בהפגנה לא מנצחים טרור

טרור לא מנצחים במפגני ענק מרשימים ברחובות. מפגן המנהיגים בוודאי לא יכול להיות תחליף למלחמה עיקשת, רציפה וחסרת פשרות באירגוני הטרור

חגי הוברמן , כ"א בטבת תשע"ה

דעות נתניהו בפריז
נתניהו בפריז
צילום: עצמי

הכינוס של ראשי המדינות בעולם נגד הטרור שביצעו מחבלי האיסלם הקיצוני היה מדהים, ללא ספק. 22 ראשי מדינות ומנהיגיהם, בהם המנהיגים המובילים בעולם המערבי, התקבצו שלובי זרועות, כדי להפגין את נחישותם להיאבק בטרור.

העולם כולו השתאה ממפגן הכוח המדהים. אמנם מנהיגים ערבים לא הגיעו, למעט בודדים כמו מלך ירדן. אפילו יו"ר הרשות הפלשתינית הגיע, למרות שכולם ידעו שבסתר ליבו הוא לא ממש מסתייג ממעשי הרצח. גם ראש ממשלת ישראל הגיע, למרות שכולם ידעו שהוא בא בעיקר משיקולים של בחירות, לקראת הבחירות לכנסת בתוך מספר שבועות.

לא התכוונתי לתאר כאן את האירוע בפריז אתמול, אלא מה שהיה לפני 19 שנים, בחודש מארס 1996, בשארם א-שייח' שבדרום סיני. מי לא היה שם? נשיא ארה"ב קלינטון, נשיא רוסיה ילצין, נשיא צרפת שיראק וראש ממשלת בריטניה מייג'ור. הקנצלר הגרמני קוהל ואפילו שני מלכים ערבים: חסן ממרוקו וחוסיין מירדן. אפילו ערפאת הגיע וכמובן ראש ממשלת ישראל - שמעון פרס. מטרת הפיסגה הייתה להפגין את נחישותו המאוחדת של העולם הנאור ("עושי השלום" הם קראו לעצמם), מול טרור החמאס. בחודשים שלפני כן, בתחילת שנת 1996, אחרי רצח רבין, היכו פיגועי החמאס בישראל.

מכוניות ואוטובוסים התפוצצו ברחובותינו מדי שבוע וגרמו להלם מתמשך בדעת הקהל. הפיגוע הקשה ביותר היה בדיזנגוף סנטר ערב חג פורים, בו נהרגו 13 איש, בתוכם ילדים בתחפושות פורים. הזעזוע בציבור היה נורא. נראה היה כי הסכמי אוסלו קורסים. הציבור הישראלי, על אף הזיכרון הטרי של רצח רבין, החל נוטה לעזוב את פרס לטובת מנהיג הליכוד נתניהו, שהתמודד לראשונה על ראשות הממשלה.

כדי להציל את פרס, התכנסו בבהילות לא פחות מ-22 ראשי מדינות ושריהן למפגן מנהיגים נגד הטרור, כדי לדחוף את ערפאת לפעולה צבאית מיידית נגד גדודי הטרור של חמאס – ובעיקר כדי להציל את פרס מתבוסה בבחירות. מפגן המנהיגים הזה בסופו של דבר לא מנע – לא את הטרור, ולא את תבוסת פרס בבחירות. רק שאז ההתייחסות לכך שראש ממשלת ישראל מנצל פיסגת מנהיגים נגד הטרור לצרכים פוליטיים אישיים, התקבלה בתקשורת הישראלית בסלחנות גדולה לאין ערוך מזו שזכה לה אתמול לנתניהו.

לקח אחד מהפסגה דאז חשוב לזכור גם היום: טרור לא מנצחים במפגני ענק מרשימים ברחובות. מיפגן המנהיגים השבוע בוודאי לא יכול להיות תחליף למלחמה עיקשת, רציפה וחסרת פשרות באירגוני הטרור, דוגמת מבצע 'חומת מגן', למרות שאצל חלק גדול ממנהיגי המערב נראה היה אתמול שלזה בדיוק הם התכוונו בהופעתם בהפגנה הזו.