האמת מול כל השקרים בתקשורת

שר הבינוי אורי אריאל מתייחס לראשונה בפייסבוק לדיווח בתקשורת לפיו מכר דירות המיועדות לזכאי הדיור הציבורי – למוסדות תורניים במחיר נמוך במיוחד.

השר אורי אריאל , י"ב בטבת תשע"ה

מסתבר שלתקשורת מותר לומר כל דבר, ובלבד שיהיה תואם את עמדתה הפוליטית.

שקר? אמת? זה בכלל לא חשוב. אמין? מופרך? בכלל לא רלבנטי. מציאותי או דמיוני? מסתבר שכאן דווקא מערבבים היטב הזיות עם עובדות.

שתקתי אחרי כל השקרים וההשמצות. ועכשיו הזמן לשמוע את האמת. החלטתי להביא את העובדות אחת לאחת כדי שכל אזרח ידע כמה חשוב שיהיה כאן חוק וסדר גם לעיתונאים, ולא רק לאישי ציבור.

שקר מספר 1:
זוכרים שקבעו שנמכרו דירות בזיל הזול למקורבים? אז ככה, עד הרגע לא נמכרה אף דירה לאף עמותה ולא נחתם אף חוזה עם אף אחת. למה בחרו להסתיר את האמת? כי מותר להם זאת התקשורת.

שקר מספר 2:
זוכרים שהביאו דוגמא על דירה שנמכרת ב 60 אלף שח? אופסססס שוב שכחו להזכיר שהדירה הספציפית הזאת נמכרה על קרקע פרטית ומשפטית ושאנחנו חייבים למכור אותה רק לבעלים מבלי לקבל את ערך הקרקע. יתר הדירות יימכרו במאות אלפי שקלים. אז איך נשכח פרט כל כך חשוב? מותר להם. זאת התקשורת

שקר מספר 3:
זוכרים שפורסם שיש דירות שמוחזקות על ידי גופים ציבוריים ובמקום לתת אותן לנזקקי הדיור הציבורי מוכרים אותם למקורבים? רק בחרו להסתיר את העובדה שחלק מהדירות בכלל נמצאות בתוך מוסדות ציבור ובחלקן אין טעם לדרוש את פינוי הדירות שכן אין הם ראויים למגורים לדיירי הדיור הציבורי, זאת מפאת מיקומן למשל כמעונות של אחיות ורופאים בתוך בתי חולים ובחלק אחר של המקומות דיירי הדיור הציבורי לא רוצים לגור שם הן מבחינת המיקום הגיאוגרפי בפריפריה הרחוקה, הן מבחינת גודל הדירה ומיקומה הפיזי בבניין.

כאשר בנוסף באזורים הללו ישנם עודף דירות ריקות רבות של הדיור הציבורי שאין להם דורש. לצד זה הליך פינוי של כל נכס הינו הליך משפטי שאורך שנים רבות ובטוח לא יועיל לממתינים. והיה אם אחרי שנים היינו מחזירים אותם, הדירות הללו היו עומדות ריקות, נבזזות ונהרסות ודורשות שיפוץ של 100 אלף ₪ ויותר.

רוב הדירות התפוסות נמצאות באזורי ביקוש ומוחזקות על ידי רשויות. כלפי רשויות מקומיות שסירבו להחזיר את הדירות התנהלו ומתנהלים דיונים אצל היועץ המשפטי לממשלה להשבתן. עד עתה קיבלנו אישור מהיועץ המשפטי לממשלה להגיש תביעות משפטיות נגד עיריית נס ציונה ועיריית בית שמש להשבת הדירות. עד עתה הושבו 232 דירות ברחבי הארץ שבהם שוכנו הממתינים מדיירי הדיור הציבורי.

אבל למה לומר את האמת אם היא לא מתאימה לאג'נדה? הרי זה תפקידה של התקשורת

שקר מספר 4:

זוכרים שסיפרו לכולם איך מוכרים את הדירות לעמותות פוליטיות שכביכול מקורבות לבית היהודי? אז הנה חלק מרשימת מחזיקי הדירות: רשויות מקומיות, אונ' בן גוריון, עמותת גוונים, עמותת אנוש, מכללת תל חי, נשות ויצו ועוד שכידוע לכולם ממש אבל ממש לא התפקדו לאחרונה לבית היהודי. אז למה להסתיר את האמת אתם שואלים? מותר להם זאת התקשורת

שקר מספר 5:

שר האוצר לשעבר, עיתונאי לשעבר באותו ערוץ, כנראה לא שכח את התפקיד. קצת מוזר שאדם בגילו ובמעמדו סובל מאמנזיה או לכל הפחות מחוסר צורך לבדוק את העובדות המביכות. אם רק היה טורח היה מגלה שההחלטה למכור את הדירות התקבלה בשיתוף ובאישור האוצר בישיבה שהתקיימה עם בכירי משרדו ביום 24.3.14. כאשר המנגנון לקביעת מחיר המכירה של דירות אלה נקבע על פי שיקולים מקצועיים, יחד עם אגף החשב הכללי במשרד האוצר והיועץ המשפטי. המטרה היתה לגרוף 80 מיליון שח שבהם נקנה 80 דירות חדשות לפחות עבור נזקקי הדיור הציבורי. אז איך לפיד שכח אתם שואלים? מותר לו הוא היה עיתונאי.

שקר מספר 6:

ח"כ אורלי לוי אבוקסיס ממפלגת ישראל ביתנו הידועה באתיקה וביושר הציבורי העמוק שלה, לא היססה לשתף פעולה עם הטענות הכוזבות ולתת לתקשורת את מה שכל כך רצתה להשיג. אז אורלי היקרה, בניגוד למה שאמרת אף חוזה לא נחתם ואף דירה לא הועברה לשום גורם. רק נשלח מכתב לארגונים שבסכום הזה ניתן לרכוש את הדירות תוך התניה של אישור ועדת מכרזים (במשרד האוצר) וכמובן לאחר אישורו של היועץ המשפטי לממשלה שהנושא כבר נמצא על שולחנו.

משמעות הדבר, שמכירה של כל דירה מותנית בכך שוועדת המכרזים במשרד, וועדת הפטור במשרד האוצר, יקבעו כי השימוש בדירה מצדיק את מכירתה בפטור לגוף שיושב בה. בקיצור, מחטף זה לא. זהו מהלך מקצועי שנעשה משיקולים של טובת דיירי הדיור הציבורי, בליווי הייעוץ המשפטי ולפי כל כללי המינהל התקין.

אז מי נתן לאורלי לומר דברים כל כך מופרכים? אה כן. בדיוק. התקשורת. מותר להם. זוכרים? הכתב דרך אגב קיבל את המידע המלא הזה לפני שידור הכתבה אבל בחר להביא את הסיפור כפי שהוא רצה.

בניגוד להשמצות הללו אני פעלתי אחרי 13 שנה של הקפאה להפשיר את חוק המכר של הדיור הציבורי שמאפשר לזכאים לרכוש את דירותיהם ולהיות בעלים של הנכסים. במקביל הקצנו ונקצה מילארד שקל לרכישת 1000 דירות חדשות לטובת הממתינים בתור הזכאים עד סוף שנת 2015.

"לֹא תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ". ויקרא (יט, טז)
שבוע טוב לכולם.