמדים לפריימריז בבית היהודי מלמדת על כך שהפוליטיקאים מבקשים להיות חלק ממקום שבו ניתן לבצע שינוי אמיתי, שכן לטוב ולרע הפוליטיקה היא המקום שבו מתקבלות ההחלטות המכריעות שמשפיעות על הכלל.

ולכל אותם פובליציסטים שמחדדים עטים ומבקרים את ריבוי המועמדים בבית היהודי רוצה אני לומר - תנו מילת חיזוק לא יזיק לכם שכן בסופו של דבר הם מזכירים לנו בצורה הטובה ביותר שכולנו שווים וטוב שיש את אלו שמבקשים לעשות משהו טוב בארץ בה אנו חיים.

ריבוי המועמדים לפריימריז בבית היהודי והרצון של אלפי אזרחים להתפקד במפלגה כזאת או אחרת, כפי שאני רואה אותם מזכירים לי שאנו מוקפים באנשים שמבקשים להשפיע על החברה כולה ולא רק על שלנו, ולמרות כל מה שנאמר אנחנו חיים בדור שמתעניין בדברים החשובים, דור מעורב ואכפתי וכבר פחות אדישים מבעבר. כך שיש לנו פחות סיבות לדאגה.